death-white

تحلیل و پیگیری تحولات سوریه (1)

Recommended Posts

من بی سواد با خواندن این متن به این نتیجه ها می رسم

الف-رحیم صفوی بد است

ب- احمد وحیدی بد است 

ج-اصولگرایان خیانتکاران سابق و مدعیان امروزند

د-تاریخ جنگ آنطوری که ما فکر میکنیم نبوده

ه- هاشمی رفسنجانی دلسوز انقلاب است 

و- ایضا محسن رضایی

ز-از نظر امام امثال رحیم صفوی و بسیاری از فرماندهان سپاه از لحاظ خیانب با منافقین یکی بوده اند

.

.

.

ما هم که شعور نداریم

دقیقا چه ربطی داشت به تحولات سوریه؟؟؟

نصف مطالب شده کل کل دوستان

• Upvote 4
  • Downvote 4

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

با سلام

ضمن تشکر از شما

بنده تقریبا" با تمام این گزارش مشکل دارم ، چون اگر هم بر فرض محال ساختار گزارش صحیح باشد ( که البته بعید است ) ، صرفا" با استفاده از یکسری از حقایق ، و ترکیب راست و دروغ ، دست به یک نتیجه گیری زده است که جای شک و شبهه فراوانی نسبت به روند پایان جنگ ایجاد کرده است .

یک نکته در این میان قابل توجه است و آن ، استفاده از خلاء های موجود در این مورد در داخل کشور ، عدم شفاف سازی ، تناقض گویی کسانی که در این دوره حضور داشتند و خدا شکر هنوز از این دنیا نرفته اند که ما نتوانیم از انها در این مورد سئوال کنیم و همچنین عدم وجود اراده لازم برای خاتمه دادن به این گونه مباحث ، و ده ها مورد دیگر که از حوصله این تاپیک خارج است . بنده ترجیح می دهم این موضوع ، همین جا خاتمه پیدا کند تا تاپیک از روند خودش خارج نشود . چون پاسخ گویی به این متن ، یک کار سنگین را می طلبد. فقط همین نکته که این شجره خبیثه ، ید طولانی در قلب حقایق  و وارونه نشان دادن تاریخ به سود خود دارد و این انکار ناشدنی است 

متشکرم :rose:

با سلام
ضمن تایید فرمایشات شما...امسال کار خوبی که برای اولین بار انجام شده تهیه برنامه‌هایی‌ در صدا و سیما به مناسبت هفته دفاع مقدس هست که در آنها به برخی‌ از این نکات مبهم و ناگفته اشاره میشه...یعنی‌ احساس می‌کنم که به این نجیته رسیدند که نمیشه با آن روش تبلیغی سابق و کلیشه‌ای ادامه داد و مسائلی‌ را که به هر حال در ذهن بعضی‌‌ها هست و در فضای مجازی موجود است باید بهشون پرداخته بشه...
نمیخوام بحث از تاپیک منحرف بشه،اما صبح در استاتوس هم گفتم ،شب‌ها بعد از ساعت ۱۱ شبکه ۱ برنامه‌ای گذاشتند که تا اینجا شمخانی و ۲ امیر سابق ارتش مهمان بودند و اولین بار بود که در تلویزیون چنین حرف‌هایی‌ زده میشد،از جمله:
انتقاد امیران ارتش به بحث غافلگیری نیرو زمینی‌ ارتش و عدم کارایی‌ آن در اوایل جنگ،انتقاد از بحث موفق بودن جنگ انقلابی‌ در برابر عدم موفقیت جنگ کلاسیک ارتش،قبول نداشتن ماجرای سلاح ندادن به سپاه و نیروهای مردمی که از نظر این امیران اینگونه نبوده،اختلافات بین سپاه و گروه جنگ‌های ناا منظم شهید چمران،نظرات متفاوت در ارتباط با نقش مخرب بنی صدر و مسائلی‌ دیگر...
به دوستان توصیه می‌کنم ببینند،میتونه جالب باشه...

• Upvote 7
  • Downvote 1

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

عجب پوستی کند از داعش ها

کلی حال کردم

این آمریکا هر از گاهی به سرش میزنه و کارایی می کنه که بیشتر از همه به نفع ایران میشه

هدفش هم این هست که شما اینطور فکر کنید

امریکا  اتاق فکر داره .... با برنامه عمل می کند و گاهی هم به سرش نمی میزند

ویرایش شده در توسط JavadFIRE
  • Upvote 3
  • Downvote 2

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

با سلام

ضمن تشکر از شما

بنده تقریبا" با تمام این گزارش مشکل دارم ، چون اگر هم بر فرض محال ساختار گزارش صحیح باشد ( که البته بعید است ) ، صرفا" با استفاده از یکسری از حقایق ، و ترکیب راست و دروغ ، دست به یک نتیجه گیری زده است که جای شک و شبهه فراوانی نسبت به روند پایان جنگ ایجاد کرده است .

یک نکته در این میان قابل توجه است و آن ، استفاده از خلاء های موجود در این مورد در داخل کشور ، عدم شفاف سازی ، تناقض گویی کسانی که در این دوره حضور داشتند و خدا شکر هنوز از این دنیا نرفته اند که ما نتوانیم از انها در این مورد سئوال کنیم و همچنین عدم وجود اراده لازم برای خاتمه دادن به این گونه مباحث ، و ده ها مورد دیگر که از حوصله این تاپیک خارج است . بنده ترجیح می دهم این موضوع ، همین جا خاتمه پیدا کند تا تاپیک از روند خودش خارج نشود . چون پاسخ گویی به این متن ، یک کار سنگین را می طلبد. فقط همین نکته که این شجره خبیثه ، ید طولانی در قلب حقایق  و وارونه نشان دادن تاریخ به سود خود دارد و این انکار ناشدنی است 

متشکرم :rose:

من هم متاسفم از این آف تاپیک اگر لازم دیدند مدیران حذفش کنند.

در متن به برخی خاطرات آقای هاشمی ارجاع شده در این مورد من چند روز پیش این مطلب را در وبلاگ " دست نوشته های یک دانشجو : میخوندم که گفتم شاید بد نباشه اینجا هم ذکر بشه:

"

1. آقای هاشمی در حالی ادعای عجیب و تازه ای را علیه علامه مصباح مطرح کرده است که پیش از هر چیز در «صحت» خاطره نگاری های ایشان تردید جدی وجود دارد، چنانچه چند ماه قبل نیز به بهانه مستند «من روحانی هستم» بسیاری از حامیان دو آتشه آقای هاشمی در صحت خاطرات وی درباره ماجرای مک فارلین تردید کردند چرا که معتقدند بودند وی در بیان خاطراتش عادت به بیان «روایت کامل» از حقایق تاریخی ندارد. در این باره مهدی رحمانیان مدیرمسئول روزنامه شرق که نزدیک ترین روزنامه به حزب کارگزاران و هاشمی رفسنجانی است، در اردیبهشت سال جاری در برنامه «گفت وگوی روز» رادیو گفت وگو به این مساله اشاره کرد و گفت:

«آقای هاشمی برخی از مسائل را گفته است، اما بخش های مهم تری از مسائل را نگفته است. گفتن نصف حقیقت با دروغ فرقی ندارد.»

پیش از این نیز آقای هاشمی در چند نوبت؛ با طرح ادعاهای عجیب درباره تاریخ انقلاب، مسایلی را مطرح کرده بود که نه تنها مستندات قابل توجهی برای تایید آن وجود نداشت بلکه شواهد و قرائن تاریخی در تضاد با آن ادعاها قرار داشت. به عنوان مثال وقتی وی در مهر سال 92 بار دیگر مدعی شد «امام در سالهای اول بعد از انقلاب خواستار حذف شعار مرگ بر آمریکا شده بودند»،  برای رد این ادعا کافی بود تا آخرین مواضع امام  در زمان حیات شان مرور شود؛ از جمله پیام قطعنامه در 29 تیر 67 که می فرمایند: «از خدا می‏خواهیم که این قدرت را به ما ارزانی دارد که نه تنها از کعبۀ مسلمین، که از کلیساهای جهان نیز ناقوس مرگ امریکا و شوروی را به صدا درآوریم.» "
  • Upvote 10
  • Downvote 5

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

من هم متاسفم از این آف تاپیک اگر لازم دیدند مدیران حذفش کنند.

در متن به برخی خاطرات آقای هاشمی ارجاع شده در این مورد من چند روز پیش این مطلب را در وبلاگ " دست نوشته های یک دانشجو : میخوندم که گفتم شاید بد نباشه اینجا هم ذکر بشه:

"

1. آقای هاشمی در حالی ادعای عجیب و تازه ای را علیه علامه مصباح مطرح کرده است که پیش از هر چیز در «صحت» خاطره نگاری های ایشان تردید جدی وجود دارد، چنانچه چند ماه قبل نیز به بهانه مستند «من روحانی هستم» بسیاری از حامیان دو آتشه آقای هاشمی در صحت خاطرات وی درباره ماجرای مک فارلین تردید کردند چرا که معتقدند بودند وی در بیان خاطراتش عادت به بیان «روایت کامل» از حقایق تاریخی ندارد. در این باره مهدی رحمانیان مدیرمسئول روزنامه شرق که نزدیک ترین روزنامه به حزب کارگزاران و هاشمی رفسنجانی است، در اردیبهشت سال جاری در برنامه «گفت وگوی روز» رادیو گفت وگو به این مساله اشاره کرد و گفت:

«آقای هاشمی برخی از مسائل را گفته است، اما بخش های مهم تری از مسائل را نگفته است. گفتن نصف حقیقت با دروغ فرقی ندارد.»

پیش از این نیز آقای هاشمی در چند نوبت؛ با طرح ادعاهای عجیب درباره تاریخ انقلاب، مسایلی را مطرح کرده بود که نه تنها مستندات قابل توجهی برای تایید آن وجود نداشت بلکه شواهد و قرائن تاریخی در تضاد با آن ادعاها قرار داشت. به عنوان مثال وقتی وی در مهر سال 92 بار دیگر مدعی شد «امام در سالهای اول بعد از انقلاب خواستار حذف شعار مرگ بر آمریکا شده بودند»،  برای رد این ادعا کافی بود تا آخرین مواضع امام  در زمان حیات شان مرور شود؛ از جمله پیام قطعنامه در 29 تیر 67 که می فرمایند: «از خدا می‏خواهیم که این قدرت را به ما ارزانی دارد که نه تنها از کعبۀ مسلمین، که از کلیساهای جهان نیز ناقوس مرگ امریکا و شوروی را به صدا درآوریم.» "

متشکرم

فقط خواهشمندم از همه دوستان عزیز که  این موضوع را فعلا" در این تاپیک متوقف کنید تا تاپیک منحرف نشود :rose: :rose:

• Upvote 7

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
داعش این بار گروگان فرانسوی را سربرید

ویدئویی که روز چهارشنبه از طریق اینترنت منتشر شد نشان داد تکفیری های مرتبط با گروه داعش یک مرد فرانسوی را که در الجزایر ربوده بودند سر بریده اند.

به گزارش واحد مرکزی خبر به نقل از خبرگزاری فرانسه از الجزیره ، اروه گوردل 55 ساله روز یکشنبه به دست گروه جندالخلیفه ربوده شده بود. این گروه از فرانسه درخواست کرده بود به حملات هوایی خود علیه گروه داعش در عراق پایان دهد.

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

آخرين موقعيت نيروهاي درگير در عمليات ارتش سوريه در منطقه عدرا در شمال شرق دمشق

ارتش سوريه فشارها بر منطقه غوطه شرقي را افزايش داده است

adra_map.jpeg

ویرایش شده در توسط amirarsalankhan
  • Upvote 9

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
بلافاصله پس از اینکه ایالات متحده بمباران مواضع داعش را در سوریه آغاز کرد، رئیس جمهور سوریه یک مهمان مهم را به حضور پذیرفت: فالح الفیاض، مشاور امنیت ملی عراق. در این دیدار، دو طرف درباره مبارزه جاری با تروریست های داعش گفت و گو کردند و بنا بر اعلام منابع خبری سوری، اسد در این دیدار به مهمان خود گفته «سوریه از هرگونه تلاش بین المللی برای مبارزه با تروریسم حمایت می کند». این دومین دیدار دو مقام مذکور طی چند هفته اخیر بوده است.

هرچند در گزارش مطبوعات سوری به موضوع حملات آمریکا علیه داعش اشاره مستقیمی نشده بود، اما می توان اظهارات اسد را در این چارچوب تفسیر کرد که دولت سوریه ممانعتی در راه اقدامات دولت آمریکا علیه تروریست های داعش انجام نمی دهد و حتی به نوعی از این امر استقبال نیز می کند. 

جنگ داخلی سوریه و در پی آن، ظهور گروه های افراط گرا در این کشور، سبب شکل گیری همسویی غیرمنتظره ای میان ایالات متحده و دشمنان همیشگی این کشور شده است. در داخل عراق، حملات هوایی آمریکا گاه در حمایت از گروه های شبه نظامی شیعه ای صورت می گیرد که مورد حمایت ایران هستند؛ به گونه ای که می توان گفت واشنگتن به عنوان نیروی هوایی ایران در عراق فعالیت می کند. 

در مورد سوریه نیز هرچند باراک اوباما بارها خواستار سرنگونی بشار اسد شده، اما هم اکنون در عمل واشنگتن و دمشق در مبارزه با تررویست های داعش که خواستار براندازی دولت در سوریه هستند، در یک جبهه مشترک قرار گرفته اند.

هرچند مقامات آمریکایی می گویند که اقدامات خود در عراق را با نیروهای ایرانی هماهنگ نمی کنند، اما در خفا این موضوع را تأیید می کنند که اقداماتشان از طریق نیروهای امنیتی عراق که نقش واسطه را ایفا می کنند، با ایران هماهنگ می شود. اکنون با سفر فیاض به دمشق، می توان چنین استدلال کرد که عراق همین نقش را در رابطه میان دولت آمریکا و دولت سوریه نیز انجام می دهد. 

با نگاهی به روند جاری در عراق، می توان مشاهده کرد که این همکاری و هماهنگی در عمل به چه صورت انجام می شود. زمانی که نیروهای شیعه تحت حمایت ایران توانستند محاصره شهر آمرلی را بشکنند، آمریکا نیز از طریق نیروی هوایی خود نقش مهمی ایفا کرد. اما استفاده از نیروی هوایی در محدوده های کوچکی مانند آمرلی، نیازمند آن است که با نیروهای زمینی هماهنگی صورت گرفته و حملات هوایی در حمایت از آن ها انجام بگیرد. 

در این میان، از آنجا که روابط سیاسی میان تهران و واشنگتن تیره است، همکاری مستقیم نظامی میان دو طرف با واکنش های منفی شدیدی در هر یک از طرفین مواجه می شد. در نتیجه، نیروهای ایرانی نقشه های خود را به فرماندهان عراقی ناظر بر عملیات ها تحویل می دهند و آن ها نیز به نوبه خود آن را در اختیار آمریکایی ها قرار می دهند تا حملات هوایی به صورت هماهنگ انجام پذیرد.

دلیل اینکه ایالات متحده تمایلی برای اذعان به این همکاری ندارد این است که در درجه اول، تأیید این موضوع به معنای تأیید ناتوانی نیروهای عراقی در مبارزه با تروریست ها به تنهایی خواهد بود و در درجه بعد، این امر در عمل به معنای مشروعیت دادن آمریکا به حضور نظامی ایران در داخل مرزهای عراق تعبیر خواهد شد.

اکنون، ایالات متحده در سوریه نیز با مسئله مشابهی مواجه است. برای واشنگتن که مدت ها خواستار سرنگونی اسد بوده، همکاری مستقیم با دولت سوریه به معنای تقویت این دولت خواهد بود. اما از سوی دیگر، با توجه به اینکه دیگر گروه های مسلح مخالف بشار اسد توفیق خاصی در مبارزه با داعش نداشته اند، دولت اسد خود را به عنوان تنها شریک نظامی قابل اتکای آمریکا در سوریه مطرح کرده است.

اما حتی اگر فرضیه همکاری میان دولت سوریه و دولت آمریکا را رد کنیم، باز هم نمی توان سفر فیاض به دمشق را بی دلیل دانست و وی حداقل حامل پیامی برای دمشق بوده است. در حقیقت، اگر دولت سوریه از عملیات آمریکا اطلاع نداشته و به روی هواپیماهای آمریکایی آتش بگشاید، خطر توسعه درگیری ها و وقوع جنگی آشکار میان آمریکا و سوریه وجود خواهد داشت. این احتمالی است که اوباما به شدت خواستار دوری از آن است و ایجاد یک کانال ارتباطی از طریق فیاض می تواند در رسیدن به این هدف موثر باشد.

بر این اساس، می توان چنین نتیجه گرفت که دولت آمریکا نه تنها بر خلاف مواضع اعلامی خود به کمک ایران برای مبارزه با داعش در عراق نیاز داشته و در عمل از این کمک استفاده می کند، بلکه حتی در سوریه نیز برای پیشبرد موفقیت آمیز برنامه های خود، به حداقلی از هماهنگی با دولت اسد نیازمند است. 
  • Upvote 4

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

بسم الله الرحمن الرحیم

با تشکر از همه بزرگوارانی که نظراتشان را در مورد پست بنده فرمودند

نکته ای را خدمتتان عرض میکنم

عنوان تاپیک تحلیل و پیگیری میباشد نه تنها پیگیری

با توجه به عنوان تاپیک بنظرم آمد

با توجه به اخبار مختلفی که از ارتش سوریه بیان میشود(که تعدادی از این خبرها از عقب نشینی و شکست ارتش سوریه میباشد)

وبا توجه به اعلام هر خبر شکست گاها دوستان ارتش سوریه را مقصر میدانند و بی تدبیر و فاقد غیرت لازم

خواستم عرض کنم

از نگاه بیرونی باتوجه به عملکرد نیروهای مسلح عزیزمان در سالهای پایانی دفاع مقدس بدون توجه به بستر ماجرا همین اتهامات هم میتواند مطرح گردد

اما شاید اکثریت بزرگواران در اینجا هرگز به از خودگذشتی و ایثار و پایمردی این سرداران و سربازان عزیز شکی نداشته باشند (که الحق و انصاف هم اکثریتشان با همه وجود مبارزه کردند)

درمورد سوریه هم شاید اینگونه باشد و نمیتوان به این راحتی نیروهای مسلحشان را به بی غیرتی متهم کرد

همین فرودگاه طبقه که چندی پیش سقوط کرد دقت بفرمایید

بعضی از عکس ها بخوبی نشان میدهد که توپ ها همراه خدمه مورد اصابت قرار گرفته است (خدمه کاملا سوخته بودند)

و یا تصاویر ارسالی هواپیماهای بی سرنشین از درگیری در اون مقطع زمانی بخوبی  مقاومت شدید محافظین فرودگاه و حجم آتش سنگین مهاجمین داعش را نشان میدهد

نهایتا عرضم این بود که سریع قضاوت نکنیم

نیروهای مسلح سوریه ایثار و از خودگذشتگی فراوانی نشان داده است علیرغم همه کمبودها

• Upvote 8
  • Downvote 1

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از رویترز، بلژیک جنگنده های خود برای مقابله با داعش را به منطقه اعزام می کند.

به اعلام وزارت دفاع بلژیک، این کشور شش جنگنده خود را برای شرکت در عملیات های ائتلاف ضد داعش به منطقه اعزام می کند.

قرار است وزیر دفاع بلژیک امروز طرح پیشنهادی خود را درباره چگونگی مشارکت کشورش در ائتلاف آمریکا و متحدانش علیه گروه تروریستی داعش به کمیسیون دفاعی پارلمان کشور تحویل دهد.

بر اساس این طرح بلژیک شش هواپیمای اف 16 را به منطقه اعزام خواهد کرد ضمن اینکه اعزام هواپیماهای حمل و نقل نظامی سی 130 نیز بخشی دیگر از این طرح است.
  • Upvote 2

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

تصاویر پیشروی داعش از جنوب به سمت کوبانی

تقریبا به 6 کیلومتری کوبانی رسیدند .

isis_through_28129.jpg

thumb_isis_through_28229.jpg  thumb_isis_through_28329.jpg

isis_through_28429.jpg

isis_through_28529.jpg

isis_through_28629.jpg

isis_through_28729.jpg

**

سقوط موشک تام هاوک در نزدیکی جبل شاعر در استان حمص

tom_hawk_28129.jpg

tom_hawk_28229.jpg

tom_hawk_28329.jpg

tom_hawk_28429.jpg

بسم الله الرحمن الرحیم

با تشکر از همه بزرگوارانی که نظراتشان را در مورد پست بنده فرمودند

نکته ای را خدمتتان عرض میکنم

عنوان تاپیک تحلیل و پیگیری میباشد نه تنها پیگیری

با توجه به عنوان تاپیک بنظرم آمد

با توجه به اخبار مختلفی که از ارتش سوریه بیان میشود(که تعدادی از این خبرها از عقب نشینی و شکست ارتش سوریه میباشد)

وبا توجه به اعلام هر خبر شکست گاها دوستان ارتش سوریه را مقصر میدانند و بی تدبیر و فاقد غیرت لازم

خواستم عرض کنم

از نگاه بیرونی باتوجه به عملکرد نیروهای مسلح عزیزمان در سالهای پایانی دفاع مقدس بدون توجه به بستر ماجرا همین اتهامات هم میتواند مطرح گردد

اما شاید اکثریت بزرگواران در اینجا هرگز به از خودگذشتی و ایثار و پایمردی این سرداران و سربازان عزیز شکی نداشته باشند (که الحق و انصاف هم اکثریتشان با همه وجود مبارزه کردند)

درمورد سوریه هم شاید اینگونه باشد و نمیتوان به این راحتی نیروهای مسلحشان را به بی غیرتی متهم کرد

همین فرودگاه طبقه که چندی پیش سقوط کرد دقت بفرمایید

بعضی از عکس ها بخوبی نشان میدهد که توپ ها همراه خدمه مورد اصابت قرار گرفته است (خدمه کاملا سوخته بودند)

و یا تصاویر ارسالی هواپیماهای بی سرنشین از درگیری در اون مقطع زمانی بخوبی  مقاومت شدید محافظین فرودگاه و حجم آتش سنگین مهاجمین داعش را نشان میدهد

نهایتا عرضم این بود که سریع قضاوت نکنیم

نیروهای مسلح سوریه ایثار و از خودگذشتگی فراوانی نشان داده است علیرغم همه کمبودها

دقیقا ... همونجور که زمان دفاع 8 سال ما یه عده خیانت کردند ؛ در همه جا همیشه افراد خائن پیدا میشن و سوریه هم از این قضیه مستثنی نیست ...

عزیزانی هم که ارتش سوریه رو به کم کاری و یا .... متهم میکنند ؛ بیشتر از روی احساس صحبت میکنند و نه واقعیات و این بی عدالتیه محضه و انصاف نیست .

• Upvote 13
  • Downvote 1

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
عزیزانی هم که ارتش سوریه رو به کم کاری و یا .... متهم میکنند ؛ بیشتر از روی احساس صحبت میکنند و نه واقعیات و این بی عدالتیه محضه و انصاف نیست .

واقعا هم انصاف نیست... نزدیک به 200 هزار کشته غیر نظامی عدد کوچکی نیست...

• Upvote 7
  • Downvote 8

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

ایجاد یک حساب کاربری و یا به سیستم وارد شوید برای ارسال نظر

کاربر محترم برای ارسال نظر نیاز به یک حساب کاربری دارید.

ایجاد یک حساب کاربری

ثبت نام برای یک حساب کاربری جدید در انجمن ها بسیار ساده است!

ثبت نام کاربر جدید

ورود به حساب کاربری

در حال حاضر می خواهید به حساب کاربری خود وارد شوید؟ برای ورود کلیک کنید

ورود به سیستم

• مرور توسط کاربر    0 کاربر

هیچ کاربر عضوی،در حال مشاهده این صفحه نیست.