Recommended Posts

به نظر من با توجه به اينكه من تمام مطالب دوستان رو مطالعه كردم شاهين نوع جهش يافته موشك توما هاك هست كه از لحاظ ظاهري شباهت با نمونه اوليه داره البته ما حتي اگه تمونه اوليه رو هم كپي ميكرديم بازهم دستاورد خيلي خوبي بود با توجه به اينكه كليه اظهار نظرها بر اساس قراين و شواهد هست و از مشخصات فني شاهين به اون صورت اطلاعات كافي در دست نيست نميشه نتيجه گيري قطعي كرد نقطه ضعف اين سيستم پدافند در زمان جنگ موشكهاي ضد رادار بود كه نظاميهاي ما با خاموش كردن سيستمهاي الكترونيك سعي در خنثي كردن حمله دشمن به اين سامانه ها رو ميكردند ولي سيستم كارايي خوبي در مقابل جنگنده هاي عراقي داشت البته بغير از ميراژهاي اف يك كه فكر ميكنم با توجه به اينكه سردار نجار اعلام كردند كه اين سامانه در مقابل جنگ الكترونيك قابليتهاي خوبي رو داره بايد اين نقص فني رو در اين سيستم كم كرده باشند و چون براي دشمن اين سيستم ناشناخته هست فعلا به احتمال زياد بايد سيستم كارايي خوبي داشته باشه البته همه اينها در يك جنگ واقعي مشخص خواهد شد بهرحال براي شروع اگه ما همچين سيستمي رو ساخته باشيم واقعا عالي اين شروع يك انقلاب در عرصه ساخت سيستمهاي پيشرفته الكترونيكي و هوافضاي كشور بعبارتي متجاوزي كه بخواد وارد آسمان كشور بشه وارد يك محيط امن نميشه يعني ممكن بليطش يك طرفه باشه !

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
[quote]

همچنين هيچ كس از توانايي هاي اين سيستم خبر نداره و ماكان جمع آوري سيگنال در اين محدوده براي دشمن هم نيست !با توجه به برد متوسط و قرار گرفتن اين سامانه در دل يك سامانه بلند برد تر هيچ تدبير صحيحي نميتونه اعامل عبور از اين خط پدافندي ناشناش بشه !

...[/quote]

منظورتون كدام سامانه ي بلند بردتر هست؟!

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
مقایسه کنید:

یک تصویر برش خورده از نمونه قدیمی موشک هاوک:
[img]http://gallery.military.ir/albums/userpics/yjkll.jpg[/img]

و شاهین:

[img]http://gallery.military.ir/albums/userpics/7_8803160770_L600%7E0.jpg[/img]

[img]http://gallery.military.ir/albums/userpics/9_8803160770_L600%7E0.jpg[/img]

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
nasirirani جان بهتر نبود اين عكس رو تو همون پست قبليه من به جاي لينكش قرار ميدادي ؟؟؟

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
من فكر ميكردم شما از مديراني . icon_cheesygrin پس اشتباه كردم !
ماشا ا... به وجناتتون كه مياد :lol:

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
[quote]نکته ای که هست اینه که ... تو تمام نمونه هایی که تا حالا ( در عکس ) دیده بودم هر سلول دارای ضخامت بیشتریه ، یعنی هر سلول برا خودش عقبه ای داره و تشکیلاتی ... که از نظر سیستم های الکترونیکیش هم منطقی به نظر میرسه ... ولی در اینجا ضخامت سلول ها خیلی کمه ، انگاری که سلول رو همین جوری چسبوندن رو صفه ... این ادعا در نمونه دیگری هم که پشتش قابل دیدن هست و یکم جلو تر روی میز قرار داره ... قابل بحت تر هستش ...

حالا از همه این حرفا گذشته ... باید گفت که تا اوجایی که به یاد دارم ... این موشک از روش هدایت آشیانه یابی نیمه فعال (Semi Active Homing ) ... استفاده میکنه ، یعنی هدف به وسیله آنتن هدایت زمینی که در این موشک ، همون آنتن دوقلو ( زمینی ) باشه ، روشن میشه .
برا همین در داخل موشک اصلا چیزی به اسم رادار وجود نداره ... تنها یک آنتن غیر فعال روی موشک وجود داره که هدف آشکار شده رو ، در واقع بازتاب امواج رادار کنترل آتش زمینی رو آشیانه یابی میکنه و با تصحیح خطای پیوسته ، موشک رو به طرف هدف هدایت میکنه ...
( حالا فرض میکنیم این یه غلط مصطلح گفتاری هستش ) .

بنا به همین دلیل ، این صفحه ای که میبینین ، به نظر من در بهترین حالت یک آنتن فازی اونم از نوع غیر فعال هستش ( در مورد غیر فعال بودنش شک نکنین چون تو این سیستم هدایت همون طوری که توضیح دادم در موشک از یک آنتن یا شاید بنا به غلط مصطلح بشه گفت رادار غیر فعال استفاده میشه ) .

و نبود عقبه آنچنانی هم به این ترتیب شاید شاید شاید قابل توجیح باشه ...

ولی اون رادار آرایه فازیی که مدنظر شماست ... چیزه دیگه ایه !
به هر حال هرچی باشه تا همین جاشم خیلی خوبه و جای تبریکو تشکر داره ... ولی بهتره فعلا صابون اون رادار آرایه فازی رو به شیکمتون نزنین .

تو این سایت هم که گویا یه سایت پاکستانی باید باشه ... اون پاییناش یه کلیپ هستش که در ترکیه وزیر دفاعشون داره یه رادار ارایه فازی زمین پایرو افتتاح میکنه ، جالبه و غم انگیز که چرا ترکیه آره و ما نه ...
http://www.defence.pk/forums/defence-industry-technology/21107-bmc-mrap-won-turkish-mrap-tender.html

در مورد تغيير رنگ دود خروجي هم كه يكي از دوستان اعلام كرده بود ... موافقم ...
قديميا دود سفيد توليد ميكردن و اين جديده دود سياه ! ولي الزاما نشانه بهبود نيست . من شخصا تغييري در سرعت موشك احساس نكردم ...

http://www.youtube.com/watch?v=W7QrYM4j3qc
اين شليك موشك قديميه ...[/quote]

اون راداری که تو عکس دیدیم آرایه فازی هست حالا فعال یا غیر فعال فرقی نداره بالاخره فازی هست وگرنه اونطوری اصلا نبود مثلا عکسی که از رادار قدیمی اسکن مکانیکی هاوک گذاشتید یک رادرا میبود با یک آنتن! وقتی حداقل میان چند صد واحد ارسال/دریافت تعبیه میکنن تو رادار همون سلولهایی که گفتید چسبونده شده انگار این نشون دهنده فازی بودن رادار هست و اینکه چنین راداری محدودیتهای قبلی هاوک رو که با رادار اسکن مکانیکی بود رفع میکنه. اگر به رادار درونی موشکهای خارجی مثل آر77 و آر27 و آر33 و فونیکس و آمرام ... نگاه کنیم اونا هم مشابه رادار خودمون هستن ابعاد رادار کوچک هست چون نیاز به برد زیادی نداره فوقش از 20 کیلومتری مثلا 3 متر مربع رو شناسایی کرد بقیه راه رو تنها میره ولی تا قبل اون توسط رادار جنگنده هدایت میشه. این راداری هم که من میبینم حتی اگر 5 کیلومتر برد داشته باشه برای مرحله هدایت خودکار جهش فوق العاده بزرگی است. البته به فرض فعال بودن. اگر هم غیر فعال باشه که مثل همونه بردش هم میتونه بیشتر باشه خیلی دقیق امواج ساطع شده از هدف رو که شامل محدوده های گرمایی و ماورای بنفش و رادیویی و راداری میشه میتونه ردیابی کنه بستگی داره رو کدوم محدوده فرکانس موقع ساخت تنظیم بشه؟

در مورد تغییر رنگ دود به نظر من نشانه خوبیه چون نشون دهنده ساخت داخل سوخت و همینطور میتونه موتور باشه.

سرعت موشک رو حساب کنید بر حسب ثانیه از لحظه شلیک تا فاصله ای که بدنه موشک در دید باشه. تقریبا یک ثانیه سریعتر هست.

اون رادار ترکیه هم که مونتاژ هست!

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
[quote]من فكر ميكردم شما از مديراني . icon_cheesygrin پس اشتباه كردم !
ماشا ا... به وجناتتون كه مياد :oops:[/quote]

شرمنده می کنی Waffen-SS جان :lol:

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
آیا همین شاهین را هوا به هوا نکرده اند که شده همون موشک هوا به هوایی که مسولین گفتند در حال تست گرم وسردش! هستند!

40 کیلومتر برد داره و بردش تا بیش از 100 کیلومتر هم قابل افزایشه البته؟

با عرض معذرت از پست پشت سر هم

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
به به ... آقا سعيد ! تا يادم نرفته يه تشكر به شما بدهكاربودما ... خوب شد ديدمت icon_cheesygrin
بگذريم ...

[quote]اینکه چنین راداری محدودیتهای قبلی هاوک رو که با رادار اسکن مکانیکی بود رفع میکنه.[/quote]
در اين قضيه كه هيچ شكي نيست و من هم موافقم البته نه الزاما تمام محدوديت ها ! و فراموش هم نكنيم كه بزرگترين ضعف اين سيستم مقاومت در برابر جنگ الكترونيكش هست كه تنها با تغيير سيستم آنتن رفع نميشه ولي به هر حال كمك ميكنه ...

[quote] این راداری هم که من میبینم حتی اگر 5 کیلومتر برد داشته باشه برای مرحله هدایت خودکار جهش فوق العاده بزرگی است.[/quote]

خوب . منم تمام اون پست قبلي رو زدم كه بگم در اين موشك خبري از هدايت خودكار نيست ! و تماما نيمه فعاله . يعني مستقل از رادار هاي زميني نيست ! چه با فازي چه بدون فازي !

[quote] شامل محدوده های گرمایی و ماورای بنفش و رادیویی و راداری میشه میتونه ردیابی کنه بستگی داره رو کدوم محدوده فرکانس موقع ساخت تنظیم بشه؟ [/quote]

من تا حالا نشنيده بودم يك رادار يا آنتن گيرنده راديويي بتونه در طول موج هاي گرمايي و ماوراي بنفش هم رديابي كنه !
تكان دهنده بود ! بيشتر توضيخ يدين ممنون ميشم .

[quote]اون رادار ترکیه هم که مونتاژ هست![/quote] كجا اشاره شده بود كه فقط مونتاژه ؟؟؟

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
چه تشکری؟ پیام کوتاه رو میگی! قابل نداره!

[quote]خوب . منم تمام اون پست قبلي رو زدم كه بگم در اين موشك خبري از هدايت خودكار نيست ! و تماما نيمه فعاله . يعني مستقل از رادار هاي زميني نيست ! چه با فازي چه بدون فازي ![/quote]

منم گفتم که نمیدونم فعاله یا نیمه یا غیر! چون رادارهای فعال جدید که برای موشکهای روسی و غربی ساخته شده مشابه همینن. ولی به احتمال زیاد فعال هست حالا بردش یک کیلومتر هم باشه چون نمیصرفه یه همچین راداری بزارن برای هدایت نیمه فعال!

[quote]من تا حالا نشنيده بودم يك رادار يا آنتن گيرنده راديويي بتونه در طول موج هاي گرمايي و ماوراي بنفش هم رديابي كنه !
تكان دهنده بود ! بيشتر توضيخ يدين ممنون ميشم .[/quote]

احتمالا بد بیان کردم منظورم رو! اگر غیر فعال باشه که میشه گفت یه رادار نیست البته هست ولی با بعد گیرنده ش کار دارم فقط! اون سلولها هم فرستنده نیستن فقط گیرنده هستن! پس رو هر محدوده بسامدی حساس باشن اونو آشکارسازی میکنن. فرقی هم بین امواج گرمایی و فرا بنفش و راداری و ایکس و y z ... icon_cheesygrin در حالت کلی نیست همشون الکترومغناطیس هستن و وقتی یک گیرنده مثلا فرکانس فرو سرخ رو آشکار کنه میشه یه گیرنده دیگه ساخت یا همونو تغییر داد تا فرا بنفش رو تشخیص بده. همین چشم انسان یه رادار غیر فعال هست که امواج الکترومغناطیس در محدوده نور مرئی رو آشکارسازی میکنه. بوده بعضی انسانهای خاص که چشمهاش فرو سرخ یا ایکس رو میدید! منظورم اینه که میشه تا یه حدی بسط داد.

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
تا یه حدی بله ولی نه دیگه انقد icon_cheesygrin گرمایی و ماورا بنفش دیگه میره تو حوزه سنسور های اپتیکی و از حوزه رادارو آنتن خارج میشه

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
سلام ، خسته نباشيد ميگم به بچه هاي وزارت دفاع
به نظر من بهترين و مهمترين وي‍‍ژگي اين سيستم توانايي مقابله با جنگ الکترونيک هستش
همه ما در جنگ امريکا با عراق ( سال 2003 ) ديديم که عراق با اين همه تيپ و لشکر و توپخانه و تيپ زرهي و هواپيما و هليکوپتر و...که در جنگ مقابل ايران و کويت قدرتمند ظاهر شده بود ، در مقابل حمله امريکا هيچ حرفي براي گفتن نداشت.
فقط چند تا موشک کرم ابريشم به سمت کويت پرتاب کرد
کوچکترين تحرکي از سوي هواپيماها و هليکوپتر هاش انجام نشد ( حتي يک حمله يا عکس العمل )

حالا من ميگم اگر ما ميخوايم که به سرنوشت عراق دچار نشيم بايد و بايد به جنگ الکترونيک بها بديم و روش سرمايه گذاري سنگين بکنيم .

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
ببخشید دوستان ولی فکر نمی کنید این رادار آرایه فازی نباشه
این رادار با آنتن تخته که رادار تامکت ها و فالکروم های ما از این نوعه
رادار آرایه فازی آنتن ثابت داره و جهت گیری پرتو با تغییر فاز آن انجام می گیره ولی آنتن های تخت مثل آنتن های بشقابی رادارهای قدیمی تر از موتور الکترومکانیکی برای چرخش آنتن و ارسال و دریافت پرتو استفاده می کنه (پایه چرخش آنتن کاملا مشخصه)
من تاحالا هیچ موشکی رو ندیدم که رادار آرایه فازی داشته باشه حتی امرام و پاتریوت
چون رادارهای آرایه فازی پیچیده و گرانقیمتند و معمولا برتری اونا چابکی پرتو و توانایی ارسال چندین پرتو برای ردگیری چند هدفه که یک موشک معمولا رو یه هدف قفل می کنه

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
به نظر مياد اين موشك توانايي قفل كردن روي هدف رو داره حتي اگر سامانه زميني مورد هدف قرار گرفته باشه و نابود شده باشه !

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

ایجاد یک حساب کاربری و یا به سیستم وارد شوید برای ارسال نظر

کاربر محترم برای ارسال نظر نیاز به یک حساب کاربری دارید.

ایجاد یک حساب کاربری

ثبت نام برای یک حساب کاربری جدید در انجمن ها بسیار ساده است!

ثبت نام کاربر جدید

ورود به حساب کاربری

در حال حاضر می خواهید به حساب کاربری خود وارد شوید؟ برای ورود کلیک کنید

ورود به سیستم

• مرور توسط کاربر    0 کاربر

هیچ کاربر عضوی،در حال مشاهده این صفحه نیست.