death-white

تحلیل و پیگیری تحولات سوریه (1)

Recommended Posts

[quote name='Antiwar' timestamp='1401440129' post='381472']
به زبون ساده میشه این که،

بشر بعد از قطع معنویت و ظهور علم گرایی مطلق، دچار بحران معنویت در برقراری تعادل در بعد فردی(روان) و همچنین در بعد اجتماعی شد. این را بعد تر بهش رسیدند و در حوزه های مختلف علوم انسانی به آن پرداخته میشه. مثلا در روانشناسی فروید و لکان به نیاز به معنویت در حفظ تعادل روانی اشاره می کنند یا در جامعه شناسی دورکیم به نیاز به دین تاکید می کنه و...
اگزیستانسیالیسم از سارتر به این ور یک جور کوشش برای ساخت معنویت انسان مدار بود که دیسکورسش به شکل دوری باقی ماند و جای بحثش تا الان امتداد داره.
اما عملا برای بشر پذیرش یک جور دین ساده و راحت الحلقوم مثل این مباحث تکفیری ها یا یک تخدیر مشابه عرفان های اسیای جنوب شرقی راحت تره تا این که بره یک دوره اگزیستانسیلیسم و نیهلیسم رو طی کنه که غالبا هم افراد در انتها به علامت سوال میرسند. همین هست که برای فرار از شدت عینیت به سمت انتزاع های دینی میرن تا اون جا از نظم و دیسیپلین ها استراحت کنند. یعنی به دنبال پاسخ های ماورائی می گردند.
این استراحت اگر سمت و سوی اعتراضی بگیره. میشود نگاه ضد اجتماعی. و نگاه ضد اجتماعی منجر به آشوب داخلی یا جنگ خارجی میشه.
بهترین راه کنترل این پدیده ارسال جنگ به خارج هست.

[/quote]

حامد جان این متنی که نوشتی تناقضات جدی داره ،

صحبت در مورد جنگ بعنوان یک پاسخ به یک نیاز روحی کردید ، که از نبود معنویت بخاطر توسعه مدرنیت مادی حاصل شده ، و عرض من دقیقا در خلاف جمله شما بود نه در توصیفش از شکلی دیگر !

جنگ های پیش از مدرنیته رو چطور توصیف میکنید ؟ جنگ های درون جهان اسلام ؟! جنگ داخلی افغانستان میان افغانی ها و یا حرکت محمد بن عبدالوهاب ؟! جنگ های پروتستانی ؟ صلیبی و ..

صحبت همه اینها نه مدرنیت بوده ، نه مادیات و نه چیز دیگری جز دین ! بلکه صرفا جنگ هایی با ادعای بازسازی و اصلاح دینی اون در دورانی که هنوز مدرنیتی شکل نگرفته که بخواد از پسامدرنش بزنه به بیابان جنگ و خونریزی !

جنس مسایل دنیای اسلام تفاوت بسیاری با مسایل دنیای غرب داره که بخواهیم برخی وقتها سعی کنیم با توسعه مفاهیم فلسفی غرب به توصیف مسایل شرق بخصوص جهان اسلام بپردازیم ، اصولا این جنگ ها در خاور میانه با ادعای اصلاح امور بشر ، بازیابی حقیقت کشف نشده ! و یا حقانیت دین محمد و باز گردادن اون به اصل صدر اسلام با خراب کردن و بازسازی خانه ها به سبک خشت و گل و هزار ادعای بی پایه دیگه راه اندازی شده که بعضا حتی هیچ گرایش ضد استعماری و یا حتی ضد مدرنی !! نداشتن ، اما عرض کردم علت جنگ ، دین علت غایی جنگ ها بوده اما همین علت غایی در میانه راه تامین کننده " قدرت " شیوخ و خلفا و رئوس قومیت ها و خرده فرهنگ های راه اندازنده اون بوده ، یعنی درسته که برای گسترش معارف محمدی به سوریه و مصر ایران حمله شد ، اما هدف اشغال سرزمینی و گسترش رفاه در جامعه عرب بود ، چه بسا به قدرت رسیدن یک قوم خاص (عدنانی ها) بعد از خونریزی های بسیار در خاورمیانه بیان کننده سابژکت واقعی راه اندازان اون جنگها بوده ...
بعدها توسعه مادی و عقلی اتفاق میفته اما جنگ در دو غالب استعماری دیرینه خودش (که پیش بینی میشد بخاطر قدرت تولید انبوه و کاهش نیاز مادی بشر اتفاق نیفته جزو پیش بینی های کنت و اگر اشتباه نکنم اسپنسر هم بوده) با شدت مخربی ادامه پیدا کرد ، یادمون باشه که کنت و اسپنسر نظریه پردازان خوش بین مدرنیت اجتماعی در بستر صنعت متعلق به قرن 18 بودند ، ..

صحبت من اینه که جنگ نه بر اثر ظهور علم گرایی مطلق بوده بلکه بر اثر میراثی بوده که از گذشته به مدرنتیته رسیده و این مدرنیته چون نتونسته اون رو هندل کنه و قطعا چون نمیتونسته با تکیه به معارف دینی که موضوع جنگهای مذهبی بوده مسئله رو حل کنه رو آورده به زدن طرحی نو ، از طرفی دیگر روابط استعماری (ملیت گرایی ، تایین جغرافیای زبانی و قومی و ...) عوامل جدیدی هستن که باز هم میراث گذشته اند و در بستر شکل گیری نظم نوین ایجاد جنگ میکردند ،اینجا علم گرایی مطلق تنها ابزار قوی تری برای جنگ رقم زده ! همین ، هیچ کجا رو پیدا نمیکنید که بخاطر حقانیت علمش یا مطلقا عالم بودن مردمانش !! جنگی راه افتاده باشه ، ...
همین امروز صحبت از جنگ رو اسراییلی ها با رویکرد مذهبی میکنند ، حرف از آرماگدون میزنن ، حرف ظهور مسیح و مردانی میزنن که باعث جنگ و کشته شدن دو سوم مردم دنیا میشن !!!

اما در این جمله ؛
[quote]
اما عملا برای بشر پذیرش یک جور دین ساده و راحت الحلقوم مثل این مباحث تکفیری ها یا یک تخدیر مشابه عرفان های اسیای جنوب شرقی راحت تره تا این که بره یک دوره اگزیستانسیلیسم و نیهلیسم رو طی کنه که غالبا هم افراد در انتها به علامت سوال میرسند. همین هست که برای فرار از شدت عینیت به سمت انتزاع های دینی میرن تا اون جا از نظم و دیسیپلین ها استراحت کنند. یعنی به دنبال پاسخ های ماورائی می گردند.
[/quote]

در واقع مسئله جور دیگریست ؛

محیط فرهنگی و مدنی زندگی افراد عوض شده اما تربیت اجتماعی سنتی اونها که سینه به سینه میرسه از ورای نظام آموزش و پرورش ، در قالب های قومی و کتب مذهبی ، چندان تغییر نمیکنه و اینها در بسیاری از موارد در تناقض با هم قرار میگیرن ، این رو شما باید بهتر از هر کس دیگری درک کرده باشی ، ...
فرانسوی ها 200 سال پیش با گوشت و خونشون درک کردند ، و امروز جوانان تحصیل کرده ما ، ...
مثالش این هست که شما میری تا 30 سالگی درس میخونی و دکتری میگیری و میای در جامعه ای که به دکتر احتیاجی نداره ! یا اینکه شما یک عمر به کار کفش سازی مشغول بودی و الان تمام بازار رو چین ازت گرفته با تاکتیک های اقتصادی و صنعتی خاص خودش ، دیگر جای نفس کشیدن برای تو نیست و کارت تمومه ، حالا این مثال رو برای درک بهتر پیش خودت ببر در حوزه معرفت دینی ، و از من نخواه که اینجا توصیف جدی کنم ،...

[quote name='TALASH' timestamp='1401439038' post='381467']
مدیران عزیز زیر دیپلم صحبت کنید :)
[/quote][quote name='Stuka' timestamp='1401439277' post='381468']
حامد جان زیر نویس فارسی برای ما مبتدی ها میزاری؟
[/quote]

برخی چیز ها رو نمیشه ساده گفت چرا که دامنه پهن تفکرات متصل به اون حذف میشه ؛ اما برای توضح ؛

سابژه Subject رو در عمل ذهنیت ها ، مقاصد و اهداف پنهان درون فرد ، جمع ، ساختار ، متن یا نوشته ، خبر و ... تعریف کردن ،
آبژه Object رو هم شی ، ظاهر امر ، انچیزی که لمس و حس میشود ، دیده میشود ، صادر میشود و قابل بررسی یا تعیین مشخصات است ،

برای مثال

در متن فوق بحث جنگ میشود آبژه یعنی چیزی که ظهور و بروز یافته است و هدف از جنگ یا مقاصد پنهان آن "قدرت ، دین ، ثروت و ... " که از پس ظهور این جنگ برای طرفهای آن حاصل میشود یا عامل این جنگ میشود را " سابژکت " گفته شده است ،...
چون این دو با هم تفاوت های بسیاری دارند و ایضا فلسفه ، معناشناسی و دامنه فکری و نظری خاص ، معمولا از این عبارات برای رهایی از پرداختن به این حاشیه ها استفاده میشود ،..

که البته با همین گسترده کردن توصیف معانی توسط آقا حامد قضیه بدتر شد ،... icon_cheesygrin
  • Upvote 6
  • Downvote 1

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
مرصد سوری (طرفدار مخالفین بشار)
استان حلب- اطراف شهر الباب :نیروهای دولت اسلامی عراق و شام روز پنجشنبه در شهرک قباسین 193 نفر کرد غیر نظامی رو از خونه هاشون بازداشت کرده و به مقر خودشون برده اند و از توی مقر صدای گلوله هم شنیده شده
  • Upvote 2

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
[quote name='iMosi' timestamp='1401437981' post='381463']
هر چرت و پرتی که مسلحین در پیجاشون می نویسن اینجا نذار لطفا... raised_eyebrow
[/quote]
برادر من اگه شما توجه کنید بالای پیج نوشته [b] [size=5]تحلیل و پیگیری تحولات سوریه[/size][/b] پس اینجوری نفرمایید که هر چرت و ....
وگرنه فرق اینجا با خبرگزاریهای فارس و .... و تلویزیون چیه که فقط از ظفرمندی و پیروزی ارتش دلاور سوریه میگه ؟؟؟ کسانی که فرووم رو دنبال میکنند ، دنبال اطلاعاتی بیش از اونی هستند که در تلویزون های خودی گفته میشه ، و یا اوون عده ای که به هر دلیلی قادر نیستند به پیج های معارضین و یا اخبار اوونور دسترسی داشته باشن ، محیطی براشون فراهم میشه که بدون دردسر وی پی ان یا ... بتوونن از اخبار آگاه بشن
وگرنه این اطلاعات در اینترنت هست و هرکسی میتونه بهشووون دسترسی داشته باشه و کار شاغی نیست ....
و[b] نکته مهم[/b] اینجاست که درسته که ما با اوون ها دشمنیم ولی این دلیل نمیشه که [u]واقعیات رو نگیم یا بخواهییم از گفتنش چشم پوشی کنیم[/u] ، درمورد شهید اسکندری هم اگه یادتوون باشه اولین نفری که عکس سر مبارک شهید رو گذاشت من بودم و همین خود شما پیام دادی که اقا پاکش کن اگه اطرافیانش ببینن نارحت میشن و .. و منم به خواست شما پاک کردم ولی آخرش چی شد ؟؟؟ یکی دیگه اوومد و همون عکسو گذاشت ... پس بدونید هیچوقت نمیشه جلوی حقیقت رو گرفت...
[b]مطمئن باش کینه ی من نسبت به اوونا بیشتر از شماست.[/b]
و نکته ی دیگه اینکه اگه مشکلی در ارتباط با خبره باشه ، این رو [b]مدیر بخش یا مسئولین فروم[/b] از طریق پیام خصوصی تذکر میده و اصلاح میشه نه شما ، همینجور که قبلا به بنده تذکر داده شد و اصلاح شد.
این رفتار شما اصلا درست نیست و قبلا هم از شما همچین رفتاری دیده بودم ، منظورم لحن صحبت شما با Angz بود . لطفا محیط فروم رو به سمت اینجور مسائل منحرف نکنید. ویرایش شده در توسط A7Up
  • Upvote 11
  • Downvote 3

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
[quote name='A7Up' timestamp='1401453824' post='381508']
برادر من اگه شما توجه کنید بالای پیج نوشته [b] [size=5]تحلیل و پیگیری تحولات سوریه[/size][/b] پس اینجوری نفرمایید که هر چرت و ....
وگرنه فرق اینجا با خبرگزاریهای فارس و .... و تلویزیون چیه که فقط از ظفرمندی و پیروزی ارتش دلاور سوریه میگه ؟؟؟ کسانی که فرووم رو دنبال میکنند ، دنبال اطلاعاتی بیش از اونی هستند که در تلویزون های خودی گفته میشه ، و یا اوون عده ای که به هر دلیلی قادر نیستند به پیج های معارضین و یا اخبار اوونور دسترسی داشته باشن ، محیطی براشون فراهم میشه که بدون دردسر وی پی ان یا ... بتوونن از اخبار آگاه بشن
وگرنه این اطلاعات در اینترنت هست و هرکسی میتونه بهشووون دسترسی داشته باشه و کار شاغی نیست ....
و[b] نکته مهم[/b] اینجاست که درسته که ما با اوون ها دشمنیم ولی این دلیل نمیشه که [u]واقعیات رو نگیم یا بخواهییم از گفتنش چشم پوشی کنیم[/u] ، مطمئن باش کینه ی من نسبت به اوونا بیشتر از شماست.
و نکته ی دیگه اینکه اگه مشکلی در ارتباط با خبره باشه ، این رو [b]مدیر بخش یا مسئولین فروم[/b] از طریق پیام خصوصی تذکر میده و اصلاح میشه نه شما ، همینجور که قبلا به بنده تذکر داده شد و اصلاح شد.
این رفتار شما اصلا درست نیست و قبلا هم از شما همچین رفتاری دیده بودم ، منظورم لحن صحبت شما با Angz بود . لطفا محیط فروم به سمت اینجور مسائل منحرف نکنید.
[/quote]

میدونم منظورتون چیه ولی به علت ماهیت جنگ سوریه تا زمانی که دو طرف یه چیزی رو تایید نکنن نمیشه به اخباری که میدن اعتماد کرد. همین جناب ایموسی به تعداد فراوان ادعاهای یک طرفه ی ارتش سوریه رو که بچه ها پست کرده بودن رد کرده. مخالفین هم به همین شکل هستن. چون امثال فارس نیوز خزعبل می نویسن دلیل نمیشه که رسانه های مخالف حرفشون درسته.
  • Upvote 5
  • Downvote 2

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
آقا من مانده ام که عده ای چه عنادی با فارس نیوزو....... و صدا و سیما دارند که برعلیه آنها ترهات میبافند. آقا اگر مخالف آنها هستید،یکبار گفتید ،فهمیدیم.لطفا بس کنید و برای کاربران احترم قایل شوید.چقدر تکرار میکنید.
  • Upvote 9
  • Downvote 9

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
[quote name='pckho0r' timestamp='1401440247' post='381473']
فتح جان پی سی خور درسته (خوره کامپیوتر!) نه پوکر!
بله شیاطین نمی تونن خودشون رو در تمثال اولیاء الله دربیارن ولی تو این زمان که احدی چهره اولیاء الله رو درک نکرده پس میتونن خودشون رو با این عنوان معرفی کنند ولی با چهره ای متفاوت.
بزرگی می گفت برای برخی افراد، شیاطین میتونن حتی در قالب جسم مادی در برابرشون مجسم بشن و خودشون رو اولیاء الله جا بزنند و با انجام برخی کارهای شبه معجزه امر رو بر این افراد مشتبه کنند! چنین آدمی اگه ایمان درستی نداشته باشه و فریب بخوره تا سرحد مرگ میتونن ازش سوء استفاده کنند.
اگه گاهی اوقات میشنویم که فلان مفتی حروم زاده میاد میگه من پیامبر رو دیدم یا خدا من الهام کرد و ... کمی تامل کنیم شاید واقعآ یه چیزی دیده و شنیده اما از طرف شیاطین!
[/quote]
من کاملا موافق و از این رو این رو میگم ، چون خودم به صورت عینی این قضیه رو در نزدیکانم دیدم ، اوونم نه یک بار و چند مدت بلکه بسیار زیاد و سالیان متمادی ....
و واقعا به این موضوع رسیدم که واقعا شیطان و خدمه ی اجنه اش به صورت نه تنها القائات ذهنی بلکه بصورت کاملا عملی مشغول کار کردن و منحرف کردن انسان ها هستند ....
مثال کوچک و مختصرش اینکه یکی ازنزدیکان توسط آقا امام رضا شفا پیدا کرده بودند ، اما در گام های بعدی ، شیطان ( یا اجنه ی خادم شیطان) در غالب اینکه من حضرت رضا هستم به خوابشون یا به چشمشون میومد و از این طریق باعث بسط گسترش خودشون و تفکراتشون در هیئت مذهبی ایشون شدند ، حالا بماند که چه برنامه هایی طی این سال های متمادی برای هیئت پیاده کردند که فلان لباسو بپوشید ، فلان کارو بکنید ، فلان جا بریید و اطلاعاتی میداند که واقعا درست بووود و واقعا باعث گمراهی میشد.... و بالاخره یک روز سر موضوعی لو رفت که این ها نه تنها اولیا نبودند بلکه یاران شیطان بودند و اینجوریه که آدم یهو به خودش میاد و میبینه که ای وااای این همه سال رو رو چطور فریب خورده و تنها چیزی که میتونه آدم رو نجات بده توجه و عنایت خداوند و ایمان شخصه به همراه ذکاوتش ( مومن باید باهوش باشه )
صحت این رو میتونید از کسانی که بر کار هیئت ها نظارت میکنند بپرسید که با این موارد برخورد داشتند و هنوز هم چنین مواردی هست که شیاطین دارن پنهان تووی شهر های ما روی مردم کار میکنند و واقعا شیطان یکهو آدم رو منحرف نمیکنه بلکه کم کم و اهسته و اهسته
[size=5][b]ببخشید که این موضوع رو اینقدر شرح دادم ولی به نظرم واجب اوومد . ببخشید[/b][/size] :rose:

[quote name='ya_ali' timestamp='1401456341' post='381524']
آقا من مانده ام که عده ای چه عنادی با فارس نیوزو....... و صدا و سیما دارند که برعلیه آنها ترهات میبافند. آقا اگر مخالف آنها هستید،یکبار گفتید ،فهمیدیم.لطفا بس کنید و برای کاربران احترم قایل شوید.چقدر تکرار میکنید.
[/quote]
سو تفاهم پیش نیاد برادر
خداییش بنده به شخصه اکثر خبرگزاریهای داخل رو قبول دارم و همیشه مرورشونم میکنم ولی بعضی از عزیزان تا یه خبر نقل قول میکنیم ، اینو علم میکنند که اینجا فارس نیوزو ..... نیست و ...
و البته به نظرم ، آقایون بیشتر یک طرفه به میدان رفتن خبرگزاری های مارو مورد نقد قرار میدند نه بیشتر :rose: :rose: :rose:
  • Upvote 2
  • Downvote 1

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
[quote name='ya_ali' timestamp='1401456341' post='381524']
[/quote]

دوست عزیز، همونطوری که خیلی از گزارشات بی بی سی یا صدای آمریکا مغرضانه هست و اینجا مورد قبول نیست، بپذیرید که فارس نیوز هم کم غلو نمیکنه و یا دروغ نمیگه، مثلا در همین قضیه تحولات سوریه. آخه یک بار،دو بار...

کسی اینجا دشمنی با گروه یا جناح نداره، اینها حقیقت هست و لزوما نشان دهنده ی جهت گیری سیاسی نیست.

حرف شما مثل این هست که کسی که از بی بی سی حمایت میکنه بیاد بگه از بی بی سی حرفی نزنید و به کاربرای دیگه احترام بگذارید. ویرایش شده در توسط era_923
  • Upvote 7
  • Downvote 1

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
http://www.mashreghnews.ir/fa/news/313763/دفاع-مقام-آمریکایی-از-نامه‌اش-در-حمایت-از-اسد

دفاع مقام آمریکایی از نامه‌اش در حمایت از اسد
  • Upvote 1

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
[quote name='armagdon' timestamp='1401460560' post='381537']
[url="http://www.mashreghnews.ir/fa/news/313763/دفاع-مقام-آمریکایی-از-نامه‌اش-در-حمایت-از-اسد"]http://www.mashreghn...در-حمایت-از-اسد[/url]

دفاع مقام آمریکایی از نامه‌اش در حمایت از اسد
[/quote]

خود امرکایی ها هم فهمیدند بشار اسد با چه جونورایی داره میجنگه ولی یکسری ها توی ایران ...
  • Upvote 2

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
[quote name='Aspahbod' timestamp='1401463927' post='381546']
جالب اینه که وضع کنونی سوریه رو هم به خاطر ایران می دونن. می گن اگه ایران دخالت نمی کرد تکفیری ها نمی رفتن سوریه. مثال لیبی رو براشون آوردم شروع کردن به سفسته بافتن که نه، لیبی اون طور بود، سوریه این طوره.
[/quote]
توصیه من به شما اینه که خیلی با این خداجو ها بحث نکنید...
  • Upvote 5
  • Downvote 2

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
ظاهرا کرد ها
انتقام کشتار دیروز رو گرفتن .........
[url="http://www.alhadathnews.net/wp-content/uploads/2014/05/10313857_10154140043865567_9087854161556224258_n.jpg"]http://www.alhadathn...556224258_n.jpg[/url]

[url="http://www.alhadathnews.net/wp-content/uploads/2014/05/10353573_10154140042070567_7678319407956829315_n.jpg"]http://www.alhadathn...956829315_n.jpg[/url]

منبع
[url="http://www.alhadathnews.net/archives/123525"]http://www.alhadathn...archives/123525[/url]
و..............................
یک بی عقل در داعش ......
میگن زنده شده!!!!!!
ابوطلحه المانی ..............
[url="http://www.alhadathnews.net/wp-content/uploads/2014/05/%D8%A3%D8%A8%D9%88-%D8%B7%D9%84%D8%AD%D8%A9-%D8%A7%D9%84%D8%A3%D9%84%D9%85%D8%A7%D9%86%D9%8A.jpg"]http://www.alhadathn...حة-الألماني.jpg[/url]
نوشته تا الان 25 میلیون جلد قران رو هم به المانی چاپ کرده!!!
انگاری تو مصر لیبی و جاهای دیگه هم بوده ....
[url="http://www.alhadathnews.net/archives/123503"]http://www.alhadathn...archives/123503[/url] ویرایش شده در توسط kereshti
  • Upvote 2

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
[quote name='worior' timestamp='1401443700' post='381489']
حامد جان این متنی که نوشتی تناقضات جدی داره ،

صحبت در مورد جنگ بعنوان یک پاسخ به یک نیاز روحی کردید ، که از نبود معنویت بخاطر توسعه مدرنیت مادی حاصل شده ، و عرض من دقیقا در خلاف جمله شما بود نه در توصیفش از شکلی دیگر !

جنگ های پیش از مدرنیته رو چطور توصیف میکنید ؟ جنگ های درون جهان اسلام ؟! جنگ داخلی افغانستان میان افغانی ها و یا حرکت محمد بن عبدالوهاب ؟! جنگ های پروتستانی ؟ صلیبی و ..

صحبت همه اینها نه مدرنیت بوده ، نه مادیات و نه چیز دیگری جز دین ! بلکه صرفا جنگ هایی با ادعای بازسازی و اصلاح دینی اون در دورانی که هنوز مدرنیتی شکل نگرفته که بخواد از پسامدرنش بزنه به بیابان جنگ و خونریزی !

جنس مسایل دنیای اسلام تفاوت بسیاری با مسایل دنیای غرب داره که بخواهیم برخی وقتها سعی کنیم با توسعه مفاهیم فلسفی غرب به توصیف مسایل شرق بخصوص جهان اسلام بپردازیم ، اصولا این جنگ ها در خاور میانه با ادعای اصلاح امور بشر ، بازیابی حقیقت کشف نشده ! و یا حقانیت دین محمد و باز گردادن اون به اصل صدر اسلام با خراب کردن و بازسازی خانه ها به سبک خشت و گل و هزار ادعای بی پایه دیگه راه اندازی شده که بعضا حتی هیچ گرایش ضد استعماری و یا حتی ضد مدرنی !! نداشتن ، اما عرض کردم علت جنگ ، دین علت غایی جنگ ها بوده اما همین علت غایی در میانه راه تامین کننده " قدرت " شیوخ و خلفا و رئوس قومیت ها و خرده فرهنگ های راه اندازنده اون بوده ، یعنی درسته که برای گسترش معارف محمدی به سوریه و مصر ایران حمله شد ، اما هدف اشغال سرزمینی و گسترش رفاه در جامعه عرب بود ، چه بسا به قدرت رسیدن یک قوم خاص (عدنانی ها) بعد از خونریزی های بسیار در خاورمیانه بیان کننده سابژکت واقعی راه اندازان اون جنگها بوده ...
بعدها توسعه مادی و عقلی اتفاق میفته اما جنگ در دو غالب استعماری دیرینه خودش (که پیش بینی میشد بخاطر قدرت تولید انبوه و کاهش نیاز مادی بشر اتفاق نیفته جزو پیش بینی های کنت و اگر اشتباه نکنم اسپنسر هم بوده) با شدت مخربی ادامه پیدا کرد ، یادمون باشه که کنت و اسپنسر نظریه پردازان خوش بین مدرنیت اجتماعی در بستر صنعت متعلق به قرن 18 بودند ، ..

صحبت من اینه که جنگ نه بر اثر ظهور علم گرایی مطلق بوده بلکه بر اثر میراثی بوده که از گذشته به مدرنتیته رسیده و این مدرنیته چون نتونسته اون رو هندل کنه و قطعا چون نمیتونسته با تکیه به معارف دینی که موضوع جنگهای مذهبی بوده مسئله رو حل کنه رو آورده به زدن طرحی نو ، از طرفی دیگر روابط استعماری (ملیت گرایی ، تایین جغرافیای زبانی و قومی و ...) عوامل جدیدی هستن که باز هم میراث گذشته اند و در بستر شکل گیری نظم نوین ایجاد جنگ میکردند ،اینجا علم گرایی مطلق تنها ابزار قوی تری برای جنگ رقم زده ! همین ، هیچ کجا رو پیدا نمیکنید که بخاطر حقانیت علمش یا مطلقا عالم بودن مردمانش !! جنگی راه افتاده باشه ، ...
همین امروز صحبت از جنگ رو اسراییلی ها با رویکرد مذهبی میکنند ، حرف از آرماگدون میزنن ، حرف ظهور مسیح و مردانی میزنن که باعث جنگ و کشته شدن دو سوم مردم دنیا میشن !!!

اما در این جمله ؛

در واقع مسئله جور دیگریست ؛

محیط فرهنگی و مدنی زندگی افراد عوض شده اما تربیت اجتماعی سنتی اونها که سینه به سینه میرسه از ورای نظام آموزش و پرورش ، در قالب های قومی و کتب مذهبی ، چندان تغییر نمیکنه و اینها در بسیاری از موارد در تناقض با هم قرار میگیرن ، این رو شما باید بهتر از هر کس دیگری درک کرده باشی ، ...
فرانسوی ها 200 سال پیش با گوشت و خونشون درک کردند ، و امروز جوانان تحصیل کرده ما ، ...
مثالش این هست که شما میری تا 30 سالگی درس میخونی و دکتری میگیری و میای در جامعه ای که به دکتر احتیاجی نداره ! یا اینکه شما یک عمر به کار کفش سازی مشغول بودی و الان تمام بازار رو چین ازت گرفته با تاکتیک های اقتصادی و صنعتی خاص خودش ، دیگر جای نفس کشیدن برای تو نیست و کارت تمومه ، حالا این مثال رو برای درک بهتر پیش خودت ببر در حوزه معرفت دینی ، و از من نخواه که اینجا توصیف جدی کنم ،...

برخی چیز ها رو نمیشه ساده گفت چرا که دامنه پهن تفکرات متصل به اون حذف میشه ؛ اما برای توضح ؛

سابژه Subject رو در عمل ذهنیت ها ، مقاصد و اهداف پنهان درون فرد ، جمع ، ساختار ، متن یا نوشته ، خبر و ... تعریف کردن ،
آبژه Object رو هم شی ، ظاهر امر ، انچیزی که لمس و حس میشود ، دیده میشود ، صادر میشود و قابل بررسی یا تعیین مشخصات است ،

برای مثال

در متن فوق بحث جنگ میشود آبژه یعنی چیزی که ظهور و بروز یافته است و هدف از جنگ یا مقاصد پنهان آن "قدرت ، دین ، ثروت و ... " که از پس ظهور این جنگ برای طرفهای آن حاصل میشود یا عامل این جنگ میشود را " سابژکت " گفته شده است ،...
چون این دو با هم تفاوت های بسیاری دارند و ایضا فلسفه ، معناشناسی و دامنه فکری و نظری خاص ، معمولا از این عبارات برای رهایی از پرداختن به این حاشیه ها استفاده میشود ،..

که البته با همین گسترده کردن توصیف معانی توسط آقا حامد قضیه بدتر شد ،... icon_cheesygrin
[/quote]

جالبه
تو تمامه نوشته زیبای دوستمون فقط یکبار کلمه سوریه آمده که اونم مربوط به حمله 1400 سال پیش است و هیچ ربطی به موضوع تایپیک ندارد.
و جالبتر اینکه هیچ مدیری تذکر نداد
  • Upvote 2
  • Downvote 4

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
[quote name='aalipoor' timestamp='1401471608' post='381563']
جالبه
تو تمامه نوشته زیبای دوستمون فقط یکبار کلمه سوریه آمده که اونم مربوط به حمله 1400 سال پیش است و هیچ ربطی به موضوع تایپیک ندارد.
و جالبتر اینکه هیچ مدیری تذکر نداد
[/quote]

شما خوبی ؟!
  • Upvote 6
  • Downvote 4

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

ایجاد یک حساب کاربری و یا به سیستم وارد شوید برای ارسال نظر

کاربر محترم برای ارسال نظر نیاز به یک حساب کاربری دارید.

ایجاد یک حساب کاربری

ثبت نام برای یک حساب کاربری جدید در انجمن ها بسیار ساده است!

ثبت نام کاربر جدید

ورود به حساب کاربری

در حال حاضر می خواهید به حساب کاربری خود وارد شوید؟ برای ورود کلیک کنید

ورود به سیستم

• مرور توسط کاربر    0 کاربر

هیچ کاربر عضوی،در حال مشاهده این صفحه نیست.