امتیاز دادن به این موضوع:

Recommended Posts

با تشکر از زخمتتون فقط اینکه
اولا شما در کل خیلی مقاله رو هیجانی کردید مثلا لیست کردن موشکهی باور اونهم با عکس :mrgreen: :evil: :mrgreen:

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
دستت درد نکنه بابت مقاله عالی . درکل ایران به یک نمونه استاندارد زمین - دریا پایه برای دفاع هوایی نیاز دارد . حتما نباید سامانه عمود پرتاب باشد !

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
دست شما درد نکنه جناب اسپهبد .
خیلی جامع و کامل بود .
موشک فاتح 110 را نمیشه به زمین به هوا تبدیل کرد ؟؟
درباره هدایت موشک هم فقط از بالچه باید استفاده کرد ؟ نمیشه از تراست برای هدایت موشک زمین به هوا استفاده کرد ؟ ( اصلا تو جهان از تراست برای هدایت موشک زمین به هوا استفاده شده است ؟ )

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
[quote]مقاله خيلی خوبی بود و کاملاً منطقی به‌نظر می آید که دستکم از لحاظ موشکی یکی از سناریوهای بالا رو ببینیم. البته واقعا سخته در مورد رادار پیش‌بینی ( یا خوش‌بینی (; ) کنیم...

[quote]
ضمنا نسبت بندی بین برد زمینی و برد هوایی صحیح نیست
این نسبت ها هرگز خطی نیستند اگر اینطوری بود مشکل افزایش و کاهش برد در تمام کشور های جهان به سرعت حل میشد(می فهمین که؟!

[/quote]
اضافه کردن عوامل درجه دو چه تاثیر خاصی روی تقریب این‌جا داره؟ بالاخره کل بردها اینجا تخمینی اند و تلرانس دارند.
بنظر من این‌طور میاد که اون نسبت 0.4 نزدیک به حد پایین باشه.[/quote]

فرضیات غلط ...(خشت اول کج نهاد تا ثریا کج رود)
2 مورد پیگیری نشده
اولا اضافه کردن بالک ها معمولا 15 جی مانور رو به یک موشک چند تنی 10 متری نمی دن و باید از جین وین استفاده بشه
ثانیا برد و وزن خطی نیستند ضمنا درجه دو هم نیستند از معادلاتی به مراتب سخت تر وپیچیده تر پیروی می کنن
اگر به همین اسونی بود که سوخت دو برابر برد دوب برابر بده که مشکل افزایش برد تمام کشور های جهان حل میشد ضمنا بالک های نیروی پسای به مراتب بیشتری رو بوجود می اوردن که باعث کاهش شدید برد می شود
و بازم ضمنا موشک های دفاع هوایی نیاز به سیستم راداری و ارتباط و کامپیوتر های پیشرفته دارند که فضای زیادی از موشک رو اشغال می کنه یاداوری می کنم موشک های موجود در مقاله اساسا راکت هستند و حتی موشک فاتح 110 هم حداکثر از یک ژیروسکوپ لیزری برای هدایت دقیق تر استفاده می کنه نه از اون خدم و حشم یک سیستم دفاع هوایی

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
[quote][quote]
[quote]
این نسبت ها هرگز خطی نیستند اگر اینطوری بود مشکل افزایش و کاهش برد در تمام کشور های جهان به سرعت حل میشد(می فهمین که؟!)

[/quote]
اضافه کردن عوامل درجه دو چه تاثیر خاصی روی تقریب این‌جا داره؟ بالاخره کل بردها اینجا تخمینی اند و تلرانس دارند.
بنظر من این‌طور میاد که اون نسبت 0.4 نزدیک به حد پایین باشه.[/quote]

ثانیا برد و وزن خطی نیستند ضمنا درجه دو هم نیستند از معادلاتی به مراتب سخت تر وپیچیده تر پیروی می کنن
[/quote]
مهم نیست چقدر پیچیده اند. منظورم تقریب بود. همه‌ موارد عملی رو میشه تقریب خطی زد و بعد با تقریب مراتب بالاتر دقیق‌ترشون کرد در صورت نیاز. من اطلاع دقیق ندارم اما همون طور که گفتم حدس می‌زنم در مورد اون فرض بخصوص (0.4) به حد پایینش نزدیک تر باشه تا حد بالا. به عبارتی نسبتاً بدبینانه است.

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
دوستان من نفهمیدم اون دو تا سیستمی که شبیه به اس-300 بودند و در رژه سال گذشته نشون داده شدند چی شدند بالاخره اون ها از کجا اومده بود ؟

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
سلام
از مقاله مفصلتون که نشان از تلاش و علاقه زیاد شماست لذت بردم - کمترکسی بیشتر از نصف این مقدار نوشته ها رو حال داره مطلب بنویسه
بهر حال خسته نباشید
ایده های جالبی بود
اما تبدیل موشک زمین به زمین به زمین به هوا نیاز به تغییرات وسیعی دربدنه و سیستمهای هدایت داره
من پیشنهاد میکنم از نمونه های بهتری استفاده بشه
اگه ما موشک s200 رو مبنا قرار بدیم به دو طرح میرسیم
1- با دو سوم scale این طرح به موشک چابک تر و برد 200 کیلومتر (بجای برد 300 کیلومتر استاندارد ) میرسیم- اینم بگم که نمونه های صادراتی این موشک در برد کاهش یافته که خود ایران تونسته اون رو ارتقاء بده
مزیت این موشک کوچکتر شده اینه که دارای موتور رم جت هست و میتونه در نزدیک هدف برای مانور سرعتش رو کم کنه- با کاهش ابعاد و وزن مشکل مانورش هم حل میشه و اگر سیستم کنترل رانش هم اضافه بشه که عالی میشه
2- همین موشک اصلی رو استفاده کنیم و کلاهک 300 کیلوگرمیش رو با سه موشک آدر یا pl12 عوض کنیم (فرض کنید این موشکها دردسترسه)- دراین حالت برد نهائی به حدود 350 کیلومتر تا 400 کیلومتر با مانور عالی میرسه
یا درکلاهک موشکهای آرچر بذاریم و برد به 330 کیلومتر برسه
سیستم فعال شدن و جداشدن کلاهک هم با نزدیک شدن به هدف در هرفاصله ای میتونه فعال بشه - دراین حالت تو برد مثلا 150 کیلومتری یا 300 کیلومتری ما اهداف بسیار مانور پذیر رو میزنیم
این هم یک ایده - لطفا نظر بدهید (قطعا کار سختیه اما به نظر من شدنیه)

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
[quote]سلام
از مقاله مفصلتون که نشان از تلاش و علاقه زیاد شماست لذت بردم - کمترکسی بیشتر از نصف این مقدار نوشته ها رو حال داره مطلب بنویسه
بهر حال خسته نباشید
ایده های جالبی بود
اما تبدیل موشک زمین به زمین به زمین به هوا نیاز به تغییرات وسیعی دربدنه و سیستمهای هدایت داره
1- با دو سوم scale این طرح به موشک چابک تر و برد 200 کیلومتر (بجای برد 300 کیلومتر استاندارد ) میرسیم- اینم بگم که نمونه های صادراتی این موشک در برد کاهش یافته که خود ایران تونسته اون رو ارتقاء بده
مزیت این موشک کوچکتر شده اینه که دارای موتور رم جت هست و میتونه در نزدیک هدف برای مانور سرعتش رو کم کنه- با کاهش ابعاد و وزن مشکل مانورش هم حل میشه و اگر سیستم کنترل رانش هم اضافه بشه که عالی میشه
2- همین موشک اصلی رو استفاده کنیم و کلاهک 300 کیلوگرمیش رو با سه موشک آدر یا pl12 عوض کنیم (فرض کنید این موشکها دردسترسه)- دراین حالت برد نهائی به حدود 350 کیلومتر تا 400 کیلومتر با مانور عالی میرسه
سیستم فعال شدن و جداشدن کلاهک هم با نزدیک شدن به هدف در هرفاصله ای میتونه فعال بشه - دراین حالت تو برد مثلا 150 کیلومتری یا 300 کیلومتری ما اهداف بسیار مانور پذیر رو میزنیم
این هم یک ایده - لطفا نظر بدهید (قطعا کار سختیه اما به نظر من شدنیه)[/quote]
اگر هدف از فاصله 100 کیلومتری باشه متاسفانه ما تکنولوژی استفاده از مرحله دوم رو نداریم
چون تا سوخت تموم نشده نمی تونیم مراحل رو جدا کنیم(فعلا در ایران تکنولوژی اثبات شده ای وجود نداره)
وزن اس 200 ؟ 7 تن!
قابلیت بارگزاری مجدد؟ ساعت ها زمان می برد
قابلیت تحرک؟ ندارد
درگیری همزمان؟؟
سایت ها از قبل قابل شناسایی و انهدام هستند؟یک کور هم می تونه سایت های اس 200 رو پیدا کنه

اساسا این سیستم دیگه اس 300 نخواهد بود

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
از زحمتی که کشیدین تشکر می کنماگه ناراحت نمی شین چند نکته بگم!
البته بحث اصلی شما در این مقاله درمورد موشک این سامانه فرضی برد اون وهمین طور جدید بودن وبر اساس یک موشک بالستیک بودحال آنکه دراین جور موارد از طرح هایی استفاده می شود که قبلا آزمایش خود را پس داده باشند(منظورم ایده گیری هست نه مهندسی معکوس!!!) که به نظرم کار روی موشک استاندارد(همون کاری که آمریکا کرد) که ذاتا زمین به هواست بهتر از موشک بالستیک است(هرچند سری های بعدی موشک استاندارد معمولا برضد اهداف بالستیک استفاده میشه اما می شود با تغییراتی یک موشک دوربرد قوی به وجود آورد)
درمورد سایر ویژگی های موشک مثالا مانور وغیره چیزی نگفتید که البته به دلیل عدم وجود اطلاعات حق با شما بود

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
سلام دوستان
اینجور که به نطر میاد ما برای ساختن موشک این سیستم مشکلی چندانی نداریم بر خلاف تحلیل شما
انچه که فعلا ذهن طراحان می گذرد و مورد تاکید سردار هم قرار گرفت مباحث الکترونیکی می باشد در رابطه با شناسایی ، هدف گیری ، و اصابت فاکتورهایی که به سرعت در حال تغییرو رشد است
من از این اعلام اینگونه برداشت می کنم که طراحی و مراحل تولید ازمایشی در اواخر کار است یکبار دیگه هم تاکید می کنم حتی در مورد پرتاب هم مشکلی نداریم هر چه هست مربوط به هدف یابی و مسائل مربوط به خود موشک است مثل اولویت هدف تعداد اهداف در گیر و مواردی از این قبیل

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
شما هم بعضي وقتا يه حرفايي ميزنيد ها!!!!!
قراره سامانه باور پيشرفته تر از اس-300 باشه اونوقت شما ميگيد موشك با گرانش 15جي؟
موشك سامانه باور بايد حدود 30 جي مانور پذيري داشته باشه( با توجه به توان 25 جي مربوط به اس سيصد). كاملا مشخصه كه هيچ موشك بالك داري نميتونه اينقدر شتاب داشته باشه. به نظر من موشك باور از خانواده موشك بدون بالك قيام خواهد بود.

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
مقاله بسیار عالی و خوبی بود.انصافا معلوم هست که خیلی زحمت کشیدید.
بنده بسیار امیدوارم با توجه به دستور و پیگیری مستقیم مقام معظم رهبری این طرح به موفقیت کامل برسد. همان گونه که طرح موج با شکست محدودیت ها و تجریم ها به نتیجه رسید.
--------------------
دوست عزیز بنده هم اتفاقا همین حرف رو از معلم تاریخ خودم شنیدم ولی وقتی همین کشورهای غربی با توجه به آمار اعلام میکنند که رشد علمی ایران 11 برابر متوسط رشد جهانی دنیا هست و ما در علوم نانو ، هسته ای ، نظامی، میکروبیلوژی، شبیه سازی ها و... به موفقیت های چشمگیر رسیدیم و حتی در بعضی از علوم با کشورهای بسیار پیشرفته مقایسه میشویم احساس میکنم که ما دیگر نآن ایران دوران قاجار نیستیم.وقتی آگاه باشیم که این موفقیت ها در سایه تلاش خود ما ایرانی ها است بسیار افتخارآمیز تر خواهد بود.
--------------------------
و البته دوست عزیز نباید فراموش کرد که راه سعادت و موفقیت آگاهی و اعتماد و وطن پرستی هست.
مطلب زیر برای بنده بسیار آموزنده و پرمعنا بود. (با اینکه این مطالب نباید در این تاپیک درج شود ولی از مدیر و دوستان اجازه می خواهم تا حداقل اینبار اجازه درج متن رو بدهند.)

"اوریانا فالاچی در یک مصاحبه از وینستون چرچیل سوال می کند: “آقای نخست وزیر، شما چرا برای ایجاد یک دولت استعماری و دست نشانده به آن سوی اقیانوس هند می روید و دولت هند شرقی را بوجود می آورید، اما این کار را نمی توانید در بیخ گوش خودتان یعنی در ایرلند که سالهاست با شما در جنگ و ستیز است، انجام دهید؟”

وینستون چرچیل بعد از اندکی تامل پاسخ می دهد: “برای انجام این کار به دو ابزار مهم احتیاج است که این دو ابزار مهم در ایرلند وجود ندارد”.

خبرنگار دوباره سوال کرد: “این دو ابزار چیست؟”

چرچیل در جواب گفت: “اکثریت نادان و اقلیت خائن“.

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
مقاله جالبی بود . ایران ثابت کرده که هرگاه کشورهای خارجی اون رو تو مزیقه گذاشتن با تلاش و خود باوری تونسته اون مشکل رو پشت سر بزاره.
  • Upvote 1

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
دوست عزیز و بزرگوارم

بسیار ممنونم از زحمتتون، این ذوق و علاقه حقا جای تقدیر داره

سه مورد باید ذکر بشه دوست عزیز

1- راداری که ناشناخته خوندیدش همون رادار اسکای گارد سیستم 35 میلی متری اورلیکن هست بابرد قریب به 20 کیلومتر

2- اگر بنای بر ساخت موشکی با برد 100 کیلومتر و بیشتر باشه چه موشکی بهتر از SM-1 های خودمون که با نام ذوالفقار تولید میشن و بر روی جماران نصب شدن؟ با یک بوستر کوچک به راحتی میشه برد 35 کیلومتری این موشک رو به 110 کیلومتر رسوند و با استفاده از یه الگوریتم بالستیک هم این 110 کیلومتر به راحتی مبدل یه 200 کیلومتر میشه، البته نه برای هر هدفی

[img]http://www.up98.org/upload/server1/01/s/90w3yg01q9i1szeblxh3.jpg[/img]

3- در مورد رادارها هم الحمد لله شکی در تواناییی ها نیست اما اون 450 کیلومتر برای یه سطح مقطع 2.5 متر مربعی ( که عملا برد کشف رو برای F-35 به 200 کیلومتر می رسونه) که درکاتالوگهای اون رادار اومده خیلی قابل اعتماد نیست

پیشرفته ترین رادارهای امروز دنیا مثل رادارهای گاما می تونن یک سزح مقطع 1 متری رو از 420 کیلومتری تشخیص بدن حالا اون رادار دهه 60 با 450 کیلومتر... به نظر ادعای غربی ها عجیب میاد.

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
[quote]مقاله کاملي بود اسپهبد جان .
من فکر ميکنم گزينه ايران براي چنين پدافندي شايد همان موشک هاوک باشه که با افزايش طول و بردش بيشتر شده يا ممکنه موشک ديگري, منتها رادار اصلي s-200 باشه .

منتها براي افزايش برد يک راه ديگه هم هست. موشک ميتونه دو مرحله اي باشه, مرحله اول موشک يک بوستر سوخت جامد هست که ميتونه سرعت موشک رو در اوايل شليک به يک ماخ براحتي برسونه البته اين بوستر ميتونه کوچيک باشه مثل اکثر موشک هاي روسي.
مرحله دوم رو ميشه از Ramjet جاي سوخت جامد استفاده کرد, ساخت موتور Ramjet بسيار سادست و فناوري خاصي نداره, چون هيچ قطعه متحرکي هم نداره !
مزيت استفاده از Ramjet بجاي سوخت جامد اين هست که برد بيشتري به موشک ميده , حتي ساختن اون هم ساده تر هست.در ضمن باعث کوچکتر شدن و سبکتر شدن موشک هم ميشه. موشک SA-6 از اين فناوري استفاده ميکنه . سرعت مناسبي هم داره در حدود 2.8 ماخ .

بنظرم ترکيبي از يک بوستر سوخت جامد اوليه و يک موتور Ramjet بهترين گزينه براي ماست .[/quote]

البته برد موشک سام 6 از برد هاوک (که تقریبا هم اندازه ی اونه) 16 کیلومتر کمتره (برد سام6 تنها حدود 60% برد هاوکه). البته این درسته که رمجت ها سرعت خوبی به موشک میدن. ولی من نمیدونم میتونن برد خوبی به موشک بدن یا نه.
این مقاله یک بار یازنویسی شده و نمونه ی موشک بزرگ شده ی هاوک حذف شده. چون حداقل طبق جدول های من هاوک قدرت کمتری نسبت به موتور نازعات داره. سرعتش رو هم که همه دیدن. البته ممکنه جدول هام کلا چرت باشن (که 99.999% هستن). ولی بدون عدد و رقم حرف زدن در مورد هاوک بزرگتر خیلی سخته.

[quote]عالی بود
ولی این ترکیب موشکها یه ذره روش کهنه ای نیست؟
و این روش باعث نمیشه که مقدار جی قابل تحمل و در نتیجه مانور پذیری موشک کاهش پیدا کنه؟
این موشک باور 8 هم واسه خودش یه شهابی شده ها :evil: :evil:[/quote]

نمیدونم منظورتون از کهنه چیه. ولی خیلی از موشک های جدید هم از دو مرحله استفاده می کنن. مرحله ی 1 قرار نیست خیلی مانور پذیر باشه. بلکه قراره مرحله ی دومو تا حد مورد نیاز بالا ببره. مرحله ی دوم میتونه مانور پذیر تر باشه.

[quote]سلام. مقاله خیلی خوبی بود جناب اسپهبد. معلومه روش زیاد کار کردی. من هم با نظر شما موافقم،بهتره حداقل ها رو در نظر بگیریم تا وقتی که رونمایی شد کسی ناامید نشه. فکر نمیکنم با توانی که در بعد راداری داریم همانطور که شما اشاره کردید نیازی به استفاده از رادار سیستم های قدیمی باشه. یک سوال.جناب اسپهبد به نظر شما میشه از اون رادار ارایه فازی که تو نمایشگاه بود به عنوان پیش اخطار در سامانه باور استفاده کرد؟[/quote]

ممنون از لطفتون. راداری که توی نمایشگاه بود به احتمال زیاد رادار آرایه ی فازیه (حتی شاید همون راداری باشه که قراره روی موج 2 نصب بشه). این رادار اگه همین طور بدون لینک شدن به سامانه کنار اون مستقر بشه میتونه اطرافو جست و جو کنه و دشمنو ببینه. اگه منظورتون از پیش اختار این باشه، معلومه که میتونه. مهم اینه که بتونه به رادار های دیگه ی سامانه لینک بشه یا اصلا خودش به عنوان رادار اصلی استفاده بشه که در این مورد نظری ندارم.

ولی همین که دارن سعی می کنن رادار خوب بسازن خودش جای شکر داره. به نظر من رادار اصلی باور قراره از نو طراحی و از تمام تجربیاتمون توی این بخش استفاده بشه. خدا رو چه دیدین، شاید اصلا از اول رادار آرایه ی فازی براش ساختن.

[quote]اولا موشک نمی تواند چند مرحله ای باشد چون در موشک های بالستیک هر مرحله بعد از اتمام سوخت جدا میشود اما در موشک های دفاع هوایی گاهی شما در بردی کمتر از برد نهایی مجبور هستین که کلاهک رو جدا کنین تا مرحله اخر با مانور بالا درگیر بشه

جستجو گر و هدایت راداری هر دو در موشک اددر وجود دارند مشکلی در استفاده هر دو نیست

بنده هنوز نصفشو خوندم اینا باشه تا باقیشو بخونم
این نسبت ها هرگز خطی نیستند اگر اینطوری بود مشکل افزایش و کاهش برد در تمام کشور های جهان به سرعت حل میشد(می فهمین که؟!

:mrgreen: )[/quote]

بزارین بخش به بخش بریم جلو:
1:همون طور که گفتم چینی ها هم می خواستن اول اچ کیو 9 رو دو مرحله ای بسازن. خیلی از سیستم های پدافندی جهان هم دو مرحله ای هستن. به علاوه، هیچ وقت یک نفر نمیاد به هدفی که 70 کیلومتر باهاش فاصله داره موشک با برد 200 کیلومتر شلیک کنه. خود مسئولین هم گفتن که می خوان روی باور از چند موشک مختلف استفاده کنن. یعنی چند موشک مختلف برای تحدید های مختلف در برد ها وارتفاع های مختلف داریم. موشک دو مرحله ای برد بلند قراره وقتی شلیک بشه که هدف به اندازه ی کافی دور هست.
2:تمام موشک های هوا به هوای روسی به جز آفید در دو "نوع" تولید میشن. یکی به هدایت حرارتی و یکی دیگه با هدایت راداری. هر دو نوع هدایت در آن واحد روی یک موشک وجود ندارن.
3:من خودم چند جا نوشتم که این عددا دقیق نیستن. ولی چه کنیم. تراست و زمان سوختن موشک ها رو نداریم. خیلی اطلاعات دیگه رو هم می خوایم تا بتونیم دقیق محاسبه کنیم. اگه شما راه بهتری بلدین ما رو هم در جریان بزارین. چون من خودم هم روی این 0.4 برد عادی خیلی حساب نمیکنم و بیشتر برای تخمین از این نسبت استفاده کردم. نه چیز دیگه ای.

[quote]با تشکر از زخمتتون فقط اینکه
اولا شما در کل خیلی مقاله رو هیجانی کردید مثلا لیست کردن موشکهی باور اونهم با عکس icon_eek :lol: :mrgreen:[/quote]
ممنون از لطف شما.
قرار بود هر موشکی که معرفی میکنم عکسشو کنار موشک هایی که قبلش معرفی کردم بزارم. اما این طوری 8 تا موشک میشد و من اگه میخواستم این کارو بکنم باید 3 دور توی گالری عکس آپلود میکردم. به علاوه دیدم تو دو تا مقاله ی قبلیم هم عکس تمام موشک های مورد بحث رو اول گذاشتم. گفتم این دفعه سنت شکنی نکنم.

[quote]دست شما درد نکنه جناب اسپهبد .
خیلی جامع و کامل بود .
موشک فاتح 110 را نمیشه به زمین به هوا تبدیل کرد ؟؟
درباره هدایت موشک هم فقط از بالچه باید استفاده کرد ؟ نمیشه از تراست برای هدایت موشک زمین به هوا استفاده کرد ؟ ( اصلا تو جهان از تراست برای هدایت موشک زمین به هوا استفاده شده است ؟ )[/quote]
خواهش میکنم. ما که فعلا عددی نیستیم.
موتور موشک فاتح همون موتور زلزال 3 با یه مقدار ارتقا هست. یه موتور کاملا جدید نیست. من سعی کردم بحث ارتقا رو توی این مقاله مطرح نکنم. ولی چرا. موشک فاتح رو هم میشه به زمین به هوا تبدیل کرد.
من خودم جدیدا دارم باور میکنم که ایران توانایی ساخت جت وین رو داره. ولی به این خاطر که منبع خیلی معتبری در این مورد ندارم فرضو بر این گرتم که ایران از جت وین توی موشک باور استفاده نخواهد کرد. فرضی که ممکنه بعد از رونمایی از سامانه نادرستیش معلوم یا رد بشه.
بله. همون موشک اچ کیو 9 چینی از جت وین استفاده میکنه. کلا این قطعات کارایی موشک رو نسبت به انواع هدایت بالچه ای خیلی بالا میبرن.

[quote]سلام
بهر حال خسته نباشید
ایده های جالبی بود
این هم یک ایده - لطفا نظر بدهید (قطعا کار سختیه اما به نظر من شدنیه)[/quote]
از لطفتون ممنونم.
تغییر موشک به زمنی به هوا درسته که به تغییرات وسیعی نیاز داره. ولی ممکنه. به نظر من توانایی طراحی موشک توی ایران هست. نرم افزار های مورد نیازش (مثل کتیا یا انسیس) هم به صورت قفل شکسته و ارزون موجوده. تونل باد هم داریم. طرح هایی که من مدلسازی کردم الکی هستن. ایرانیه ا میتونن به طرح های موشک های موجود در دنیا نگاه کنن و ازشون ایده بگیرن.
موشک اس 200 یه موشک قدیمی و منسوخه که از سوخت مایع استفاده میکنه. یکی از دلایل تنبلیش هم همین استفاده از سوخت مایعه. اگه هاوک رو بکشیم بهتره. چون حداقل تکنولوژیش پیشرفته تره، از سوخت جامد استفاده میکنه و حتی میشه بدنه ی بزرگ شده رو نگه داشت و موتو رو با موتور نازعات یا زلزال یا هر چیز دیگه ای عوض کرد.
روشی که شما فرمودین روش خیلی جالبیه. ولی من تا به حال چیزی شبیه به اینو نشنیدم. در تئوری احتمالا امکانپذیره (به جای 1 موشک نازعات توی مرحله ی آخر از 3 تا موشک آرچر استفاده کنیم)
ولی باز هم گفتم. بهتره خیلی دست بالا فکر نکنیم تا یه وقت مثل جریانات اخیر کنف نشیم.

[quote]از زحمتی که کشیدین تشکر می کنماگه ناراحت نمی شین چند نکته بگم!
البته بحث اصلی شما در این مقاله درمورد موشک این سامانه فرضی برد اون وهمین طور جدید بودن وبر اساس یک موشک بالستیک بودحال آنکه دراین جور موارد از طرح هایی استفاده می شود که قبلا آزمایش خود را پس داده باشند(منظورم ایده گیری هست نه مهندسی معکوس!!!) که به نظرم کار روی موشک استاندارد(همون کاری که آمریکا کرد) که ذاتا زمین به هواست بهتر از موشک بالستیک است(هرچند سری های بعدی موشک استاندارد معمولا برضد اهداف بالستیک استفاده میشه اما می شود با تغییراتی یک موشک دوربرد قوی به وجود آورد)
درمورد سایر ویژگی های موشک مثالا مانور وغیره چیزی نگفتید که البته به دلیل عدم وجود اطلاعات حق با شما بود[/quote]

موشک استاندارد 1 زمان خودش موشک خیلی خوبی بود. نسل جدید این موشک یکی از بهترین موشک های جهانه. ولی من سعی کردم در مورد ارتقا حرف نزنم. به نظر خود من ایران میتونه برد هر کدوم از موشکایی که تو مقاله گفته شد رو حداقل حدود 20% افزایش بده. ولی چون آمار مستندی در این زمینه نمیشه پیدا کرد (کلا پیدا کردن عدد از تجهیزات ایران خیلی کار سختیه) نمیتونیم چیزی بگیم.
در مورد مانورپذیری، این جا باید به این دقت کنیم که این مورد مربوط به ساختار موشکه و تا زمانی که باور 373 ساخته نشه اصلا نمیشه روش نظر داد. میشه با همین موشکایی که من گفتم، باوری ساخت که 20 جی مانور بده ولی موشکی که 4 جی مانور بده هم میشه ساخت. در این زمینه واقعا هیچ نظری نمیتونیم بدیم. ولی طرحی که من اون جا پیاده کردم روی موشک KS-1 چینی پیاده شده و اون موشک قدرت مانوردهی 20 جی رو داره. این طرح روی موشک سام 2 هم اجرا شده که 12 جی مانور میده. اختلافو میبینین؟ مرحله ی دوم سام 2 بسیار شبیه KS-1 هست ولی قدرت مانوردهی یکی فقط 60% اون یکیه.

[quote]سلام دوستان
اینجور که به نطر میاد ما برای ساختن موشک این سیستم مشکلی چندانی نداریم بر خلاف تحلیل شما
انچه که فعلا ذهن طراحان می گذرد و مورد تاکید سردار هم قرار گرفت مباحث الکترونیکی می باشد در رابطه با شناسایی ، هدف گیری ، و اصابت فاکتورهایی که به سرعت در حال تغییرو رشد است
من از این اعلام اینگونه برداشت می کنم که طراحی و مراحل تولید ازمایشی در اواخر کار است یکبار دیگه هم تاکید می کنم حتی در مورد پرتاب هم مشکلی نداریم هر چه هست مربوط به هدف یابی و مسائل مربوط به خود موشک است مثل اولویت هدف تعداد اهداف در گیر و مواردی از این قبیل[/quote]

من که توی مقاله گفتم 100% ایران میتونه این موتور ها رو ارتقا بده. من فقط ازش صحبت نکردم. همین. وگرنه همین الانش توی مقاله گفتم که موشک هایی با برد 250 کیلومتر هم "میتونیم بسازیم".
در مورد قسمت دوم حرفتون، باهاتون موافقم. معمولا مشکلات نمونه های اولیه ی چنین موشک هایی همین هدف یابی و ... هست.

[quote]شما هم بعضي وقتا يه حرفايي ميزنيد ها!!!!!
قراره سامانه باور پيشرفته تر از اس-300 باشه اونوقت شما ميگيد موشك با گرانش 15جي؟
موشك سامانه باور بايد حدود 30 جي مانور پذيري داشته باشه( با توجه به توان 25 جي مربوط به اس سيصد). كاملا مشخصه كه هيچ موشك بالك داري نميتونه اينقدر شتاب داشته باشه. به نظر من موشك باور از خانواده موشك بدون بالك قيام خواهد بود.[/quote]

البته اعلام نشده این سامانه قراره از کدوم ورژن اس 300 پیشرفته تر باشه. البته به نظر من در بدترین حالت موشک باور از موشک دومین ورژن اس 300 پیشرفته تره. ولی قبول کنین که فعلا ساخت یه موشک در حد اس 300 های جدید کار میبره. سیر تکاملی خیلی از سیستم های اینچنینی مثل ارو، اس 300، پاتریوت و... رو که نگاه میکنی میبینی که این سیستم ها از اول انقدر پر توان نبودن. رفته رفته توانشون بالا رفته و انقدر اسم و رسم دار شدن.

ممنون از بقیه ی دوستان.

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
مهمان
این موضوع نسبت به پاسخ بیشتر بسته شده است.

• مرور توسط کاربر    0 کاربر

هیچ کاربر عضوی،در حال مشاهده این صفحه نیست.