AmirAzad

قایق چند منظوره رعد نیروی دریایی ارتش و سپاه

امتیاز دادن به این موضوع:

Recommended Posts

[quote name='elo' timestamp='1404856498' post='391462']
ساده تر و خیلی پیش پا افتاده تر و بقولی عامیانه تر بگم :
با هزینه زمانی ، مالی و انسانی خیلی کمتر ازساخت یک فروند فریگیت کلاس موج میشه حدود 200 تا از اینها ساخت که با احتساب میانکین 2 موشک و 2 اژدر ( برای نیمی اژدر و برای نیمی موشک) به عدد 200موشک و 200 اژدر میرسیم (البته 60 نفر کاربر بیشتر میخوان!!!)، دربرابر 4 موشک و6 اژدر فریگت!!!
یعنی در نبردهای دفاعی نزدیک ساحل 40 برابر تهاجم آفندی بیشتر
نیروهای مهاجم روی رادار آمریکایی 200 برابر بیشتر
سرعت 2 تا 3 برابر بیشتر
قدرت مانور بسیار بسیار بیشتر
اکوی راداری بسیار بسیار کمتر
و

بالطبع اینها ، دشواری و خطر خیلی بیشتر برای دشمن

منتها همه اینها محدود به عملیاتهای تدافعی نزدیک به ساحله و هیچیک از اهداف راهبردی دریایی رو تامین نکرده و نخواهد کرد ، هیچگونه توانی در اجرای ماموریتهای آبهای دور نداشته و ندارند

[/quote]

برادر گرامی در اینکه استراتژی حمله زنبوری میتونه برای ناوهای سنگین دشمن مشکل ایجاد کنه شکی نیست.
فقط مسئله اونجاست که این قایقهای کوچک ، با توجه به توان حمل پائینی که دارن امکان نصب سیستم های پدافندی پیشرفته رو ندارن
قاتل این همه قایق تندرو، چند تا هلیکوپتر مسلح هست که براحتی میتونن از ارتفاع بالاتر، دونه به دونه این قایق ها رو شکار کنن و با سیستمهای جنگال و ... هم امکان انحراف موشکهای دوش پرتاب راداری و حرارتی (پرتاب فلز گداخته) موجود در این قایقها رو خواهند داشت
با توجه به وجود تسلیحات دور ایستا به راحتی میتونن از برد توپهای ضد هوائی و دوشکاهای روی این قایقها هم دور باقی بمونن

نکته دیگه این هست که اگر آمریکا واقعا از این قایقها احساس خطر بکنه، میتونه با اندک تغییراتی در هواپیمائی مثل A-10 اون رو به یک نمونه دریائی تبدیل کنه و با اون قایق های تندرو رو از میدان به در کنه (شکار قایق های توی آب بجای شکار خودروهای توی کویر)

=====
پس مهمترین پاشنه آشیل این قایقها پشتیبانی هوائی آمریکائی ها هست.
من فکر میکنم که باید برای مقابله با هواگردهای پشتیبانی کننده دشمن استراتژی های متفاوت داشته باشیم (بدون اتکاء به نیروی هوائی و فقط با تکیه بر توان قایق های خودمون) تا بتونیم به شیوه دقیق و موثر عملیات حمله زنبوری (یا به تعبیر دوستان گله گرگی) رو اجراء بکنیم. ویرایش شده در توسط mehran55
  • Upvote 2

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
جایی خوندم که فلسفه طراحی قاهر ، برهم زدن آرایش بالگردهای آمریکا برای پشتیبانی از قایق های تندرو هست! سپاه ام خودش این قضیه رو به خوبی میدونه که بدون پشتیبانی هوایی راه به جایی نخواهد برد ... اما بنظرم از اونجایی که بارز ترین قوای ایران برای مقابله با آمریکا ، نیروی دریایی ما هست ، نیروی هوایی نیز در راستای پشتیبانی از نیروی دریایی فعالیت خواهد کرد و این امر را در سال های اخیر با تجهیز جنگنده های ارتش به انواع موشک های ضد کشتی هواپایه و مهمات دقیق شاهد هستیم در عین اینکه هر کدام از این جنگنده ها بخوبی میتونن از پس بالگردهای دشمن بر بیان ...
  • Upvote 4
  • Downvote 1

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
[quote name='hamedof' timestamp='1404902558' post='391586']
خود ایشون هم گفتند ! نزدیک ساحل ! دفاع !

شما وسط اقیانوس هند یا قایق ببری چقدر دووم میاره در صورت توفانی بودن ؟

هرچیزی جای خودش رو داره ! حالا من نمی دونم کی گفته اصلا ناوهای متخاصم قراره اینقدر به آب های ما نزدیک باشند ؟
[/quote]
برای پیروزی در جنگ باید میدان نبرد رو خودمون تعیین کنیم نه دشمن، چون کسی که در چهارچوب طراحی دشمن بازی کنه قطعا شکست خواهد خورد.
اصلا قرار نیست ما وسط اقیانوس هند با دشمن روبرو بشیم (جز شبیخون های کیلوکلاس هامون)
دشمن هم در نزدیکی سواحل و آب های ما اونقدر منافع استراتژیک داره که نمی تونه خلیج فارس رو یکسره رها و فقط از دیه گو گارسیا توماهوک پرانی کنه.

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
شما ترجیحا یه نگاه به گزارشات DoD بکنید ! ببینید چقدر نیرو در پایگاه های منطقه ای دارند ، چه تجهیزاتی دارند و این نیروها در چه کشورهایی واقع هستند . نمیشه که هرکشوری آمریکا توش پایگاه داره بزنیم ! با چندتا کشور به صورت مستقیم میشه جنگید؟!

سلاح های جدید ضد قایق اون ها رو هم بررسی کنید ... .

تاکتیکی که بدون آپدیت شده هی ازش استفاده کنی بالاخره از کار میفته
  • Upvote 3
  • Downvote 1

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
یه همچین تاپیکی هم قبلا زدیم یه بحثهایی کردیم بد نیست نگاه بندازید ..
http://www.military.ir/forums/topic/25017-%D9%82%D8%A7%DB%8C%D9%82%E2%80%8C%D9%87%D8%A7%DB%8C-%D8%AA%D9%86%D8%AF%D8%B1%D9%88-%D9%88-%D8%AA%D8%B3%D9%84%DB%8C%D8%AD%D8%A7%D8%AA-%D8%AF%D8%B4%D9%85%D9%86%D8%8C-%D8%AA%D9%87%D8%AF%DB%8C%D8%AF%D9%87%D8%A7%D8%8C-%D8%B1%D8%A7%D9%87%DA%A9%D8%A7%D8%B1/
  • Upvote 2

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
[right]الوی عزیز سلام و خسته نباشید[/right]
[right]اینکه از شما تعجب می کنم[/right]
[right]یک : برای این هست که ناسلامتی سنی از تون گذشته[/right]
[right]دو : مثل ما نیستید که با استفاده از بازیهای رایانه ای مثل جنرالز با این مباحث آشنا شده باشید[/right]
[right]اتفاقا حرف من هم دقیقا حرف شما است و فکر کنم مهران عزیز هم همین حرف رو به زبان خودش زده. به قول شما[/right]
[right][b]شناور سنگین بجای خود ، نیمه سنگین بجای خود و سبک هم جای خود[/b][/right]
[right]و اضافه می کنم که شناور لجستیکی جای خود، مین روب جای خود، هاورکرافت جای خود، کشتی بیمارستانی جای خود، تانکر جای خود و الی آخر[/right]
[right]اما همون طور که شما به خوبی اشاره کردید عدم پوشش هوایی تمام اینها رو بی خود می کنه[/right]
[right]من تجربیات شما رو ندارم ولی تا دلت بخواد تاریخ خوندم[/right]
[right]تجربیات رزمهای دریایی مدرن نشون داده بردن شناور بدون پوشش هوایی به نبرد یعنی درست کردن یه لقمه ی حاضر و آماده برای حریفی که برتری هوایی داره[/right]
[right]من اصلا فکر نمی کنم که امریکا قراره دشمن ما باشه . شما یه سوال کردی من هم جواب دادم. اما یادت باشه که وقتی وینسنس زد و ارباس ما رو فرستاد ته تنکه ی هرمز نیم ساعت قبلش با همین گله گرگهای شما داشت دست و پنجه نرم می کرد و البته هیچیشم نشد. یعنی اگر لازم باشه بیان تو خلیج میان . برخلاف ما که لاف می زنیم اونها عملا نشون دادن که میان و شوخی موخی هم ندارن. اما این بحثها همه ش بکنار[/right]
[right]اگر قرار باشه با همین شش تا کشور شورای همکاری هم سرشاخ بشیم. من یکی به شما قول می دم که شما نمی تونی یکی از اینها رو از بوشهر یا بندر عباس یا حتا فارسی بیرون ببری. اگر بردی من خودم تا خود خفجی می شینم پشتش[/right]
[right]این بچه قایقها همون طور که گفتم به هیچ دردی نمی خوره جز مبارزه با قاچاق مواد مخدر و به هکذا عملیاتی مثل اون(که همون طور که شما اشاره کردی اون هم به جای خودش واجبه) خیلی دوست دارم بدونم اگر وسط این گله گرگ شما همین جوری اتفاقی یه بمب خوشه بندازن و ترکش بخوره به موتور این قایقها خدمه ی اونها وسط دریا که نه همین بغل خط ساحلی خودمون چه حالی بهشون دست می ده[/right]
[right]درباره ی امضای حرارتی و صوتی و تصویری شون هم دوستانی که متخصص هستند انشالله نظر خواهند داد[/right]
[right]در ضمن نماز و روزه ی شما قبول باشه[/right]
[right]سر نماز این بنده ی گناه کار رو دعا کنید انشالله[/right]
  • Upvote 8
  • Downvote 4

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
جناب کیانی این هم راه داره. و راهش اینه که اولا گله گرگ کنار هم حرکت نکنند. یک محاسباتی قبلا کرده بودم کافیه چندصدمتر فاصله از هم داشته باشند. و هنگامی که تهدید هوایی اثبات شد اقدام به مانورهای رندم بکنند. البته در هیچ درگیری احتمال صدمه صفر نیست. اما همون ترکشها اگر موتور یک قایق کوچک را از کار بیندازند ده ها قایق دیگر هست

در ضمن قرار نیست همه این تعداد قایق که ده ها هزار برآورد شده در بوشهر و بندرعباس و نمی دونم فارسی باشند... قایقهای کوچک به تأسیسات بسیار کوچکی برای لجستیک هم نیاز دارند. یک پاسگاه کوچک یا یک خانه روستایی چطوره؟

کذشته از همه اینها، ظاهرا آمریکایی ها بر خلاف شما این تاکتیک ( یا دکترین؟ یا هر اسم دیگه) ما رو که مال 15 - 20 سال پیش بوده خیلی جدی گرفتند و انواع تاکتیک، سلاح، شناور، مانور، شبیه سازی، و تمرین برای مقابله با اون ایجاد کردند. اینکه ما در این مدت چه فکری برای ضد ضد آن کردیم؟ جای خود دارد.

در مورد درگیری وینسنس با قایقها مرجعی برای مطالعه می تونید معرفی کنید؟
  • Upvote 5
  • Downvote 1

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
کلا طوری برخی دوستان تحلیل می کنن آدم فکر می کنه خدایا اینها دارند در مورد یک دریایی صحبت می کنن که کل دسترسی ما به اون نهایتا 100 کیلومتر هست نه خسط ساحلی هزار و اندی کیلومتری.

یا آدم گمان می کنه ایران چیزی توی مایه های آگولا هست و کلا نیروی هوایی و از اون بدتر از بیخ نیروی پدافندی نداره.

برخی اوقات هم آدم گمان می کنه نیروی هوایی آمریکا و عربستان در واقع چیزی توی مایه های حضرت عزرائیل یا شایدم فرشتگان عذاب قوم لوط هستن که بر همه عالم و آدم احاطه کامل دارن

گاهی هم ناخودآگاه آدم فکر می کنه توی کل پهنه خلیج فارس فقط قراره یه تعداد قایق ایرانی حرکت کنن و این دریا از هر تحرک و شناور دیگه ای بری بری هست.

جل الخالق آدم می مونه خودش فانتزی زده یا بقل دستی اش...
  • Upvote 5
  • Downvote 1

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
[right]سلام لورد عزیز شما برای وینسنس فعلا دنبال این مقاله بگرد[/right]
[right]a history of u.s.-iranian confrontation at sea by david b.crist[/right]
[right]صفحه نهم[/right]
  • Upvote 3
  • Downvote 2

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
[right]در روز 12 تیر ناوچه ی مونتگومری در اجرای سیاست پشتیبانی از کشتی های بی طرف، در بخش مالی تنگه هرمز مشاهده کرد که هفت فروند قایق پاسداران د رحال نزدیک شدن به یک کشتی تجاری پاکستانی هستند. قایقهای بیشتری رسیدند و در نزدیکی المر مونتگومری موضع گرفتند. در ادامه رزمناو آمریکایی شنید که این قایقها کشتی تجاری را مورد پرسش قرار می دهند و در ادامه صدای انفجار شنید. بالگردی از وینسنس که د رحال گشت زنی بود در آن نزدیکی بود برای بررسی اوضاع به آنجا رفت. کشتی جنگی یک اوریون ایرانی را ردیابی کرد که در منطقه شمال در حال گشت زنی بود. دو شناور پاسداران به سمت بالگرد اتش گشودند و زمانی که کشتی جنگی ظاهر شد به سمت آن چرخیدند. کشتی جنگی اجازه درگیری با این قایقها با توپ جلویی خود را دریافت کرد. زمانی که کشتی در حال شلیک به سمت آنها بود رادار آنها هواپیمایی را ردیابی کرد که از فرودگاه بندرعباس برخواست و به خاطر خطای خدمه این هواپیما به عنوان یکی از هواپیماهای تامکت ایران گزارش شد که از آغاز خرداد هشت ماموریت را از این پایگاه انجام داده بودند. هم زمان با اینکه توپ جلویی از کار افتاد تنش بر روی رزمناو افزایش یافت و کشتی چرخید تا توپ عقبی را به سمت آنها بگیرد. هواپیما یکی از هواپیماهای مسافربری ارباس ایران ایر بود که با تاخیر به سمت دبی پرواز میکرد و به دلایل نامشخص به هیچ کدام از پرسشهای کشتی جنگی پاسخ نداد..... بقیه شم که خودتون می دونید.[/right]
[right]منبع: جنگ نفتکشها صفحه 329- مارتین اس ناویان- ای ار هوتن ترجمه: پژمان جباری پور و رحمت قره- بنیاد حفظ آثار و نشر ارزشهای دفاع مقدس[/right]
[right]پی نوشت: واضحه که جمهوری اسلامی هیچ وقت این جور گزارشها رو تایید نمی کنه. همون طور که هیچ وقت تایید نکرد ایران اجر در حال مین گذاری ابهای بین المللی بوده. دیگه قضاوتش باشه با خودتون[/right]
[right]همین داستان از یه منبع دیگه[/right]
[right]در صبح روز 12 تیر ناو المر مونتگومری در حال گشت زنی در بخش شمالی تنگه هرمز (یعنی داخل ابهای ایران) بود. در ساعت 3:30 به وقت گرنویچ ناو مونتگومری 7 قایق توپ دار کوچک ایران را مشاهده کرد که در حال نزدیک شدن به یک کشتی تجاری پاکستانی بودند.. به فاصله کوتاهی پس از آن مونتگومری 13 قایق توپدار ایرانی دیگر را مشاهده کرد که به 3 گروه تقسیم شده بودند و در هر گروه 3 تا 4 قایق توپدار بودند آنها در نزدیک مونتگومری و درسمت چپ آن موضع گرفتند. در ساعت 4:11 مونتگومری متوجه درگیری قایقهای توپ دار با کشتی های تجاری در حال تردد در منطقه شد و متعاقب آن صدای 5 تا 7 انفجار از سمت شمال به گوش می رسید: در ساعت4:12 به وینسنس دستور داده شد به شمال و به طرف منطقه استقرار مونتگمری برود و در این باره تحقیق کند. همچنین به بالگرد مستقر در وینسنس که در حال گشت زنی بود دستور داده شد فعالیت این قایقها را زیر نظر بگیرد. در همین حال وینسنس همچنان اوریون ایرانی را که در سمت شمال در حال گشت زنی بود زیر نظر داشت. در حدود 6:15 باگرد وینسنس با آتش یکی از قایقها کوچک مواجه شد. وینسنس فرماندهی را به دست گرفت و هر دو ناو با سرعت به طرف محل شلیک حرکت کردند. زمانی که 2 نام آ»ریکایی به منطقه نزدیک می شدند 2 قایق توپدار ایرن به طرف آنها تغییر مسیر دادند و مستقیم به ناوها نزدیک می شدند که وینسنس دستور آتش داد. داین درگیری در تمام مدت پرواز ارباس ایرانی از ابتدا تا سقوط آن ادامه داشت. در این زمان ناو سایدز در حال حرکت از شرق به غرب تنگه هرمز بود و در حدود 18 مایل با شرق فاصله داشت.... در حدود 6:47 وینسنس در حالیکه درگیری باقایقهای توپدار ایران همچنان ادامه داشت پرواز 655 را رهگیری کرد. . در ساعت 6:48 سایدز پرواز 655 را رهگیری کرد. در ساعت 6:49 وینسنس هشدارهای خططر هوایی نظامی را ارسال کرد و در ساعت 6:50 نیز ارسال هشدارهای خطر هوایی بین المللی را آغاز کرد که در این زمان هواپیما در حدود 30 مایلی ناو بود.... بقیه ی داستان رو هم که همه می دونید[/right]
[right]منبع: درسهای جنگ مدرن(جنگ ایران عراق) آنتونی کردزمن- حسین یکتا نشر مرز و بوم -[/right] ویرایش شده در توسط RezaKiani
  • Upvote 7
  • Downvote 5

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
جناب کیانی برای مخاطب شعور قائل شید اینجا یک عده مردم عادی که به هواپیما میگن موشک! جمع نشده اند و مردم عادی نیستند که هر چی بگویید باور کنند!

این عمو سام چی داره که اینهمه عاشق چشمو ابروشن من نمیدونم!
  • Upvote 5
  • Downvote 2

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
[right]تلاش عزیز من به شعور مخاطب چیکار دارم[/right]
[right]یکی از دوستان درباره ی درگیری وینسنس با قایقهای توپدار سپاه مدرک و سند خواسته بود من هم دو تا از کتابهایی رو که سپاه چاپ کرده بود به عنوان سند ذکر کردم. اصلا بحث سر ایرباس نبود که عزیز شما مطلب رو دوباره با دقت بخون[/right]
[right]بحث سر این بود که این قایقها می تونند واقعا در عملیات نظامی به درد بخورن یا نه که من می گفتم نه دوستان می گفتن آره. بعدش من گفتم اگر به درد بخور بودن در زمان درگیر شدن با وینسنس یا در زمان عملیات اخوندک به درد می خوردن. وقتی اون زمان به دردی نخوردن الان هم به هیچ دردی نمی خورن. بعدش دوستان از ما سند و مدرک خواستن که ارائه کردیم[/right]
[right]حالا این شعور مخاطب رو شما از کجا دراوردی دیگه خدا عالمه[/right]
[right]اینکه دوستان گاو هستند یا نه رو هم که دیگه خودشون باید تشخیص بدن[/right]
[right]در ضمن نماز و روزه شما هم قبول[/right]
[right]سر سفره افطار برای این بنده ی روسیاه هم دعا کنید بلکه به راه راست هدایت بشه[/right]
[right]آمین[/right]
  • Upvote 7
  • Downvote 3

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

ایجاد یک حساب کاربری و یا به سیستم وارد شوید برای ارسال نظر

کاربر محترم برای ارسال نظر نیاز به یک حساب کاربری دارید.

ایجاد یک حساب کاربری

ثبت نام برای یک حساب کاربری جدید در انجمن ها بسیار ساده است!

ثبت نام کاربر جدید

ورود به حساب کاربری

در حال حاضر می خواهید به حساب کاربری خود وارد شوید؟ برای ورود کلیک کنید

ورود به سیستم

• مرور توسط کاربر    0 کاربر

هیچ کاربر عضوی،در حال مشاهده این صفحه نیست.