nasirirani

چگونه یک شهر را از دست تروریستها آزاد می کنید!

امتیاز دادن به این موضوع:

Recommended Posts

با تشکر از تذکرات ارنستو رومل عزبز و شکرت دوستان و اساتید عزیز

آقا حالا این اولین سناریوی بنده در این ضمینه ها بود

با تشکر

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
تاپیک خوبی است خواهشا بحث های فرعی نکنید.
راستی ارنستو کاش اشکالات طرح من را می گفتی خوشحال می شوم بدانم. من نه تحصیلات آکادمیک نظامی دارم و نه یک نظامی هستم و شبیه این طرح را در بازهای کامپیوتری :x :mrgreen: :mrgreen: جواب گرفته ام.
لطفا نخندید :mrgreen:
راستی سعید شما اصلا فرض کن کشور درگیر جنگ شده و شما بعنوان فرمانده نظامی ماموریت دارید شهر را آزاد کنید . این سناریو را در نظر بگیر و طرح خودت را بگو
اصلا فرض کنید شهر مورد نظر خرمشهر است و شما عملیات بیت المقدس را با تاکتیک خودتان دوباره بازسازی می کنید. این یکی دیگر واقعی است.

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
به نظر حقیر باید عده ای از متخصیصین علامتگذاری لیزری رو به داخل شهر وارد کرده تا مواضع مورد نظر رو به صورت دقیق نقطه گذاری کنند سپس با تسلیحات هدایت لیزری پوست مبارکشان را بکینم بنظر من حمله نقطه ای برق آسا و استفاده از تک تیر اندازان در جهت گمراه کردن متخاصمین و حمله برق آسا با تانک و نفربر های زرهی بهترین راه برای آزاد سازی شهر است. البته دوستان عزیز از ارائه اطلاعات به تروریست ها خودداری کنید :x

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
[quote]
حال اگر شهر در منطقه ی غرب کشور باشد . این گونه مناطق به دلیل دارا بودن حالت جغرافیایی کوهستانی می توان با بردن تانکها و توپها بر روی تپه های مشرف به شهر منطقه را زیر اتش مستقیم گرفت و هر جا که درگیری صورت گرفت از بالا زیر اتش گرفت که بسیار موثر می باشد .

حرکت در غالب کاروانهای زرهی سبک و دارای تحرک بالا نظیر کاروانهای امریکایی که دارای برادلی و لاو-25 هستند در شهر کارایی بالایی دارد . این کاروانها با تحرک در شهر ( چون دارای حفاظت زرهی می باشند ) نقاط تجمع نیروهای دشمن و مناطق اتش را شناسایی می کنند و از هوا و زمین هدف قرار می دهد .

هلی بورن شبانه هم کارایی بالایی دارد ولی باید در منطقه ای مانند استادیوم و یا فضای باز که از قبل کوبیده شده است انجام گیرد و نیروهای هلی بورن شونده باید توانایی دفع ضد حمله های زرهی را هم داشته باشند .

در مناطق شهری استفاده از کاتیوشا کارامد تر از اتش توپخانه است . کاتیوشا با منطقه اتش بالایی که دارد برای قبل حمله بسیار عالیست .[/quote]

هیچی نگم بهتره! اما محض شوخی و خنده راجبه بردن تانک به ارتفاعات بگم: بردنشون به جز حماقت هیچی نیست چون قبلش کوه ها تسخیر شدن بعدشم معمولا توپ سبک و خمپاره اندازه میبرند و البته وقتیکه نیروهای خودی در موضع برتر باشند این کارو میکنند چون اگر اونجور که این رفیقمون گفت شهر تصرف شده باشه عمرا یه جنبنده بتونه بره رو ارتفاعات.. نمونه اش از بس زیاده حال ندارم بگم..

اینا رو فعلا داشته باشین ! تا بعد

[color=red][quote]جونم دراومد!

کلنل جان ناراحت نشو ازت ایراد گرفتم میخوام یه کم قوی تر بشی تو ساختن یه شبیه سازی و از رویا بیاد بیرون!

[/quote]
[/color]

در این مورد دوست من فکرت بسیار اشتباهه . . . شما مشکلت اینه که اعتماد به نفس در برگزاریه عملیات نداری !!! اگر این طوری که شما بیان می کنی بخواد باشه که الان نصف غرب کشور دست شورشی ها و منافقا بود !! خودتم میدونی چی میگم من . . .

بردن تانک به ارتفاعات مشرف به شهر کار بسیار عالیست . شما تانکهاتو که همین جوری الکی به بالای ارتفاعات نمیفرستی ! قبلش منطقه امن شده . حداقل چتر باز پیاده کردی ! 2 یا 3 تا نقطه ی تامین ایجاد کردی . . در ثانی دوست من شهر در تصرف تروریسته ! ارتش کلاسیک که نیست عزیزم . . .

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
با توجه به سابقه بد تروريستها بهتره كه اصلا رو ي غير نظامي هاي شهر حساب نكنين اونا فقط كساني رو زنده نگه ميدارن كه از خودشون باشه قدم اول شناسي بوسيله پرتاب تعداد دوربين هاي ليزري ديوي كم كه بر روي ربوتهاي ثابت نصب شدن وپرتاب اونهاي بوسيله يك فروند سي 130 و ايجاد يك پوشش 360 درجه دور شهر بررسي نقشه شهري و راه هاي رخنه به شهر برآورد تعداد غير نظاميها و محلهاي نگهداري استقرار نيروهاي واكنش سريع و حمله به مراكز نگهداري غيرنظاميها و آزدسازي نغيرنظاميها و نابودكردن هم زمان ستاد فرماندهي دشمن حمله هوايي و بفاصله كمي ورود نيروهاي زميني براي پاك سازي. كل عمليات سه ساعت

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
[color=red]کلنل جان میتونم بی پرده صحبت کنم!؟ مشکل شمام اینه که اعتماد به نفست بسیار زیاده و مشخصا با این اعتماد به نفس باعث نابودی کل نیروهای ازاد کننده خودی میشی
[/color]
اینو به یقین میگم بهت

دوست عزیز من کامپیوتری فکر مکینم؟! عزیز دل من! اصلا تو کامپیوتر (مثلا ژنرال) ادم میتونه حتی نصف اونچه رو که من به عنوان ایراد مطرح کردم پیاده کنه؟!

دوست عزیز شما میگی:

[quote]
ماشاالله گازشو گرفتی هموجور می بافی داداش !!! شما مشکلت در تصور اینه که میای کامپیوتری فکر می کنی در مورد حوادث . . .[color=red] توجهت به ریزه موارد خیلی زیاده ![/color] ولی در عمل اگر یک مقدار بیای واقع گرایانه فکر کنی میبینی که من و دوستان چارت کلی برای تک زرهی و یورش به داخل شهر ارائه کردیم !! نیومدیم ریزریزه حرکات و شطرنج بازی کنیم !!!! [/quote]

یا شما منظور تایپیک رو نگرفتی یا اینکه کلا در باغ نیستین! دوست عزیزم

ببین اولا شما داری طرح ریزی عملیات میکنی و در طرح ریزی عملیات حتما حتما حتما باید تمام نکات ریزه میزه رو به حساب بیاری و تازه دوست خوبم:
[color=red]
بنده ابدا وارد جزئیات ریزه میزه نشدم بلکه ایرادات بسیار بزرگ عملیاتی شما رو گفتم که به ارحتی هر کدوشم میتونه باعث شکست عملیات بشه[/color]
[color=red]
من حتی وارد ریزه کاری های عملیات نشدم.. من تنها ایراداتی رو ذکر کردم که حتما باید تجزیه و تحلیل و رفع بشن.. [/color]دوست عزیز با هرکدوم از ایرادات من اگر کمی تفکر همراه بشه مطمئن میشید که فاکتور پیروزی دراونهاست.. ولی شما به راحتی از روشون گذشتید..
بله میدونم این یه تایپیک هست و نیازی ندیدید ریز به مسائل بپردازید[color=red] اما دوست خوبم شما به این دقت نداری که اون چیزایی که شما میگی ریزه میزه باعث نابودی یا پیروزی کل عملیاته![/color]
برو یه بار دیگه با دقت (اگرم خواستی یه مدیا پلیر باز کن و اهنگ هم بزار تا خسته نشی) متنی رو که نوشتم بخون تا ببینی که با توضیحات من چقدر فرق میکنه نحوه عملیاتت..... از همون اول باید کلاسیک و نامقتارن رو مشخص کنی و براساس اون ها سازمان رزم رو درست کنی.... و تازه اینا کلی عملیات هست نه جزئیاتش ... با هرکدوم از ان کل ها میشه پدر یه مملکت رو دراورد حاجی!

کشک که نیست.. عملیات ازادسازی هست
[color=blue]
من انتظار ندارم شما وارد ریز جزئیات بشی بلکه انتظار دارم حداقل درست طراحی عملیات بکنید... عملیات طراحی شده توسط شما دارای نقاطی هست که میتونه هرکدومش رونده عملیات رو عوض بکنه...[/color]
[quote]
به جای اینکه نشستی این قدر از همه ایراد میگیری ه شرح عملیات دقیق ارائه بده حتما حتما حتما . . . من منتظرم . . . . [/quote]

یقینا میدونستم بعد نوشته من اینو از من میخوای اما عزیز اگر نوشته های شما رو بخونند بعد نظریات منم داخلش بکنند فکر کنم خط سیر عملیات که من انجام میدم مشخصه و البته دوست عزیز یادمه یه بار نحوه عملیات دریایی رو واسه اعضای سنترال کلوب توضیح دادم نزدیک 500 خط شد.. که عمرا من وقت اون موقع رو داشته باشم الانم دارم با سرعت باد برات تایپ میکنم چون وقتم زیاد نیست...
[quote]

درمورد ایراد جناب عالی نسبت به توپخانه هم خیلی ابتدایی فکر می کنید شما . . . [color=red]من میگم توپخانه میاریم ! حالا حتما باید کالیبرشم تعیین کنم [/color]حتما من ؟؟؟ این سوال شما در مورد برد دیگه خیلی . . . . .
[/quote]

خوب ببین همون مشکل نصر ایرانی رو شما هم داری! خیلی ساده از نکاتی میگذری که در فرماندهی عملیات مهم هستند! همونجور که مشخص نشده مردم شهر چرا بیرون نرفتن و اوضاع از چه قراره و من بر اون اساس دو طرح کاملا متفاوت دادم الان واست روشن میکنم منظور از توپخاته چیه و فرق هاش چیه!:

مشخص کردن مدل کالیبر به دلیل برد و نوع ضربه ایی هست که میزنه، مشخصا یه توپ با برد 25 کیلومتر با یه توپ با برد 15 کیلومتر فرق داره و یه توپ با ضریب تخریب بالا با یه توپ ضریب تخریب پائین فرق میکنه

اگر برحسب برد باشه (مثلا 25 کیلومتر) شما باید نواحی اطراف شهر رو (اونجائی که الوده به دشمن نیست) رو تجسس کنی بعد ببینی کدوم قسمت به بیابان میخوره کدوم قسمت خاکش یه کم محکم تره .. بعد باید ببینی زاویه مناسب به شهر داره یا نه؟! در دید توپخانه دشمن و نیروهای نفوذیش هست یا نه؟!
بعد اگر بیابانی بود باید یه محیط مساعد واسه اش اماده کنی اگر زمین سفت بود بیاد به نحو دیگر .....

بعدم شما یه نکته رو دقت داری؟! در هر لشکری یه نوع توپ وجود داره یا دو نوع... و معمولا بر اساس احتیاجات نوع و تعداد توپ ها و حتی تعداد گلوله ها فرق میکنه (واسه اینکه نگی مهم نیست واست یه مثال میارم تا دستت بیاد: توی عملیات خیبر نزدیک به دو میلیون توپ و خمپاره زدن رو سر ایرانی ها در عوض ما تنها 1 میلیون جواب دادیم نتیجه اون شد که درا کثر محورهای عملیاتی ابتدا توقف سپس عقب نشینی کردیم.. تازه این عملیاتی هست که شکست نسبی خوردیم و منن فقط از بعد توپخانه اش گفتم .. بگذریم)

دوست عزیز شاید شما ساده بگذری اما من نمیتونم ساده بگذرم چون میدونم توپخانه با برد 25 کیلومتر مثلا در جنوب غربی کشور مستقر هست برای اتش بر شهر.. عراق. خوب واسه انتقال اون حداقل یه روز وقت لازم نیست!؟ بعد اماده سازیش و.... طی این مدت چه اتفاقاتی می افته بنا به نظر شما لابد الله اعلم!!
شما ایا میدونی مثلا لشکر خراسان به چه نوعی مجهز هست؟! ایا میتونه مناسبه عملیات در اون منطقه مورده نظرت باشه؟! اگر نبود ایا نباید ببینی تو کدوم لشکر همچین توپی هست؟! و...

دقت داشته باش برادر بسیجی! چشمک
[quote]
.فقط هدف بیان نمای کلی برای عمل[color=red]یات بوده !!!![/quote]

خوب من معتقدم همین نمای کلی هم اشکالاتش بسیار زیاده و عملا نمای کلی سه عملیات هست در یک نمای عملیات! چشمک[/color]

از این واضحتر بگم؟!

[quote]
حالا اگر شما می خوای من بشینم از رکن 1 زرهی شروع کنم تا برسم به تعریف سوار زرهی و بعدش بیام بگم از ثبت و ارزیابی و تفسیر و دستور عملیات و پیوست های اطلاعاتیه عملیات و جلسات توجیه و . . . . . . . . چطوره بیام مسئولیت های افسر رکن 2 را در طرح ریزی عملیات هم شرح بدم ؟؟؟؟؟؟؟نقشه وضعیت رکن 2 چطوره ؟؟؟ شاید از فرم پیوست اطلاعاتی بگم بهتره ؟؟؟؟فرم براورد اطلاعاتی چی ؟؟؟؟ ها رومل جان ؟؟؟؟رکن 3 را هم بگم ؟؟؟؟می خوای اقدامات کنترلی در پدافند رو هم به طور کامل شرح بدم ؟؟؟؟
[/quote]

بله انتظار دارم اینام شرح داده بشه اما ببخشید میگم نه در سطح شما و. نه در این تایپیک... بلکه در سطوح بالاتر ک هبه صورت جدی مسئله رو نگاه میکنند.. دوست خوب شما به صورت جدی اولا مسئله رو نگاه نکردی و فقط به قول خودت یه نمای کلی عملیاتی دادی که بنده هم صریحا میگم این نمای عملیاتی شما دارای نقوص بسیار زیاد هست و روش عملا فکر نشده.. یه کم فکر کن ببین اصلا اون چیزایی که شما گفتین میشه روی عمل پیاده اش کرد؟!
من نگفتم شما بیا بگو رئیس رکن دو کی باشه(رکن دو دقیقا چه ربطی داشت به موضوع؟! وظایف رکنی ها که یه چیز دیگه اس! چشمک!) گفتم طرحی که ریختین دارای این نقاط ضعف هست.. بقیه مباحث ماله رده های تحلیلی فکری بالاتر هست که در سطح بالائی تحلیل نظامی میکنند....
[quote]

اگر این طوری که شما بیان می کنی بخواد باشه که الان نصف غرب کشور دست شورشی ها و منافقا بود !! خودتم میدونی چی میگم من . . . [/quote]

میدونی خیلی دلم میخواست بگم: مطمئنی نیست؟!
[color=red]
اما نمیگم بلکه یه سوال ازت میکنم: شرط اصلی اینکه یه تیم عملیاتی بتونه وارد عمق 250 کیلومتری یه کشور بشه عملیات موفق انجام بده بعد غیب شه تا لب مرز چیه!؟[/color]

اگر تونستی این سوال رو جواب بدی من یه حالی میدم که برات یه نکاتی رو باز کنم راجبه تیم های عملیاتی و نحوه ایجاد قرارگاه شون و مکانهایی که میتونند عملیات کنند..
[quote]

بردن تانک به ارتفاعات مشرف به شهر کار بسیار عالیست . شما تانکهاتو که همین جوری الکی به بالای ارتفاعات نمیفرستی ! قبلش منطقه امن شده . حداقل چتر باز پیاده کردی ! 2 یا 3 تا نقطه ی تامین ایجاد کردی . . در ثانی دوست من شهر در تصرف تروریسته ! ارتش کلاسیک که نیست عزیزم . . .

[/quote]

شرافتا تا این لحظه که دارین با من بحث میکینن حتی یه بار به خودتون زحمت دادین یه کتاب که ریز نوع حملات در غرب کشور رو شرح داده باشه بخونین؟! تا حالا تو عمرتون راجبه چریک شنیدین و نحوه جنگ چریکی کوهستانی؟! شنیدین شهرهای غرب ایران چطوری فتح شدن و چطوری باز پس گرفته شدن؟

بی خیال حاجی.... حالا من نخواستم زیاد وارد جزئیات بشم شمام تخته گاز نرو...

یه ایراد که کل عملیات شما رو به مخاطره میندازه واست میگم تا بدونی دنیا دست کیه:

در 98.2 عملیت های غرب کشور و در عملیاتهایی که شهر (یا روستا) در اختیار یک گروهک بوده تمامی جاده های یا صعب العبور بوده یا جاده نداشته و از وسیله حمل و نقلیه خر! و قاطر استفاده میکردند و عملا راهی نبوده بری رو نقاط مناسب کوه حتی با حیوان بارکش
در اون شهرهایی هم که جاده مناسب داشته به دلیل زدن جاده روی کوه ، جاده دقیقا هم در تیررس تک تیراندازان بود هم نیروهای از جان گذشته (پیشمرگ) که توی کوه مستقر میشدن و ابدا اجازه تردد نمیدادند مگر با بمباران بسیار سنگین هوائی و توپخانه ایی و..... (که این خودش یه شاخه عملیات دیگه است چون عملیات از غافلگیری درمیاد و حواس دشمن جمع میشه و.. بگرذیم شما که کلا به این چیزای[b] پیش پا افتاده [/b]اعتقاد نداری...)

دوست عزیز بردن تانک اولا جاده میخواد دوما مکان مناسب حضور تانک سوما امنیت لازمه چهارما جائی باید باشه که تانک بره یا نه!؟>

وقتی کوه در اشغال کامل هست... عزیز دل من شما مثل اینکه غرب کشور نیومدی تا ببینی شهر چسبیده به کوه هست وقتی یکی اشغال بشه اون یکی هم شده و....
اونائی هم که نیست ارتفاعاتشون جون میده واسه توپخانه .... تازه اونم در صورت تسلط کامل روی کوه هست و تعداد کم نیروهای دشمن که نتونند پخش بشن ..

برای بار دوم میگم توپخانه بهتر از تانکه(متاسفانه به دلائلی نمیتونم مثال بیارم از استفاد ارتش از توپ در غرب کشور چون ... یه راهنمائی میکنم برو کتاب شهید برورجردی رو بخون توش یه خاطره هست.. اونجاست میفهمی چرا به بروجردی میگفتن مسیح کردستان... و علاوه بر اون کاربرد توپ روی کوه برات مشخص میشه.. از سری کتابهای 40 صفحه ایی هست با قطع کوچک)

اما یه نمونه واسه توپخانه مثال میزنم: اگر بری همدان یه جائی داره شبیه ابعلی تهران ولی خوب پارکی هست... اونجا کوه هایی داره که اگر توپ روش مستقر بشه تمام شهر متر به متر زده میشه حتی با ارپی جی میشه خونه به خونه زد! اما چند مشکل داره: وقتی شهر تصرف بشه اونجا دست نیروی دشمن می افته ! و علیه خودت ازش استفاده میکنه بعدشم اگر بخوای اونجا کار بزاری به همون نسبت تک تیراندازان روی کوه تسلط دارند پس شما با مشکل تک تیرانداز هم روبه روئی

از راه هلی بورن هم بردن تانک و توپ به کوه ها ممکنه اونم با شرائط خودش....

[color=red]
در پایان حاجی واست یه مثال ایرانی میزنم کمی اوضاع دستت بیاد وقتی میگم طرح ریزی عملیاتی اینجور منجر به نابودیه و در زمان جنگ به همین راحتی نیست که بگی فلان جا رو باز بزارین تا در برن دشمن! یا با اعتماد به نفس غلط چه نتیجه ای گرفته میشه چشمک[/color]

در عملیات وتالفجر هشت که منجر به تسخیر فاو توسط ایران شد لشکر 27 محمد رسول اله در محور فاو - ام القصر عمل میکرد... گردان حمزه سیدالشهدا مامور به عملیات شد تا محوری رو باز بکنه... از این گردان گروهان یک دسته یک خط پیشرو بود.. شب قبل دیگر گردان های لشکر عمل کرده بودن و وضعیت به نفع ما تقریبا تثبیت میشد اگر جاده فاو - ام القصر تا ته گرفته میشد اما توان نیروهای همه لشکرها تحلیل رفته بود اما فرماندهی کل گفته بود باااید انجام به عملیات...
نیروهای اطلاعات عملیات در شناسایی منطقه گفته بودن فقط 6 تانک و نفربر رو جاده هست که سه تاش از کار افتاده هست و لشکر مستقر هم تو چند روز قبل هر روز درگیر جنگ بوده و ضعیف شده و کار سختی پیش رو ندارند نیروها ....
میدونی سرانجام دسته ی یک گروهان یک چی شد؟!

یک نیرو اطلاعاتی همراهشون شد تا به موقع عملیات رو از نقطه مناسب شروع کنه یهو یه نادان (به معنای تمام و کمالش) وقتی این اطلاعاتی داره سینه خیز میره تا در بهترین موقعیت نارنجک بندازه و عملیات شروع بشه و به سرعت حمله موفق بشه یهو میگه الله اکبر (جوگیری مطلق) و سپس رگبار میبنده نیروهای دشمن متوجه میشن بلافاصله نیرو اطلاعاتی شهید میشه و عملیات لو میره و سنگر تیرباری که حتما باید مهدم میشد نابود نشد... شروع کرد کشتار نیروها بعد با بدبختی خط شکسته میشه اما مشکل همین نبود ، مشکل بعدی میدونی چی بود؟!
[color=red]
6 تانک و نفربر که سه تاش سوخته روی جاده نبود بلکه 60 تانک و نفربر تجهیز شده و اماده حمله متعلق به گارد ریاست جمهروی عراق روی جاده بود تا تک ایران رو بگیره و شددیا هم تازه نفس بودن!
[/color]
اره عزیزم اره حاجی اره اخوی.. اینجوریاست مملکت

میخوای بگم از سی نفر عضو دسته یک چند نفر زنده برگشت؟! تنها 5 نفر که هر 5 تام به شدت زخمی شده بودن و البتنه مطابق معمول عضو رزمی نبودن بلکه بهدار بودن!!!!

اره داااااااداش

اینجوریاست عملیات

فکر کردی میگه برو فلان جا رو بگیر و شمام میری و تموم؟!

الان میدونم میگی منبع این حرفت چیه پس بیا: منبع کتاب دسته ی انتشارات سوره مهر نویسنده اصغر کاظمی(جز معدود کتابهایی که از زیردست بعضیا در رفته تا ناگفته جنگ رو بگه و البته تو هرجائی این کتاب پیدا نمیشه اما کتابخانه های معتبر دارندش..)

تازه این فقط یه نمونه است که خیلی عادی هست برام واست میارم (و البته قابل ذکر هست!) بقیه موارد رو به هزاران دلیل نمیارم.. حاجی من نزدیکه 10 سال از عمر 19 سالم رو به خوندن این چیزا گذروندم.. یقین بدون خیلی چیزا رو بهتر درک میکنم... به جز اون هم کمی عقلم رو قاضی میکنم و سعی میکنم درست تجزیه کنم تا استراتژیسین خوبی بشم... اینجوریاست

میدونی ضعف اون عملیات چی بود؟!
1.عدم شناسایی درست منطفه توسط اطلاعات عملیات ( مقصرین اصلی)
2.عدم اطلاع صحیح فرماندهان گردان و گروهان از نحوه برخورد با شرائط (که نه تنها بعد دیدن اوضاع از چند کیلومتر دورتر منطقه جنگی! حمله رو متوقف نمیکنند بلکه به یکی از فرماندهان گروهان که عقلش سالم بوده و دقیقا در میدان جنگ بوده و همه چیز رو دیده و اومده بگه همه اطلاعات اشتباه بود میگه: من دوست ندارم فرمانده گروهانم رو اینجا ببینم و حتی نمیزاره حرفش رو بزنه و به زورش میفرستنش جلو دوباره.. این فرمانده میره و با دسته اش تا لب مرز رو با کشته فراوان فتح میکنه اما اخرش میدونی چی میشه!؟ میگن چون تلفات زیاده و تامین نمیتونیم بشیم عقب نشینی! این بهش میگن ضعف فرماندهی و عدم درک درست از تجزیه اطلاعات و هزار تا مساله دیگه)
3.ضعف بعضی نیروهای رزمی که بدموقع یاده خدا میکنند
4
.
.
.
.
.

داداش عملیات و طرح عملیات به همین راحتی ها که نیست.... بی خیال شو
این نتیحه اعتماد به نفس بیخود هست.. مفهوم شد؟

یا حق

* راستی شما چندسالته عزیز؟! منظور من از جوانی به سن نبود.. به تجربه و تجزیه و تحلیل و سواد بود ! همه میدونند ارنستو رومل هروقت میگه سن منظورش سن دانش طرف هست و میزان تعقل !

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
ببین رومل جان باز هم اومدی ریزریز برنامه ریزی کردی . یه جورایی به قول خودت زنرال بازی کردی اومدی تصمیم میگیری . این طوریانیست عزیز دل برادر عملیات اجرا کردن . شما طوری برنامه ریزی کردی که خون از دماغ کسی نیاد ! سیستمی که بیان می کنی مثل افسر های پایین میدان نبرد است . درسته ادم باید حواسش به همه چیز باشه تو عملیات ولی زمانی فرا میرسه که باید تانک بره رو تپه ! باید تیه تصرف بشه ! باید راهی باز گذاشته شه تا نیروهای دشمن فرار کنند و بیان تو کیسه !!! دیگه خودت تو منطقه هستی دیگه شرح مرصاد رو نگم من دیگه . . .

خیلی میای احساسی عملیات توصیف می کنی . دیدتو خیلی ببر بالا ! فکر کن فرمانده ای و از بالا داری به یک نقشه ی ماهواره ای نگاه می کنی . . . .

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
جل الخالق!

چی میگی کلنل؟!

بابا بی خیال... سعید بیا تو یه چیزی بگو... اااااااااااااااا کلنل جان بچه گیر اوردی؟!

بی خیال داداش! خون نیاد از دماغ کسی یعنی چی؟!

اولا بگذریم اینم خیلی مهمه که تلفات کم باشه(اگر میخوای تا کامل برات بگم چرا تلفات کم باشه و بعدشم یه نمونه بیارم که خون از دماغ همه اومد و بعد نتیجه اش چی شد!؟ میخوای؟!)

بعدشم من دارم میگم عملیات موفق باشه چیکار به خون ریختن دارم!؟ شما وقتی عملیات شکست بخوره بگو صدمیلیونم به کشتن بدی که چی؟!
یه بار تاریخ نظامی رو بخون تا دستت بیاد... فرمانده ایی که پیروز بشه بهش میگن پیروز میخواد دو نفر کشته داده باشه لشکرش میخواد هزار نفر اما وقتی رده بندی میکنند(در شرائط برابر) اون فرمانده ایی که با یه کشته پیروز شده رده اش میره بالاتر چون نشان میده درکش از جنگ درسته ... و فرماندهیش بهتره

در ضمن این رو من نفهمیدم:
[quote]
یه جورایی به قول خودت زنرال بازی کردی اومدی تصمیم میگیری
[/quote]

ببخشید میگم ها؟! شرمنده اخلاق ورزشکاریتون: مگر قراره تو این تایپیک گرگم به هوا بازی بکنیم؟!
عنوان تایپیک اینه:

چگونه یک شهر را از دست تروریستها آزاد می کنید!

فکر کنم اشتباهی اومدی کلنل جان!

راستی از جوابای من چیزی به نظرت نرسید که اشتباه باشه؟! چشمک

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
[quote]تاپیک خوبی است خواهشا بحث های فرعی نکنید.
راستی ارنستو کاش اشکالات طرح من را می گفتی خوشحال می شوم بدانم. من نه تحصیلات آکادمیک نظامی دارم و نه یک نظامی هستم و شبیه این طرح را در بازهای کامپیوتری :x :mrgreen: :mrgreen: جواب گرفته ام.
لطفا نخندید :mrgreen:
راستی سعید شما اصلا فرض کن کشور درگیر جنگ شده و شما بعنوان فرمانده نظامی ماموریت دارید شهر را آزاد کنید . این سناریو را در نظر بگیر و طرح خودت را بگو
اصلا فرض کنید شهر مورد نظر خرمشهر است و شما عملیات بیت المقدس را با تاکتیک خودتان دوباره بازسازی می کنید. این یکی دیگر واقعی است.[/quote]

پس صورت مساله رو دقیق تعریف کنید تا بحث رو شروع کنیم.

موقعیت جغرافیایی شهر؟ راههای مواصلاتی؟ شکل بافت شهری؟ تراکم جمعیتی؟ معابر ورودی اصلی؟

عقبه دشمن؟ استعداد تقریبی؟ تجهیزات احتمالی؟ زمان اشغال شدن شهر؟ تمرکز دشمن بر کدام مناطق و معابر بیشتر است؟ وضعیت نگهبانیها؟ در حومه شهر نیرو مستقر کردن یا نه؟ ضد هوایی دارن؟ سلاحهای ضد زره؟ از نظر توپخانه برد و حجم آتش دشمن؟ آیا مکان کمپ اصلی دشمن پیدا شده و کجاست؟

سایر مواردی رو هم که میتونه به منطقی تر شدن بحث کمک کنه میتونید به صورت مساله اضافه کنید.

بعد مشخص شدن اطلاعات اولیه میشه طرح عملیات ریخت حالا چقدر کارایی داشته باشه باید روش بحث کرد.

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
بله بفرمایید رومل جان در مورد دلایلتون در بحث کمی تلفات و چراش ؟! . من منتظرم . در ضمن شرح عملیات خودتونم بفرمایید که بنده سخت در انتظارم . . .

در شرح عملیات شما من و دوستان به برسی راهکارهای ارائه شده از طرف شما خواهیم پرداخت ان شاالله . . .

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
بله ممنونم! مونده فقط خودم بیام تو منطقه!

حاجی یه سه تا پست زدم فکر کنم افکار دوستان رو تنویرکننده باشد ها؟!

شما فکر کن من بلد نیستم استراتژی بریزم !

من لزوما لزومی نمیبینم طرح بدم (هرچند کاملا توضیح داده شد بین بحثها و این خیلی بهتر از اینه که بیام شخصا چیزی بنویسم ، یه بارم به سعید گفتم که گفت چرا نقل قول میکنی الانم باز میگم با نقل قول کردن خیلی بهتر توجه افراد جلب میشه و بیشتر چیز یاد میگیرند)

شما اگر خیلی دلت میخواد بدونی نقشه من چیه.. هرجا که تو نوشته های من که به نقل قولهای شما مربوطه مشکلی داری و دیدی بزار تا برات توضیح بدم.. اینجور بهتر نیست؟!
وقتی شما هیچ جوابی به حرفای من ندادی از دو حال خارج نیست:
1.خوندی دید درست هستند
2.خوندی دیدی نادرست هستند
حالت سوم و چهارمم که تو ایران رایجه: نخوندی پسنمیدونی چی گفتم و البته تقریبا خوندی ! البته واسه من از دایره رسمیت خارج هست! و امیدوارم همون دو گزینه باشه
[quote]

عقبه دشمن؟ استعداد تقریبی؟ تجهیزات احتمالی؟ زمان اشغال شدن شهر؟ تمرکز دشمن بر کدام مناطق و معابر بیشتر است؟ وضعیت نگهبانیها؟ در حومه شهر نیرو مستقر کردن یا نه؟ ضد هوایی دارن؟ سلاحهای ضد زره؟ از نظر توپخانه برد و حجم آتش دشمن؟ آیا مکان کمپ اصلی دشمن پیدا شده و کجاست؟ [/quote]

کلنل جان حال کن... ببین چه ملاک هایی همین اول مطرح کرد... هر کدوم از اینا شاید جزئی به نظر برن اما نتیجه یه عملیات بهش هست

سعید به نظرم باید از رو کتاب جنگ شهرها (خرمشهر) استفاده کنیم واسه اطلاعاتی که میخوای
میخوای فرضی باشه امار یا واقعی؟!(من ترجحیحا تریجح میدم واقعی باشند!)

یا حق

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
عملیات فرضی میتونه مفیدتر باشه چون عملیاتهای واقعی مثل بیت المقدس هر کدوم چند ماه زمان بردن تا طراحی بشن و یک طرح منسجم و قوی پایه ریزی بشه که عملا ما نه سواد این کار رو داریم نه زمانش! ترجیحا بهتره از شهرهای ایران هم استفاده نشه که یه موقع باعث سوء استفاده نشه و میتونیم از گوگل ارث یه شهر تو یه کشور دیگه پیدا کنیم. یه شهر کوچک با جمعیت تقریبی 100 هزار نفر و با جغرافیای طبیعی مناسب که بحث رو ساده تر کنه مثلا مشرف به کوه یا رود. تو کشورهایی مثل عراق میشه چنین شهرهایی پیدا کرد که مشرف به رود باشن.

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
با اجازه از نویسنده محترم تاپیک و برای اینکه بحث ملموس تر و واقعی تر شود سناریو زیر را در نظر می گیریم. دوستان لطفا بحث قبلی را جمع بندی کنند تا همگی روی یک موضوع واحد صحبت کنیم و هر کسی ایده و نظرات خود را بگوید.

جزایر سه گانه الان بحث روز است و با اینکه سعید گفت روی مناطق ایران صحبت نشود من فکر می کنم اگر روی این جزایر صحبت کنیم بحث واقعی تر است و نتیجه بهتری خواهد داد. باز اگر ایشان تشخیص داد مختار است پست من را پاک کند. البته من نظرم عملیات بیت المقدس بود که به نظر سعید تحلیل آن کار سخت و وقت گیری است.

[color=darkred]نقشه این جزایر و موقعیت آنها :[/color]

[align=center][img]http://gallery.military.ir/albums/userpics/45815_832.jpg[/img][/align]

[align=center][img]http://gallery.military.ir/albums/userpics/441836_orig.jpg[/img][/align]

[color=darkred]شرح سناریو :[/color]
فرض کنید به هر علتی آتش خصومت بین ایران و کشورهای عربی مثل امارات شعله ور شده و تمامی راه های سیاسی برای حل موضوع این جزایر به بن بست کشیده شده است امارات که به تنهایی قادر به هیچ کاری نیست با کمک آمریکا و متحدان احتمالی جزایر سه گانه ما را به اشغال در آورده اند. در این قسمت از سناریو هدف آمریکا از اشغال جزایر گرفتن امتیاز از ایران است تا در مذاکرات بعد از جنگ دست بالا را داشته باشد ضمن اینکه اعراب را از خود راضی نگه دارد. [color=red]این سناریو تا اینجا است و کاری به اینکه آمریکا بعد از گرفتن جزایر انجام می دهد نداریم.[/color]حال از سوی ستاد فرماندهی کل نیروهای مسلح ایران فرمانده ای برای بازپس گیری این جزایر تعیین می شود شما بعنوان این فرمانده که اختیار استفاده از همه امکانات موجود نیروهای مسلح را اعم از سپاه و ارتش دارید چه تاکتیک و روش نظامی را برای باز پس گیری این جزایر بکار می بندید؟
[color=red]لطفا فقط بحث نظامی کنید و کاری به مسایل سیاسی و یا اساسا اینکه این سناریو می تواند اتفاق بیافتد یا نه را نداشته باشید.[/color]

[color=darkred]استعداد نظامی دشمن :[/color]
ناوگان دوم آمریکا در منطقه خلیج فارس حضور دارد بدیهی است این ناوگان در صورت نیاز نیروهای مستقر در جزایر را حمایت خواهد کرد.
تنها جزیره ای که فرودگاه دارد و قابل استفاده است ابوموسی می باشد.
استعداد نظامی دشمن شامل دو تیپ پیاده سبک در هر جزیره است و بعلت مشکلات عملیاتی دشمن نتوانسته یا نخواسته نیروهای زرهی سنگین وارد جزیره کند. این دو تیپ دارای اسلحه سبک ، خمپاره انداز با کالیبرهای متفاوت ،سلاح های ضد زره و ضد هوایی می باشد .فعلا هیچ گونه تسلیحات سنگین یا نیمه سنگین وارد جزایر نشده است.
جزیره بشدت توسط نیروی هوایی دشمن حفاظت می شود.
افراد ارتش دشمن به سرعت کمپ نظامی را در جزایر دایر کرده و برای حفاظت از کمپ از سیم خاردار و تله های انفجاری ضد نفر استفاده می کنند. در هر صد متر سنگرهای تیر بار اینجا شده و در چهار گوش کمپ هم برج های بلندی قرار دارد که نگهبانان از نور افکن و دوربین های دید در شب استفاده می کنند اسلحه این نگهبانان هم دوربین دار می باشد.
مراکز فرماندهی دشمن در جزایر مجهز به پیشرفته ترین وسایل ارتباطی بوده و از تصاویر ماهواره ای هم استفاده می شود.
دشمن دارای قدرت بالای هلی برن نیرو است و قادر است بسرعت نیروها را به جزایر وارد و یا خارج کند.
هدف دشمن فقط دفاع از جزایر است و به هیچ عنوان نمی خواهد وارد مناطق جنوبی ایران شود.
و ....
[color=brown]به نظر شما چه باید کرد آیا می توان با حمله نظامی جزایر را پس گرفت یا تن به خواری داد و جزایر را از دست رفته فرض کرد ؟[/color]

در ضمن یادم رفت بگم لطفا نگوید که با موشک جزایر را شخم می زنیم و سپس با خیال راحت وارد آنجا می شویم فرض کنید قبلا تمام سایت های موشکی ما توسط دشمن از بین رفته یا غیر عملیاتی شده است. در ضمن جزایر غیر مسکونی هستند.

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
برادر ارنستوی عزیز شما که ماشاالله این قدر اهمیت دادی به ابرازه نظر در مورد نقشه های عملیاتی من و دوستان یک طرح عملیاتی بده دیگه ! چرا تفره میری؟ ترس از گرفتن ایراد هست ؟!!! بگو داداش ما خاکیه خاکی هستیم . .

خوب دوستان به نظر من بهتره در مورد این موارد زیر هم در شرح عملیات ها توضیحاتی داده بشه :

1 - مقدورات و محدودیت های سیستم های ارتباطی
2- شبکه ی مخابراتی در منطقه
3 - تامین در ارتباطات و تامین رمزی
4 - جنگهای الکترونیکی و اقدامات ضد الکترونیک و تکنیکهای فریب
5 - لجستیک نیروها
6 - مناطق پشتیبانی لجستیکی
7 - وضعیت اطلاعاتی
8 - وضعیت تاکتیکی
9 - وضعیت پرسنلی
10 - عوامل ویزه
11 - همکاری ارتش و مردم
12 - اطلاعات رزمی
13 - مناطق اطلاعاتی
14 - جمع اوری اخبار از منطقه
15 - ثبت مختصات ها
16 - تجزیه و تحلیل منطقه عملیات
17 - عوامل جوی
18 - جنبه های نظامی زمین
19 - موانع
20 - عوارض حساس
21 - معابر وصولی
22 - حفاظت
23 - وضعیت دشمن
24 - امکانات دشمن
25 - هدفها
26 - منطقه تجمع
27 - موضع تک
28 - خط عزیمت
29 - محورهای پیشروی
30 - نقاط تماس
31 - لجمن
32 - مواضع سد کننده
33 - نیروهای احتیاط و . . . . . .

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
با تشکر از سینا جان خسته نباشی ولی یه مشکل کوچیک. بحث درباره آزادسازی شهر فرضی اشغال شده هست نه مقابله نظامی با آمریکا در جزایر سه گانه.

کلنل جان شما هم بیخیال شو لطفا با رومل دارید بحث رو منحرف میکنید! اینطوری پیش بره باید هر دو از تاپیک تشریف ببرید بیرون تا امکان ادامه بحث فراهم شود.

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

ایجاد یک حساب کاربری و یا به سیستم وارد شوید برای ارسال نظر

کاربر محترم برای ارسال نظر نیاز به یک حساب کاربری دارید.

ایجاد یک حساب کاربری

ثبت نام برای یک حساب کاربری جدید در انجمن ها بسیار ساده است!

ثبت نام کاربر جدید

ورود به حساب کاربری

در حال حاضر می خواهید به حساب کاربری خود وارد شوید؟ برای ورود کلیک کنید

ورود به سیستم

• مرور توسط کاربر    0 کاربر

هیچ کاربر عضوی،در حال مشاهده این صفحه نیست.