RezaKiani

چگونگی درک ارتش عراق از سپاه و بیسج

امتیاز دادن به این موضوع:

Recommended Posts

[quote][quote]يادمه در مناطق شهري سوالات عجيبي پرسيده ميشد و گاهي حرفهايي گفته ميشد كه نبايد گفته بشه. اگر لازم بود نمونه سوالات رو خواهم گفت. [/quote]

خب اگه ميشه بگيد تا ما هم بدونيم يه دفعه ازمون پرسيدن جواب نديم !!!!!!!!!![/quote]

استوكا عزيز

الان در شرايط جنگي نيستيم (هر چند كه جنگ به ابعاد جديدي منتقل شده ) ولي اون موقع با كلماتي شيرين تاريخ اعزام و شهر اعزامي رو ميپرسيدن و در صورت استقبال رزمنده سوالات ديگه مثل ( چه تعداد اعزام شدين ؟ و سوالات انحرافي مثل اين مورد كه نكنه شما هم قراره بري فلان خط ؟ و در جواب منطقه صحيح رو دريافت ميكرد. با جمع بندي اين مساله ميشد فهميد چه تحركي قرار انجام بگيره )
بازهم به عنوان مثال اگر لشكر 8 نجف اشرف در منطقه فاو بود و يكي از خطوط دستش بود با فهميدن رفتن نيروهاي اين لشكر به سمت شلمچه در استعداد چند گردان قراره چه اتفاقاتي در اون منطقه بيوفته. معمولا اين لشكر به تخصص خط شكني معروف بود. پس نتيجه گيريها نمايي از اينده منطقه ترسيم ميكرد.

(شايد در اينده مبحثي براي حفاظت اطلاعات در مواقع جنگ به كمك دوستان فعال كرديم. انشاالله )

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
دوست عزیز armani

در فتح خرمشهر همچین امکاناتی هم نبود ولی بااین حال آنچه که بود هم قرار بود توسط ارتش تقسیم شود که این کار نیز به درستی انجام نگرفت

آنچه که گفتم وضعیت نیروهای تحت امر یکی از نزدیکان درجه یک خودم در آن عملیات بود که از ایشان شنیدم. اضافه کنم بدون استثنا این نیروها کلاه خود نداشتند.

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
[quote]دوست عزیز armani

در فتح خرمشهر همچین امکاناتی هم نبود ولی بااین حال آنچه که بود هم قرار بود توسط ارتش تقسیم شود که این کار نیز به درستی انجام نگرفت

آنچه که گفتم وضعیت نیروهای تحت امر یکی از نزدیکان درجه یک خودم در آن عملیات بود که از ایشان شنیدم. اضافه کنم بدون استثنا این نیروها کلاه خود نداشتند.[/quote]

با اداي احترام به اشناي شما نميدونم اشناي شما در كدوم لشكر و تيپ بودن ولي استعداد لشكرها و تيپها متفاوت بود. براي عمليات بيت المقدس هم اولين خريدهاي نظامي براي سپاه انجام گرفته بود. ( تيربار گرينوف و ار پي جي 7 رايج و مرسوم بود. )
از اينكه ارتش قرار بوده تسليحات تقسيم كنه تا بحال چيزي نشنيدم. سپاه در جريان شكست حصر ابادان غنايم خوبي بدست اورد كه بعدها در عملياتهاي ديگه استفاده شد. غنايم بجا مونده عراقيهاي كشته شده و يا به اسارت گرفته شده هم امداد بزرگي در حين عمليات بود.

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
دوست عزیز در این عملات کل تدارکات با ارتش بوده که آن هم با کم لطفی در آن زمان انجام شد چنان که در بعضی موارد سبب ناراحتی هایی هم شده بود. اگر غنائمی بوده نیز همین شرایط را داشتند
مقدار سلاح های سنگین برای نیروهای بسیج بسیار کم بود و بسیاری از نیروها مستقیما به محل اعزام شدن و حتی تجهیزات از قبیل قمقمه نداشتند. وقتی می گم خیلی به این تصاویر که عمدتا برای سال های میانی و انتهایی جنگ است توجه نکنید برای این مطلب است که در آن سالها نیروهای ایران تقریبا منسجم شده بودند ولی در آغاز تا عملیات بیت المقدس چنان سازمان رزمی نبود.

در بیت المقدس پس از فتح خرمشهر که در صبح انجام گرفت به دلیل اینکه یک تیپ زرهی عراق پس از عقب راندن تیپ 65 ارتش به پشت نیرو های خودی آمده بود و احتمال محاصره شدن نیروهای ایران می رفت تا برطرف شدن کامل این خطر آزادی خرمشهر اعلام نشد.

جالب است بعد از عقب راندن تیپ ایرانی عراقی ها به یک ستون از اتوبوس های حامل بسیجیان برخورد می کنند و تانک ها اولین اتوبوس را هدف قرار می دهند اما سایر نیروها که گویا در 10 تا 20 اتوبوس بوده از ادامه مسیر این تیپ عراقی که قصد محاصره نیروهای ایرانی را داشت جلوگیری می کنند

عملیات بیت المقدس

رمز عملیات : یا علی بن ابیطالب (ع)

هدف عملیات : آزاد سازی خرمشهر ، پادگان حمید ، هویزه، جفیر وحسینیه

منطقه عملیاتی : غرب کارون ، جنوب غربی اهواز وشمال خرمشهر

تاریخ شروع : ساعت 30 دقیقه بامداد 10/2/61

مدت عملیات : 25 روز طی 3 مرحله

وسعت منطقه عملیاتی : 6000 کیلومتر مربع

نتایج عملیات

مناطق وتأسیسات آزاد شده :

· آزادی شهر بندری خرمشهر وشهر هویزه وپادگان حمید

· جاده مهم وتدارکاتی اهواز _ خرمشهر _ کرخه نور

· جاده سوسنگرد _ هویزه

· خارج شدن بخش وسیعی از جنوب میهن اسلامی از زیر آتش دشمن

· تصرف وتأمین 8 پاسگاه مرزی

تجهیزات منهدم شده دشمن :

· 285 دستگاه تانک ونفربر

· دهها انبار مهمات

· 40 فروند هواپیما

· 2 فروند هلیکوپتر

· چندین دستگاه لودروماشین آلات مهندسی

· 500 دستگاه خودرو

· دهها قبضه توپسبک وسنگین

· مقدار زیادی از انواع تیر بار وسلاحهای سبک سنگین

یگانهای منهدم شده دشمن :

· تیپ 12 زرهی و8 مکانیزه

· تیپ 606 پیاده

· تیپ 24 مکانیزه

· تیپ 417

· تیپ 426

· تیپ 51

· تیپ 34 زرهی

· تیپ 27 مکانیزه

· تیپهای 6و12 زرهی از لشکر 2

· تیپ 605 تیپهای 2و6 پیاده تیپ 90 پیاده

· تیپ 48 پیاده

· تیپ 10 زرهی

· تیپ 46 مکانیزه

· تیپ 37 زرهی از لشکر 12

· تیپهای 8و9و10 گارد مرزی

· تیپ 33 نیروی مخصوص

· تیپ 238 گارد مرزی

· تیپ 14 زرهی

· گردان تانک المنصور ویک گردان شناسایی

· تیپ 243 توپخانه ستاد کل ارتش عراق

تعداد کشته وزخمیهای دشمن : 16500 نفر

تعداد اسراء : 19000 نفر

غنائم :

· 105 دستگاه تانک ونفربر

· دهها انبار مهمات

· 95000 عدد انواع مین

· صدها دستگاه خودرو سبک وسنگین

· 30 دستگاه جیب حامل توپ 106 میلیمتری

· تعداد زیادی لودر وبولدوزر وماشین آلات مهندسی

· 18 قبضه توپ 130 میلیمتری

· هزاران قبضه سلاح انفرادی

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
اووه ببین بحث از کجا به کجا رسید!!!!

به هرحال اینکه از نظر آموزشی ما در اوایل و اواسط واواخر و حتی بعداز جنگ خیلی وضعمون خوب نیست نباید توش شکی باشه. من خودم سرباز سپاه بودم و بعد از جنگ آموزش دیدم. اگه بخوام برای زنده موندن در میدان نبرد به چیزهایی که بهم گفته شده اکتفا کنم تیکه کوچیکم گوشمه. البته الان شنیدم که وضع آموزش درکل خیلی خیلی بهترشده(شکر خدا) و امیدوارم که بهتر هم بشه.

اولین مانور 100 هزارنفری عاشورا که در جاده ساوه انجام شد من توش بودم. الان که با مانورهای جدید سپاه و ارتش مقایسه می کنم(فیلمهای صداو سیما) می بینم که وضعیت نیروها و آموزش اونها با دوران ما 100 درصد فرق داره و بهتر شده.(بازم خدا رو شکر)

در مورد مسائل اطلاعاتی باید یه تاپیک جداگانه بزنیم ولی من یه مثال می زنم. مثلا موقع اعزام ستون پنجم میامد بعداز رفتن قطار یا اتوبوس از پدرومادرهایی که گریه می کردند برای بچه هاشون دلجویی می کردند:
-مادرم حالا که چیزی نشده. انشالله پسرت سالم برمیگیرده. مگه حالا کجا فرستادنش؟
-والله چی بگم مادرجان؟ من که از این چیزها سردرنمی یارم! فقط می دونم گفته اول می برنش دزفول با قطار بعدش هم میرن نزدیک اندیمشک آموزشی.
-ای بابا این که غصه نداره. تا اون آموزشی اش تموم بشه انشالله جنگ تمومه.
-خداکنه دخترم. این جور که پسرم دیشب گفت قراره تو همین روزها یه عملیات بزرگ بشه.
و...و...و... البته این گفتگو تخیلی هست اما....
توی همین گفتگو 10 تا اطلاعات از زیر زبون بنده خداکشیده شده. وسیله حرکت که معلومه(مثلا قطار) کی به دزفول می رسه که معلومه(از روی ساعت حرکت) کجا می شه اونو با هواپیما بمباران کرد که معلومه( با دو دو تا چهارتا). چند نفر نیرو داره اعزام می شه که معلومه.( باتخمین توسط نیروی آموزش دیده اطلاعاتی) کجا قراره آموزش انجام بشه که معلومه(مگه توی یه وجب جا چندتا پادگان آموزشی وجود داره؟) زمان تقریبی عملیات بعدی هم که معلومه.

در کل از این دست گفتگوهای ساده می شه کلی اطلاعات درآورد. اگر یادتون باشه یه تاپیک درباره استخدام در سازمان موساد داشتم. نوشته بود که نزدیک 70-80 درصد اطلاعات از روزنامه ها و مجله ها به دست می یاد در حدود 30-20 درصد از عوامل تکنولوژیکی (استراق سمع و ماهواره و....) و در حدود 2 درصد از عوامل انسانی. اما بهترین و با کیفیت ترین اطلاعات همین 2-3 درصد آخر هستند.
کلی از این دست مسائل هست که امیدوارم در یه تاپیک تخصصی درباره حفاظت اطلاعات اونها رو بررسی کنیم.

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

ایجاد یک حساب کاربری و یا به سیستم وارد شوید برای ارسال نظر

کاربر محترم برای ارسال نظر نیاز به یک حساب کاربری دارید.

ایجاد یک حساب کاربری

ثبت نام برای یک حساب کاربری جدید در انجمن ها بسیار ساده است!

ثبت نام کاربر جدید

ورود به حساب کاربری

در حال حاضر می خواهید به حساب کاربری خود وارد شوید؟ برای ورود کلیک کنید

ورود به سیستم

• مرور توسط کاربر    0 کاربر

هیچ کاربر عضوی،در حال مشاهده این صفحه نیست.