ali_64

تحلیل و پیگیری تحولات اسراییل

Recommended Posts

[quote]نشد عزیز. . . این کار یه روشهایی داره که باهاش وسایل شناسایی دشمن از جمله پهپادها و غیره رو منحرف و گمراه میکنن همین الان هم مطمئن باش موشک به اندازه کافی در انبارهای مخفی حزب الله ذخیره شده حالا چه تعداد، خدا داند ولی خب اینقدر هست که یه چند تایی کشتی رو بفرسته ته آب که راه بندون بشه! [/quote]
اگر یادت مونده باشه در جنگ قبلی وقتی جنگ تموم شد یک کاروان محموله نظامی از سوریه وارد لبنان شد که لب مرز کماندو های اسراییلی بهش حمله کردند حالا بماند که موفق شدند یا نه ولی این مسئله دو نکته رو میرسونه
اول اینکه اسراییلی ها کاملا تحرکات حزب الله رو برای وارد کردن سلاح زیر نظر دارن و دوم اینکه حزب الله در طول جنگ نمیتونسته باشه سلاح وارد کنه که به این سرعت تنها فکر کنم دو روز پس از جنگ این محموله وارد شد
نگهداری از تعداد زیادی موشک(بیشتر منظورم راکتها هستند) نیاز به زیر ساختهای فراوان داره که البته نمیشه ماکنش رو هم پنهان کرد بنابراین این محل های نگهداری میتونند در همان ابتدای جنگ قبل از مورد استفاده قرار گرفتن نابود بشوند
[quote]اسراییلی ها نزدن( جرأت ندارن) برادران(!) مصری جلوشو گرفتن و اجازه ورود به آبهای مصر ( و از اونجا به غزه) رو بهش ندادن. [/quote]
منظورم اون کاروان نظامی بود که جنگنده های اسراییلی داخل خاک سودان زدن و تعداد زیادی کامیون رو که میگفتند سلاح حمل میکرده رو نابود کردند
[quote]همین الان داره رد میشه و هیچ اتفاقی هم نمی افته. . . انواع کشتی ها از ایران به مقصد سوریه در حال تردد هستند با انواع بارها.[/quote]
الان بله ولی در طول جنگ هم بله؟
[quote]معلوم میشه همینطور نخونده جواب میدی دوباره بخون، نوشتم: موشک ضد کشتی زمین پایه ای

فعلا بحث در مورد موشک زمین پایه هست هر وقت حزب الله به انواع هوا پرتاب دست پیدا کرد ان شاالله در مورد اون هم بحث می کنیم[/quote]
متوجه منظورم نشدی منظورم اینکه عراقی ها با تجهیزات به مراتب بیشتر و قوی تر نتونستند تجارت دریایی ایران رو متوقف کنند کاری به زمین پایه و ... ندارم
[quote]در جنگ قبلی تمام زورشون رو زدن، با خبره ترین تیپهاشون اومدن، روز وارد میشدن، 2 کیلومتر می اومدن جلو شب مجبور میشدن برن عقب سر جای قبلی! آخه این هم شد جنگیدن؟! این هم شد پیشروی؟!هدفشون رود لیطانی( در 40 کیلومتری مرز) بود اما به 30 کیلومتریش هم نرسیدن آخرش هم رفتن سر خونه اول، اون موقع هم می خواستن با رسیدن به رود لیطانی جلو پرتاب موشک به شمال اسراییل رو بگیرن و یه سد طبیعی(رودخانه) بین خودشون و حزب الله درست کنن که موفق نشدن، الان که حزب الله به اعتراف خود اسراییلی ها بارها قوی تر و تعداد موشکهاش هم بیشتر شده؛ یادمون نره که حزب الله روز آخر جنگ به میزان زیادی( اگه اشتباه نکنم بالای 300 تا) موشک زد به اسراییل. [/quote]
نه دیگه تمام توان زمینیشون رو نیاوردن در بعد هوایی قبول دارم که کل توانشون بود ولی در بحث زمینی برای کمتر تلفات دادن از کماندوها بیشتر استفاده کردن و برخی واحد های زرهی
شما تصور کن در طول کل مرز همزمان 500 تانک با پشتیبانی بالگردها و جنگنده ها و نیروهای پیاده ای که در کنار تانکها برای مقابله با نفرات پنهان شده در مسیر شروع به پیشروی میکنند توی جنگ قبلی اگر توجه کرده باشی نیروهای حزب الله به تانکهایی حمله میکردند که بصورت دسته های دو تایی بودند در این حالت یک تانک طرف راست و دیگری طرف چپ رو زیر نظر داره در این حالت نیروهای حزب الله تانکی که لولش به سمت خودشون بود رو میزدند تا تانک کناریش نتونه بلافاصله جای شلیک موشک رو پیدا کنه و بزنه ولی وقتی تعداد تانکها زیاد باشه دیگه این کار امکان پذیر نیست مگر اینکه با شلیک هر موشک خود مهاجم هدف قرار میگیره

[quote]در جنگ 34 روزه حزب الله از برخی موشکهاش استفاده نکرد ( مانند فجر 5 با 75 کیلومتر برد و سرجنگی 170 کیلویی حامل 90 کیلو ماده منفجره شدید الانفجار به اضافه تعداد زیادی ساچمه فولادی جهت ایراد خسارت بیشتر) یا خانواده زلزال و نازعات با سرهای جنگی 500 کیلو گرمی. اما اینبار وضع فرق خواهد کرد و علاوه بر اونها حزب الله به موشکهای جدیدی هم مجهز شده و معادلات قبلی را به هم می ریزد[/quote]
اتفاقا از فجر 5 هم استفاده شد فکر میکنی شمال تلاویو رو از عمق خاک لبنان با چی زدن
در مورد زلزال و این راکتهای بزرگ هم حرفشو نزن که امکان نداره این رو قبلا هم تیو یک تایپیک دیگه گفتم

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
گفتن شما چیزی رو حل نمی کنه مگر حزب الله به حرف شما استراتژیشو تنظیم می کنه.
برادر من اصلا تفاوت جنگ حزب الله با اون چیزی که شما می گین زمین تا اسمونه اینی که شما می گین یعنی استفاده از واحدهای ضد زره و شکار تانک برای زدن تانکها که خودش یه روش کلاسیکه اما حزب الله از این روش استفاده نکرده وپ نمی کنه راستی من در یکی از تاپیک ها در مورد سخنان فرمانده نیروی زمینی همین چند وقت پیش یه چیزایی در مورد جنگ کلاسیک و چریکی نوشتم بخونین شاید مسیله براتون روشن تر بشه.
برادر من کجای جنگ 33 روزه شما شنیدید که بگه اسراییلی ها تونستن مواضعی رو بگیرن فقط پیشروی می کردن و یکدفعه(روز و شب هم نداشت) می دیدن یه تانک منفجر شد و باز چیزی رو برای نابودی نمی دیدن و حتی سیستم های تانک هم وجود خطری رو در اطراف تانک اطلاع نمی داد و بارها دیده شده که در شب همین کماندوهایی که شما می گین بی هدف به اطراف شلیک می کردن.
باز شما دارین در مورد عراق و ایران حرف می زنین ما تونستیم کل جریان تجاری دریایی عراق رو قطع کنیم ولی کویت برای ما دشمن درجه یک نبود و ما خودمون رو زیاد درگیرش نکردیم که حساسیت امریکا و غرب هم زیاد نره بالا ولی عراق چنین توانی به خاطر وسعت سواحل ما و نداشتن موشکهای زمین پایه رو نداشت و حتی پس از دخالت نیروی هوایی ایران در حفاظت از مناطق دریایی در جنوب در حملات هوایی هم دچار مشکل شدن و تلفات بالایی می دادن.
و این رو بگم با تمام این حرف و حدیث های ما و شما باید قبول کنیم حزب الله کار خودش رو می کنه و بس و اگر جنگی هم شد صداقت سید حسن به شما و اسراییلی ها بطور همزمان اثبات خواهد شد که مطمینا ان الله مع الصابرین.....
و اون زمان خواهید دید کشتی های من و شما ایا جرات نزدیک شدن به اسراییل رو دارن یا و اون زمان خواهید فهمید حزب الله موشک قوی دارد یا نه و می فهمید که توان موشکی انها بالا هست یا نهو تعداد اونها 300 تاست یا بیشتر .
و خداوند می فرماید از حدس و گمان مومنین بترسید که خداوند حق را بر زبان انها جاری خواهد کرد.
من نمی دونم خودتون بگید ایا سید حسن مومن هست یا هر چند ایشون حدس و گمان نکردن اما بقیه به عهده خود شما.
راستی شما اگر پایگاه ثابتی از حزب الله پیدا کردی بگین ما هم بفهمیم یادتون نره اسراییل با لشگر اشباح می جنگه (البته خودشون می گن)
راستی لشگر کلاسیکی که هرفی برای گرفتن و دشمنی برای نابودی نمی بینه چطور می خواد بجنگه و با کی .....
راستی این همه تانک و توپ و هلی کوپتر و هواپیما می خوان تا کجا برن ایا کسی جلوشون می اد که بزننش به نظر من نه تا نظر شما چی باشه ....
راستی این همه نیرو تا غروب به شما قول می دم 100 کیلومتر پیشروی می کنن بدون مشکل یکدفعه عقبشون نا امن می شه و شب هم از همه طرف بهشون ضربه می خوره البته همه طرف هم نه یه چند تا تانک از بین می رن و کسی هم دیده نمی شه از دشمنشون و بعد فرماندهانشون به این نتیجه می رسن پشت سرشون نا امنه و اگر باز پیشروی رو ادامه بدن حزب الله خطوط مواصلاتی اونها رو قطع می کنه پس چیکار کنیم بر گردیم عقبتر و بعد از تثبیت مواضع دوباره شروع کنیم و باز روز از نو و روزی از نو....
راستی یکدفعه خبر می دن چند تا گروه چریک حزب الله که در پی درگیری با تانک ها خساراتی به این نیرو زده بودن رو به شهادت رسوندن اصلا اهمیتی داره؟ مگر این افراد از اول هم برای همین نیومده بودن ؟ پس عملا حزب الله هنوز سرپاست ؟ حالا باید چکار کرد.
رییسشون می گه تمام مساجد رو بزنیم احتمالا جای موشکها و چریکهای حزب الله همون جاهاست.
یکی دیگشون می گه شهر و مراکز اقتصادی رو بزنیم تا مردم عاصی بشن و حزب الله ها رو به ما تحویل بدن اون یکی می گه از گروهای داخلیو طرفدار خودمون برای پیدا کردن سران حزب الله و کشتنشون استفاده کنیم اونیکی می گه همین گروهها رو به جون حزب الله می ندازیم یکی دیگه می گه با رییس جمهور لبنان تماس بگیرین شاید از جای سید حسن خبرداشته باشه یا حداقل بهش سفارش کنیم برامون جستجو کنه.
اخر ماجرا رو خودتون حدس بزنین......

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
[quote]اگر یادت مونده باشه در جنگ قبلی وقتی جنگ تموم شد یک کاروان محموله نظامی از سوریه وارد لبنان شد که لب مرز کماندو های اسراییلی بهش حمله کردند حالا بماند که موفق شدند یا نه ولی این مسئله دو نکته رو میرسونه
اول اینکه اسراییلی ها کاملا تحرکات حزب الله رو برای وارد کردن سلاح زیر نظر دارن و دوم اینکه حزب الله در طول جنگ نمیتونسته باشه سلاح وارد کنه که به این سرعت تنها فکر کنم دو روز پس از جنگ این محموله وارد شد[/quote]

بله اون یکیش بود. . . بقیه اش چی؟ ثانیا از کجا می دونه تله نبوده تا با یه هدف دروغین و منحرف کردن ذهن اسراییلی ها کاروان اصلی از یه جای دیگه رد نشده باشه؟! :arrow:

دقیقا به خاطر همین نکته که حزب الله می دونه تحرکات مرزی زیر نظره، با منحرف کردن اذهان اسراییلی ها به یه کامیون یا خودرو مشکوک، خودروی اصلی رو رد می کنه و این وسط هم ریسک حمله به هدف فرعی رو هم می پذیره. . .

بر اساس آیه شریف« و اعدوا لهم ما استطعتم من قوه» حزب الله در زمانهای صلح اینقدر سلاح انبار می کنه( اینو خود اسراییلی ها هم اعتراف کردن) که در زمان جنگ « به فرض» بسته شدن راهها( که هیچ وقت کاملا بسته نخواهد ماند) به مشکلی بر نخوره.

[quote]نگهداری از تعداد زیادی موشک(بیشتر منظورم راکتها هستند) نیاز به زیر ساختهای فراوان داره که البته نمیشه ماکنش رو هم پنهان کرد بنابراین این محل های نگهداری میتونند در همان ابتدای جنگ قبل از مورد استفاده قرار گرفتن نابود بشوند[/quote]

در مطلب بالا شما 2 تا اشتباه فاحش کردید، اولا راکتها رو میشه زمانهای طولانی(بالای 15 سال) به علت سوخت جامد بودن نگهداری کرد. اینو می تونید از هر کسی که با موشکهای سوخت جامد آشنایی داره بپرسید.
ثانیا موشکها جوری انبار و استتار میشن که شما چیزی به عنوان انبار مهمات اونطور که ما می شناسیم، نخواهید دید. ممکنه موشکها حتی در منازل اعضا هم پنهان بشن! یا در زیر خاک درختان باغها! و . . . اعضا هم که شناخته شده نیستند. . . حتی بعد از شهادت تعدادی از شهدای جنگ 34 روزه، برادر و پدر و . . . اونها تازه می فهمیدن که فامیلشون عضو حزب الله بوده.
پس مخفی کردن اونها کار نشدنی و خیلی سختی نیست. . . ضمن اینکه به هر حال همیشه مقداری تلفات ادوات پذیرفته شده و درمحاسبات حساب میشه.

[quote]منظورم اون کاروان نظامی بود که جنگنده های اسراییلی داخل خاک سودان زدن و تعداد زیادی کامیون رو که میگفتند سلاح حمل میکرده رو نابود کردند[/quote]

جواد جان شما خودت باور می کنی محموله ایرانی سر از سودان در بیاره؟! لقمه رو دور سرشون می پیجونن؟! اونهم با کامیون؟( و نه کشتی) اون که یه مطلب هالیوودی بود و تموم شد.

[quote]الان بله ولی در طول جنگ هم بله؟[/quote]

اگه منظورت جنگ اسراییل با لبنان و حزب الله باشه(مثل جنگ 34 روزه )، بله. اما اگه سوریه هم در جنگ دخیل بشه، به احتمال قوی خیر.

[quote]متوجه منظورم نشدی منظورم اینکه عراقی ها با تجهیزات به مراتب بیشتر و قوی تر نتونستند تجارت دریایی ایران رو متوقف کنند کاری به زمین پایه و ... ندارم[/quote]

جوابتو اپرا داده:

:evil:
[quote]باز شما دارین در مورد عراق و ایران حرف می زنین ما تونستیم کل جریان تجاری دریایی عراق رو قطع کنیم ولی کویت برای ما دشمن درجه یک نبود و ما خودمون رو زیاد درگیرش نکردیم که حساسیت امریکا و غرب هم زیاد نره بالا ولی عراق چنین توانی به خاطر وسعت سواحل ما و نداشتن موشکهای زمین پایه رو نداشت و حتی پس از دخالت نیروی هوایی ایران در حفاظت از مناطق دریایی در جنوب در حملات هوایی هم دچار مشکل شدن و تلفات بالایی می دادن.[/quote]

[quote]نه دیگه تمام توان زمینیشون رو نیاوردن در بعد هوایی قبول دارم که کل توانشون بود ولی در بحث زمینی برای کمتر تلفات دادن از کماندوها بیشتر استفاده کردن و برخی واحد های زرهی
شما تصور کن در طول کل مرز همزمان 500 تانک با پشتیبانی بالگردها و جنگنده ها و نیروهای پیاده ای که در کنار تانکها برای مقابله با نفرات پنهان شده در مسیر شروع به پیشروی میکنند توی جنگ قبلی اگر توجه کرده باشی نیروهای حزب الله به تانکهایی حمله میکردند که بصورت دسته های دو تایی بودند در این حالت یک تانک طرف راست و دیگری طرف چپ رو زیر نظر داره در این حالت نیروهای حزب الله تانکی که لولش به سمت خودشون بود رو میزدند تا تانک کناریش نتونه بلافاصله جای شلیک موشک رو پیدا کنه و بزنه ولی وقتی تعداد تانکها زیاد باشه دیگه این کار امکان پذیر نیست مگر اینکه با شلیک هر موشک خود مهاجم هدف قرار میگیره[/quote]

باز هم پاسخ از اپرا: :evil:

[quote]برادر من اصلا تفاوت جنگ حزب الله با اون چیزی که شما می گین زمین تا اسمونه اینی که شما می گین یعنی استفاده از واحدهای ضد زره و شکار تانک برای زدن تانکها که خودش یه روش کلاسیکه اما حزب الله از این روش استفاده نکرده وپ نمی کنه راستی من در یکی از تاپیک ها در مورد سخنان فرمانده نیروی زمینی همین چند وقت پیش یه چیزایی در مورد جنگ کلاسیک و چریکی نوشتم بخونین شاید مسیله براتون روشن تر بشه.
برادر من کجای جنگ 33 روزه شما شنیدید که بگه اسراییلی ها تونستن مواضعی رو بگیرن فقط پیشروی می کردن و یکدفعه(روز و شب هم نداشت) می دیدن یه تانک منفجر شد و باز چیزی رو برای نابودی نمی دیدن و حتی سیستم های تانک هم وجود خطری رو در اطراف تانک اطلاع نمی داد و بارها دیده شده که در شب همین کماندوهایی که شما می گین بی هدف به اطراف شلیک می کردن.[/quote]

و

[quote]راستی شما اگر پایگاه ثابتی از حزب الله پیدا کردی بگین ما هم بفهمیم یادتون نره اسراییل با لشگر اشباح می جنگه (البته خودشون می گن)
راستی لشگر کلاسیکی که هرفی برای گرفتن و دشمنی برای نابودی نمی بینه چطور می خواد بجنگه و با کی .....
راستی این همه تانک و توپ و هلی کوپتر و هواپیما می خوان تا کجا برن ایا کسی جلوشون می اد که بزننش به نظر من نه تا نظر شما چی باشه ....
راستی این همه نیرو تا غروب به شما قول می دم 100 کیلومتر پیشروی می کنن بدون مشکل یکدفعه عقبشون نا امن می شه و شب هم از همه طرف بهشون ضربه می خوره البته همه طرف هم نه یه چند تا تانک از بین می رن و کسی هم دیده نمی شه از دشمنشون و بعد فرماندهانشون به این نتیجه می رسن پشت سرشون نا امنه و اگر باز پیشروی رو ادامه بدن حزب الله خطوط مواصلاتی اونها رو قطع می کنه پس چیکار کنیم بر گردیم عقبتر و بعد از تثبیت مواضع دوباره شروع کنیم و باز روز از نو و روزی از نو....
راستی یکدفعه خبر می دن چند تا گروه چریک حزب الله که در پی درگیری با تانک ها خساراتی به این نیرو زده بودن رو به شهادت رسوندن اصلا اهمیتی داره؟ مگر این افراد از اول هم برای همین نیومده بودن ؟ پس عملا حزب الله هنوز سرپاست ؟ حالا باید چکار کرد.[/quote]

[quote]اتفاقا از فجر 5 هم استفاده شد فکر میکنی شمال تلاویو رو از عمق خاک لبنان با چی زدن[/quote]

. . . گفتن نگید. . . نه ببخشید، نگفتن که بگید! :confused: :( :(

[quote]در مورد زلزال و این راکتهای بزرگ هم حرفشو نزن که امکان نداره این رو قبلا هم تیو یک تایپیک دیگه گفتم[/quote]

برادر من امکان نداره نداریم، حزب الله در تمام خاک لبنان امکان شلیک موشک داره، یه موشک زلزال، نازعات و از اونها بهتر فاتح 110 رو میشه از شمال لبنان( جایی دورتر از دید اکثر پهپادهای جاسوسی اسراییل و با مزاحمت بسیار کمتر نسبت به جنوب) به شمال و مرکز اسراییل( یعنی 90 درصد تراکم مراکز تجاری و نظامی و سیاسی اسراییل) شلیک کرد.لازم هم نیست لانچر متحرک باشه، یه چاله که تو زمین کنده شده و روش استتار داره و در زمانهای امن( عدم حضور ماهواره ها و پهپادها) موشک داخلش جاسازی شده :evil: و برای یکبار هم استفاده میشه و نه بیشتر. نظرت چیه؟

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
راستی شما یا من ؟ یا شاید ااسراییل ؟کی می خواد جلوی انبار موشک توسط حزب الله رو بگیره مگر حزب الله از من و شما اجازه میگیره (ولی اگر از من می گرفت چی میشد :confused: ) یا مگر محدودیتی برای این کار هست.
اصلا به کسی چه ایران بهش سجیل هم می ده تا کور شود انکه نتواند دید حملش هم مشکل ایران و حزب الله است نه من و شما که اینقدر ناراحت هستیم.
برادر من هی از تو زندانها تونل می زنن در می رن حالا شما فکر می کنی اسراییل نعوذ بالله خداست که بخواد کل مرز لبنان رو با اردن و سوریه کنترل کنه تازه راه دریایی بماند. هوایی هم که باز بماند.

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
[quote]ما تصور کن در طول کل مرز همزمان 500 تانک با پشتیبانی بالگردها و جنگنده ها و نیروهای پیاده ای که در کنار تانکها برای مقابله با نفرات پنهان شده در مسیر شروع به پیشروی میکنند توی جنگ قبلی اگر توجه کرده باشی نیروهای حزب الله به تانکهایی حمله میکردند که بصورت دسته های دو تایی بودند در این حالت یک تانک طرف راست و دیگری طرف چپ رو زیر نظر داره در این حالت نیروهای حزب الله تانکی که لولش به سمت خودشون بود رو میزدند تا تانک کناریش نتونه بلافاصله جای شلیک موشک رو پیدا کنه و بزنه ولی وقتی تعداد تانکها زیاد باشه دیگه این کار امکان پذیر نیست مگر اینکه با شلیک هر موشک خود مهاجم هدف قرار میگیره
[/quote]
دوست عزیز با وجود این که اپرا جوابتو داد بد نیست بدونی حزب الله می تونه با انجام حملات نا متقارن تا حدی از پیشروی شون جلوگیری کنه مثلا محل حرکت زیر اتش سنگین توپخانه باشه یا حملات چریکی گاه وبی گاه
ولی وقتی بدبختا شب میشه وتلوزیون رو نگاه می کنند مصاحبه سید حسن رو می شنوند که می گه رزمندگان ما در فاصله چند کیلومتری تلاویو هستند مثل همون تاکتیکی که اسراییلی ها رو تو یکی از جنگ ها با اعراب نجات داد (البته شاید اون موقعه اون یارو اسراییلیه فکر کنم اسمش موشه دایان بود تونسته بود با پوشیدن لباس سربازان مصری اعراب رو دور بزنه وحالا حزب الله راحت تر اونا رو دور می زنه ) حالا تصور کن زمانی که اسراییل اه در بسات نداره و نیروهاش که با کلی تلفات تازه به فاصله چند کیلومتری بیروت رسیدن ودر چنین شرایطی هست که حماس شیر میشه واونوقت 25 هزار نفر شایدم بیشتر به کمک حزب الله میان تازه اگر از مردم
خود سرزمین های اشغالی بگذریم
پس می بینی که اسراییل نتوان وجرئت بکار بردن چنین نظریه ای رو نداره چون اسراییل از هر طرف مرزش غافل بشه واویلا
واگه دقت کنی تو اکثر جنگاشون به علت حقه های بسیار ضایع تونستند اعراب ساده لوح رو شکست بدند

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
[quote]اصلا به کسی چه ایران بهش سجیل هم می ده تا کور شود انکه نتواند دید حملش هم مشکل ایران و حزب الله است نه من و شما که اینقدر ناراحت هستیم.
[/quote]

همين موشكهاي فاتح كافي هستن ! 250 الي 300 كيلومتر برد با دقت 10 متر و 500 كيلو كلاهك ! ابعادشون هم خيلي بزرگ نيست من از نزديكم ديدمشون .
براي نيروگاه هاي برق و مخازن سوختشون فقط يكي بزنند كافيه . يه دو تا هم توي فرودگاه بن گور به گور هم بزنند خوبه . ميشه كلاهك نامتعارف هم روش بست ! يه 5 تا هم توي تلاويو بزنند اين شره اينقدر در هم تنيده و پرجمعيت هست كه كلي خسارت جاني و مالي و روحي بزنه .

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
در تأیید فرمایش واریور عزیز، شما اگه انفجار نیم پوند تی ان تی رو از نزدیک دیده باشید، قدرت انفجار 500 کیلو آماتول یا RDX یا از اونها بدتر HMX دستتون میاد!

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
نه برادر من حالا اومدیم و دادن کی می خواد جلوشو بگیره :confused: :( :(
فقط همین رو بهت بگم برادر من اسراییل هنوز با طرف خودش روبرو نشده(البته شده در جنگ 33 روزه اما اون دفعه فقط تاکتیک ها و عملیاتهای حزب الله اثباتگر فناوری بود ولی حالا اگر جنگی بشه نه دیگه اخریشه :evil: ) یه چند تا عرب پا پتی حالا مریکا و شوروی هم چند توپ و تفنگ دستشون دادن فرستادن جلو چند تام تو سری از اسراییل خوردن اومدن عقب اینا که نشد هماورد.

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
بابا داستان جنگ 33 روزه فرق داره اسراپيل با اين كار توان نظامي خزبااله رل شناخت و بيشتر مجهز شد و قوي تر شد چون هر سري كه جنگ مي شود از امريكا و ژاپن و المان فناوري روز را ميگيرد(ژاپن و المان به خاطر بدهي)

حالا هم اگه بخواد با ما بجنگه ميتونه تكي ما رو له كنه اگرم نتونه با هم دستانش مياد

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
برادر کوروش کجای کاری تو جنگ بعدی اسراییل با خمپاره و مینی کاتیوشا طرف نیست
فاتح 110 مخوف ترین موشک کوتاه برد جهانه که به نظر من اگه10 تاش به تلاویو بخوره مردم اسراییل اگه شده شنا کنون در می رن

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
[quote]بابا داستان جنگ 33 روزه فرق داره اسراپيل با اين كار توان نظامي خزبااله رل شناخت و بيشتر مجهز شد و قوي تر شد چون هر سري كه جنگ مي شود از امريكا و ژاپن و المان فناوري روز را ميگيرد(ژاپن و المان به خاطر بدهي)

حالا هم اگه بخواد با ما بجنگه ميتونه تكي ما رو له كنه اگرم نتونه با هم دستانش مياد[/quote]

کوروش جان پستت رو ویرایش کن .... اشکال تایپی داره

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
برادر من بهتر نیست همین الان از ایران فرار کنین به این شکلی که شما می گین حتما اوضاع بدی در انتظار ایران است.
اخه برادر من همون زمان هم با این همه هارت و پورت از پس حداکثر 3000 تا چریک بر نیومد حالا می خواد جلوی ایران با لگشهای 30 میلیونیش رو بگیره.
تازه کی گفته از اون سال تا الان حزب الله توان نظامیشو از بعد کمی و کیفی تغییر نداده و تاکتیکشم همون تاکتیکه.
اگر می تونست له مه کنه همون غزه رو می گرفت که به این رو.ز نیفته.

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
متاسفانه جواب قانع کننده ندادید اما اینکه حزب الله جا نداره و هر جایی میتونه باشه باید خدمتتون عرض کنم هر نیروی چریکی که منطقش (کشورش) اشغال شده باشه و بخواهد با عملیاتهای پارتیزانی نیروهای مهاجم رو خسته و وادار به خروج کنه نیاز به کمک از خارج منطقه درگیری داره شما یک نگاه به عملیاتهای پارتیزانی از جنگ جهانی دوم تا الان بندازید متوجه این قضیه میشوید مثلا نیروهای یونانی که در یونان بر علیه نیروهای المانی عملیات انجام میدادند از کمکهای مستقیم انگلیس برخوردار بودند جلوتر بیایم توی جنگ ویتنام که تا حدی کلاسیک هم بود ویتکنگها از طرف چینی ها و روسها حمایت میشدند جلوتر در همین جنگ عراق پارتیزان ها از طرف ایران حمایت میشدند و یا افغانستان البته گروهای دیگر که بیشتر برای به تشنج کشیدن عراق عملیات انجام میدادند از طرف کشورهای جنوبی خلیج فارس حمایت مالی و نظامی میشدند حالا برسیم به حزب الله این گروه در جنگ قبلی به علت امادگی کامل داشتن و استفاده از متخصص های واقعا ماهر ایرانی چه در سال 2000 و چه در سال 2006 موفق بودند اما مهمتر از این حمایتها داشتن یک مرز با یک کشور دوست (سوریه) بود
اما در جنگ اینده چه اتفاقی میافته که دیگه بعد از اشغال لبنان مقاومت چندانی در کار نخواهد بود اون دلیل درس اسراییلی ها از پیروزی حزب الله در سال 2000 است حزب الله در این سال و کمی قبلتر از ان از جانب ایران و از سوریه حمایت کامل میشد اما اسراییل در جنگ اینده دو کار ممکنه انجام بده تا این قضیه دوباره تکرار نشه
اول اینکه در اغاز جنگ همزمان به سوریه و لبنان حمله کنه که در این صورت میتونه خودشو در گیر با ایران هم به صورت مستقیم ببینه اما در این جنگ حمایت زمینی و هوایی و دریایی از طرف ایران به سوریه نمیرسه (به علت حضور امریکا در عراق) و سوریه باید به موشک باران ایران دلخوش کنه که نمیتونه عملا جلوی پیشروی نیروی زمینی اسراییل به داخل سوریه را بگیرد ولی میتونه با فشاری که به زیر ساختهای اسراییل وارد میشه جنگ رو قبل از اشغال سوریه تمام کنه ولی لبنان که هدف اصلی اسراییل هست مطمئنا اشغال خواهد شد و اسراییل برای خارج شدن از سوریه به احتمال زیاد از سوریه خواهد خواست تا دست از حمایت حزب الله بر دارد و اجازه رسیدن کمکهای ایران به حزب الله را ندهد که این یعنی متوقف شدن مقاومت در داخل خاک لبنان
اما راه دومی که ممکنه اسراییل بره اینه که فقط به لبنان حمله کنه و این کشور رو اشغال کنه و بعدا با فشار اوردن به سوریه جلوی رسیدن کمک به حزب الله رو بگیره (البته یادتون باشه که سوریه با کمتر از این فشار ها هم تسلیم شده نمونش قضیه رفیق حریری بود که وزیر کشور سوریه خودکشی کرد) و این کار خود به خود باعث فروپاشی حزب الله میشه این نکته رو یادتون نره که ایران هم به این نکته اعتراف داشت در جنگ 2006 که اگر حزب الله در ان میباخت راه برای عملی شدن طرح خاورمیانمه بزرگ امریکا فراهم میشد پس کلید پیروزی اسراییل و امریکا در برابر ایران و سوریه اشغال لبنان خواهد بود

ببخشید که از موضوع تایپیک دور شدم اما دلیلش بعضی از دوستان بودند که فکر میکنند لبنان عراقه که ما هر وقت از دست امریکایی ها دلخور بشیم میزنین یه چند تا نظامی امریکایی رو در عراق میکشیم

اما در مورد اینکه مرز دریایی ما خیلی بزرگ است و عراق نمیتونست تجارت دریایی ما رو متوقف کنه باید خدمتتون عرض کنم که ساحل داشتن با بندر داشتن خیلی فرق داره شما میتونید یک کشتی مثلا 100 هزار تنی رو در یک اسکله معمولی پهلو دهی کنید همین الانش هم بعضی از کشتیهای بسیار بزرگ که توان پهلو گیری در بندر رجایی (بزرگترین بندر ایران) رو ندارند میروند در بندر دبی بارشون رو خالی میکنند و با کشتی های کوچکتر به بندر عباس میارند پس در زمان جنگ اینجوری نبود که اگر عراق بندری از ما رو میزد ما کشتی ها رو هر جایی که میخواستیم پهلو بدیم که اگر این طور بود اون همه کشتی در بندر امام غرق نمیشدند و به جای دیگه ای برده میشدند

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
[quote]متاسفانه جواب قانع کننده ندادید[/quote] متاسفانه دركتون ضعيفه و هر جوابي بهتون بدن باز هم ميپريد روي يه شاخه ديگه و يه سوال ديگه مطرح ميكنيد .. مثل قبلا كه گفته بوديد موشك قاره پيما مثل توپ ميمونه ...

[quote]
اما در جنگ اینده چه اتفاقی میافته که دیگه بعد از اشغال لبنان مقاومت چندانی در کار نخواهد بود اون دلیل درس اسراییلی ها از پیروزی حزب الله در سال 2000 است حزب الله در این سال و کمی قبلتر از ان از جانب ایران و از سوریه حمایت کامل میشد اما اسراییل در جنگ اینده دو کار ممکنه انجام بده تا این قضیه دوباره تکرار نشه
[/quote] نميدونم چرا فقط دشمن درس ميگيره ؟! و حزب الله در تفكر شما حتما بايد شكست بخوره ؟!
[quote]اول اینکه در اغاز جنگ همزمان به سوریه و لبنان حمله کنه که در این صورت میتونه خودشو در گیر با ایران هم به صورت مستقیم ببینه اما در این جنگ حمایت زمینی و هوایی و دریایی از طرف ایران به سوریه نمیرسه (به علت حضور امریکا در عراق) و سوریه باید به موشک باران ایران دلخوش کنه [/quote] چرا اينقدر سفيهانه بايد عمل كنند هم اسراييل و هم سوريه ؟!

خود سوريه به انواع موشكها مجهز شده و قدرت بسيار بيشتر و دقيق تري نسبت به حزب الله در دريافت و پرتاب موشك دارند !
موشك هاي سوري حتي از انواع ايراني موجود در اين كشورها دقيق تر و قوي تر هستند !‌نمونش موشك پيشرفته اسكندر (tender) ...
و البته سوریه رو مثل حزب الله فرض کردید !؟!
[quote] که نمیتونه عملا جلوی پیشروی نیروی زمینی اسراییل به داخل سوریه را بگیرد ولی میتونه با فشاری که به زیر ساختهای اسراییل وارد میشه جنگ رو قبل از اشغال سوریه تمام کنه ولی لبنان که هدف اصلی اسراییل هست مطمئنا اشغال خواهد شد و اسراییل برای خارج شدن از سوریه به احتمال زیاد از سوریه خواهد خواست تا دست از حمایت حزب الله بر دارد و اجازه رسیدن کمکهای ایران به حزب الله را ندهد که این یعنی متوقف شدن مقاومت در داخل خاک لبنان [/quote]سوریه از استراتژی های حزب الله بهره مند بوده و همچنین بر خلاف حزب الله به انواع تسلیحات نظامی از دفاع هوایی تا پدافند زمینی و سامانه های موشکی برخوردار است که خودش به تنهایی میتونه جلوی پیشروی رژیم صهیونی رو بگیره و اصلا نیازی به ایران نداشته باشه .

حالا من نمیفهمم چرا باید به سوریه حمله کنه ؟! یعنی همزمان در دو جبهه بجنگه ؟! و یک جنگ رو با یک گروه نظامی تبدیل به جنگ منطقه در چند جبهه بکنه ...

نبرد با سوریه میتونه زیرساختهای نظامی این رژیم رو کاهش بده و دست باز تری برای اقدام متمرکز حزب الله لبنان باز کنه .

[quote]اما راه دومی که ممکنه اسراییل بره اینه که فقط به لبنان حمله کنه و این کشور رو اشغال کنه و بعدا با فشار اوردن به سوریه جلوی رسیدن کمک به حزب الله رو بگیره [/quote] اما این خیالبافی مضحک و بچگانه شماست و تا عمل فاصله ها دارد !!! و اگر میتونست قبلا این کار رو میکرد و اگر میتونست اصلا فرار نمیکرد بلکه از همون مواضعی که در جنوب در اختیار داشتن حمله میکردند و لبنان رو اشغال میکردند ! ...

[quote] و این کار خود به خود باعث فروپاشی حزب الله میشه این نکته رو یادتون نره که ایران هم به این نکته اعتراف داشت در جنگ 2006 که اگر حزب الله در ان میباخت راه برای عملی شدن طرح خاورمیانمه بزرگ امریکا فراهم میشد پس کلید پیروزی اسراییل و امریکا در برابر ایران و سوریه اشغال لبنان خواهد بود [/quote] و این کار چطوری باعث فروپاشی حزب الله میشه ؟! وقتی که این گروه در بهبوحه جنگ های داخلی و تهاجم گسترده اسراییل و اشغال لبنان تشکیل شده ؟!
یادتون باشه که حزب الله ناشی از اشغال لبنان و نبود دولت مرکزی در این کشور هست که عملا با امکانات بسیار محدود و نفرات کم در بدترین شرایط شروع بکار کردن ...
[quote]که ایران هم به این نکته اعتراف داشت در جنگ 2006 که اگر حزب الله در ان میباخت راه برای عملی شدن طرح خاورمیانمه بزرگ امریکا فراهم میشد پس کلید پیروزی اسراییل و امریکا در برابر ایران و سوریه اشغال لبنان خواهد بود [/quote] من البته ندیدم ایران اعتراف داشته باشه .. اما مسایلی گفته شد که این حمله شروعی برای این ماجراست .

اما بعد از اینکه به اهدافشون رسیدن چکار میخوان بکنند ؟! قطعا تا اون موقع بسیاری از توان نظامی و سیاسی و اراده جنگیشون از دست میرفت ! و حلقه های مقاومت حزب الله در منطقه و دنیا سراسری میشد ... البته اونها هم مثل شما خیالباف بودن و فکر میکردن که میتونند ! اما از پس یک گروهش بر نیومدن ...

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
برادر من شما حتی نمی دونی عملیات چریکی یعنی چی گفتم تاپیک سخنان فرمانده نیروی زمینی رو که مال چند وقت پیش و زمان مانورهاست بخونین.
کی گفته و از کی که چریک باید کمک خارجی داشته باشه اصلا یکی از تعاریف چریک اینه که چریک در منطقه خودش و با حمایت مردمی خودش با دشمن می جنگه و مسیول برنامه ریزی طرح ریزی عملیات تدارکات و همه چیزی خود فرد یا افراد گروه هستند راستی می دونین عملیات پارتیزانی یعنی چی باشه من براتون می گم خجالت نکشین این عملیات از روی جنگ های قوم پارت ایران با سلوکی ها که جانشینان اسکندر در ایران بودند(اسکندر پسر نداشت و متصرفاتش بین سردارانش تقسیم شد و ایران هم سهم سلوکوس شد) این نام رو بر خود گرفته جنگ هایی که بهمدت 200 سال طول کشید تا دشمن مجبور به تخلیه و عقب نشینی از ایران شد شاید ما خبر نداریم و اون زمان هم کشوری از خارج به پارت ها کمک می کرده الله اعلم ما که نمی دونیم شاید شما بیشتر از ما سرت میشه.
جنگ چریکی یعنی جنگ ایدیولوژي و ارمان اگر شما در مردمی ارمانی رو نهادینه کنی حتی اگر رهبرشون بمیره و حتی اگر هیچ کس به اونها کمک نکنه باز با هر چیزی که براشون ممکن باشه با دشمن می جنگن(مثلا ایرانی ها در برابر مغول ها از سلاح فرهنگشون استفاده کردن) و تمام کارها رو خود افراد انجام می دن شده با پول شخصی اسلحه تهیه کنن.
این رو در مورد جنگ چریک داشته باشین چون شما جنگ چریکی رو با عملیات نامنظم اشتباه گرفتید.
تازه این در مورد حزب الله اصلا مصداق نداره چون اگر هم نیازمند کمک باشه زمان نداشتن امکانات نیاز به کمک از خارج داره اما زمانی که انباراش پر از سلاحه می تونه برای مدتی طولانی به جنگش ادامه بده.
مثلا اگر صدام می خواست یک جنگ چریکی راه بندازه با تقسیم سلاح و مهمات بین طرفدارانش می تونست برای سالها جنگ چریکی رو ادامه بده (کما اینکه مهره خود امریکا بود و هیچ مقاومتی نکرد و این سلاحهای خارج شده از پادگانهای عراق هم به دست طرفداراش برای کشتار مردم عراق افتاده).
برادر من من می گم شما حتی نمی دونین جنگ چریکی چی هست ناراحت نشین ویتنامی ها از نوعی جنگ نیمه کلاسیک و نامنظم استفاده می کردن و جنگی کاملا چریکی نبود(مثلا این ویتنامی ها هم پدافند موشکی داشتن هم تانک هم هواپیما و.... ایا چریک از هواپیما استفاده می کنه یا شاید من معنی چریک رو نفهمیدم).
برادر من شما یطوری می گی حمله به سوریه انگار می خواد به کشور مالدیو حمله کنه همین سوریه و مصر اگر خیانت اردن نبود که خیلی سال پیش اسراییل رو شکست داده بودن و در ضمن اسراییل این ریسک رو نمی کنه که خودش رو در دو جبهه اونم کاملا متفاوت یکی چریکی که اصلا خوره جون ارتش های منظم هست و یکی کلاسیک اونم با سوریه ای که از توان نظامی خوبی برخورداره درگیر کنه تازه این در حالیه که سریع متخصصین ایرانی سیستم نامتقارن رو به اونها تزریق نکنن وگرنه.....
عزیز من اسراییل اینقدر مشکل داخلی در بعد امنیت روانی خودش داره که طبق همون گفته های قران از جونشون خیلی می ترسن پس کافیه چند تا اسکندر بخوره توی تلاویو و پدافند اونها همن حتما نمی تونه عکس العملی انجام بده چه خواهد شد قضاوت با خودتون....
از فروپاشی حزب الله حرف زدید اگر از تمام حرفهاتون چشم پوشی کنم این یکی اصلا و ابدا برادر من شما فکر کردی حزب الله یک سنگر یا تانک یا یه محله و کشور که بری سنگر رو نابود کنی یا تانک رو با ضد زره بزنی و پودر کنی و یا کشورش رو بگیری و بگی خوب تموم شد نابودش کردم نه حزب الله یک تفکر و یک ارمانه اونم ارمانی نه مثل ناسیونالیسم و عربیسم و کمونیسم و هزار تا از این ایسم ها بی ارزش و ناتوان د گذشته و حال دنیا بلکه بر اساس ارمان اسلامی هستش و بر اساس تفکر اسلامی و شیعی و با گرفتن لبنان و سوریه و حتی تمام دنیا نمی شه اون رو از بین برد .
این تفکر در وجود و رگ و خون شیعیان جریان داره اصلا مهم نیست لبنان تسخیر بشه یا نه و یا سلاح از ایران براشون برسه یا نه اونها بر اساس وظیفه خودشون خواهند جنگید شده با سنگ و چوب شده با تیر و کمانو
برادر من یه جوری حرف نزنین من خندم بگیره اخه کی دیده نیروی دشمن بعد از گرفتن جایی بتونه در صورت مقاومت مردمش اون رو نگه داره مگر اسکندر تمام ایران رو نگرفت ایا تونستن ایران رو برای همیشه نگه دارن ایا مگر همین جنوب لبنان توی دست اسراییل نبود پس چرا دم رو کول گذاشتن در رفتن.
می دونی چرا چون نتونستن تثبیت کنن موقعیت خودشون رو راستی اصلا می دونی تثبیت موقعیت یعنی چی.
اصلا شما درست می گی لبنان رو گرفتن سوریه هم گرفتن بعد چه اتفاقی می افته(البته زهی خیال باطل) من می گم توی حداقل لبنان درگیر انواع عملیاتهای چریکی می شن از مین کنر جاده ای گرفته تا تک تیراندازی و مین گذاری و بمب گذاری و عملیات شهادت طلباهنه و حملات خمپاره ای و موشکی وقت و بی وقت به پایگاهها و مناطق اشغالی عملیاتهای کمین و در نهایت عطای لبنان رو به لقای اون ترجیح می دن و در می رن برای خالی نبودن عریزه هم تمام زیر ساختهای لبنان رو قبل از رفتن نابود می کنن و بعد می گن بله اهداف جنگ تحقق کامل پیدا کرد و نیازی به توقف ما در لبنان نبود.(البته اگر زنده مونده باشه اسراییل تا اون زمان)
باز حرف بندهای ما رو پیش کشیدین برادر من مگر کدوم یکی از ما حرفی ااز نوع شناور اوردیم ما گفتیم چون خط ساحلی و تعداد بنادر ما بسیار زیاده عراق نتونست ما رو محاصره دریایی کنه نهایتش ما نیازهامون رو به قول شما با کشتی های کوچیکتر و بیشتر توی بنادر دیگه وارد می کردیم ایا با این تفسیر هم می شه گفت عراق ما رو محاصره کرده بود تازه نهایتش خیلی هم فشار بیارن ما این نوع بنادر خودمون رو به دریای ایران منتقل می کنیم کما اینکه دارن برای بنادری مثل چابهار و .... فکرهای خوبی می کنن همچنین بندر عباس.
تازه این رو هم بگم اسراییل توی لبنان سرپل که داشت سر پل که می دونین چیه خوب الحمدالله پس چرا نموند .
امیدورام بعدا اگر خواستین نظر بدین کمتر فیلم هالیوودی نگاه کنین و اگر هم دیدین خودتون فکر کنین چطوریه رامبو با یک مسلسل یوزی از فاصله بالای صد متر تمام سربازی دشمنش رو می زنه اما همین سربازها با داشتن این همه سنگر و موضع و اسله های انفرادی و این همه تعداد زیاد نمی تونن این یک نفر رو بزنن.
چی شد اینکه همزمان یکی رو بیشتر نمی تونه هدف بگیره ولی اگر اونها حتی 10 نفر هم باشن می تونن در یک زمان 10 هدف رو نشانه برن اینکه یکیه.
پس باز می گم زیاد درگیر این مسایل نکنین خودتون رو حالا چهار نفر هم الان پیدا می شن به ما می بندن که این ایمان چیه هی شما می ارینش توی معادلات عقلی و نظامی نمی زارین چهار تا حرف حساب بزنیم باشه بگن مهم نیست چون اصلا نمی فهمن ما چی می گیم .
یک داستانی از حمله سپاه ابرهه برای شما بگم بعد از حمله سپاه ابراهه ابرهه دستور مصادره شترهای جد پیامبر رو می دن ایشون از بزرگان قریش و اون زمان مسیول و کلید دار کعبه بودن و کل این مکه زیر نظر ایشون (یه جورایی استاندار) ایشون پس از نصادره شترهاش می ره پیش ابرهه و می گه شترهای منو بدین ابراهه به ایشون می گن : من فکر کردم اومدی برای جلوگیری از حمله به کعبه حرف بزنی حالا می بینم بیشتر از اینکه به فکر کعبه باشی به فکر شترهاتی (البته اون زمان شتر تمام دارایی اعراب به حساب می اومده و بسیار باز ارزش بوده) اخر تو چه جور خادم کعیه ای هستی که حتی زحمت التماس برای معبدت نمی کنی.(ابرهه پیش خودش گفته بود این اصلا عقلش کامل نیست.)
می دونی ایشون چی جواب دادن ایشون گفتن: من مالک شترهای خودم هستم و برای اونها زحمت می کشم و التماس می کنم اون خانه مال خداست و خودش فکرش رو می کنه( اگر این خدا نتونه خونش رو از تو حفظ کنه که من دیگه اصلا نمی تونم.) و فعلا شترهای منو بده تو جنگت با خداست نه با شترهای من .
ابرهه دستور داد شترها رو تحویلش دادن و بعد ادامه ماجرا و نهایت قضیه که خودتون می دونین.
می دونین این کار عبدالمطلب یعنی چی یعنی اوج ایمان و توکل به خدا.
اینم اضافه کنم نگین اینا که هنوز پیامبر متولد نشده بوده و بت پرست بودن نه اینا توی روایات اومده که مسلم بودن(مسلم نه مسلمان ) و به دین ابراهیم خلیل الله و هیچ یک از پدران و اجداد پیامبر مشرک نبودن.

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
مهمان
این موضوع نسبت به پاسخ بیشتر بسته شده است.

• مرور توسط کاربر    0 کاربر

هیچ کاربر عضوی،در حال مشاهده این صفحه نیست.