hosm

ایده‌های اولیه برای هدف قرار دادن هواگردهای رادارگریز

امتیاز دادن به این موضوع:

Recommended Posts

بسم الله الرحمن الرحیم

این تاپیک رو درست کردم تا توش درباره ایده‌هایی (هر چند ساده و ابتدایی) برای زدن هواگردهای رادارگریز دشمن بحث کنیم. خدا رو چه دیدید شاید یه وقتی یکیش به درد خورد.

اولین ایده رو خودم میدم و از اساتید و دوستان عزیز خواهش می‌کنم نقدش کنند.

پایه این ایده منبعث از دو اصل ذیل می‌باشد:
۱ - رادارهای با فرکانس کمتر از 2GHz و رادارهایی با چند فرستنده و گیرنده می‌توانند محل تقریبی هواگرد رادار گریز را شناسایی کنند ولی در هدایت موشک به سمت آن تا حدی ناتوانند (به علت کمی دقت)
۲ - سطح مقطع راداری هواگردهای رادارگریز در نگاه از بالا عدد بزرگی است.

حال فرض کنیم که رادار با فرکانس پایین وجود و محل تقریبی هواگرد را شناسایی کند و موشکی به آن محل ولی ارتفاع بسیار بالاتر از آن هواگرد شلیک کند و موشک پس از رسیدن با آن محل، با رادار داخلی خود (که در فرکانس بالاتری کار می‌کند) هدف را شناسایی و مورد اصابت قرار دهد. طبیعی است رسیدن به ارتفاع بسیار بالا (مثل ۱۰۰-۲۰۰ هزار پا) برای موشکها آسان و RCS زاویه‌ای از آن محل (با توجه به هم طول و عرض بودن تقریبی برای هدف) مقدار قابل توجهی خواهد بود.

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
به نظر من بهترین راهش استفاده از سیستم های بصری و انسانیه!!
ارزونتر هم در میاد!! ماشالله سرباز هم به اندازه کافی داریم!! icon_wink
  • Upvote 1

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
[quote]به نظر من بهترین راهش استفاده از سیستم های بصری و انسانیه!!
ارزونتر هم در میاد!! ماشالله سرباز هم به اندازه کافی داریم!![/quote]
خوب اگه تو ارتفاعی باشه که دیده نشه چی...
  • Upvote 1

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
[quote] به نظر من بهترین راهش استفاده از سیستم های بصری و انسانیه!!
ارزونتر هم در میاد!! ماشالله سرباز هم به اندازه کافی داریم!!

خوب اگه تو ارتفاعی باشه که دیده نشه چی...
[/quote]

برای ارتفاع پایین که مناسبه!! همین طور نیست؟!

یعنی حداقل تا ده کیلومتر رو میشه با روش بصری پوشش داد!! دیگه چه خبره؟!

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
[quote]
برای ارتفاع پایین که مناسبه!! همین طور نیست؟!
یعنی حداقل تا ده کیلومتر رو میشه با روش بصری پوشش داد!! دیگه چه خبره؟!
[/quote]

دید بصری خوبه و همه جا هم استفاده میشه ولی 10 کیلومتر دیگه نه.
ضمنا مشکل ااسی دید بصری اینه که خطای زیادی داره و خودی - نخودی نمی شناسه ضمنا یه مشکل خیلی بزرگشم اینه که باهاش معمولا توپ ضد هوایی رو میشه کنترل کرد نه موشک زمین به هوا رو.

دوستان نظرشون درباره ایده من چیه؟
  • Upvote 1

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
[quote]۲ - سطح مقطع راداری هواگردهای رادارگریز در نگاه از بالا عدد بزرگی است. [/quote]

فكر نميكنم اين حرف درستي باشه ! دليلتون چيه ؟؟؟ يعني منظورتون اينه كه مثلا يه هواپيما هايي مثل F-22 , F-117 از بالا Stealth نيستن ؟؟؟
كاملا مخالفم باهاتون !

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
از بالا ! از پشت و تا حدودي هم از طرفين ...به هر حال RCS به ظاهر هواپیما 30 درصد و به اندازه 10 درصد و به کیفیت ساخت 30 درصد سطوح و باقی به مواد رادار ابزورینگ ...

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
[quote]
فكر نميكنم اين حرف درستي باشه ! دليلتون چيه ؟؟؟ يعني منظورتون اينه كه مثلا يه هواپيما هايي مثل F-22 , F-117 از بالا Stealth نيستن ؟؟؟
كاملا مخالفم باهاتون !
[/quote]

تا جایی که من می دونم اصولا هیچ هواپیمایی نمی تونه از بالا و پایین رادارگریز باشه چون هر قدر هم که مواد جاذب رادار و ... داشته باشه، سطح مقطع بزرگی مثل سطح بالها اونو قابل دیدن می کنه. کافیه دقت کنید که سطح بالهای B-2 (بدون جساب بدنه) حدودا 480 متر مربعه.

علت رادارگریزی اینه که رادارها در فاصله های دور (مثلا 100-200 کیلومتری) می خوان پرنده رو شناسایی کنن و سطح مقطع زاویه ای (با توجه با ارتفاع کم پرواز) عدد ناچیزیه.

تو همین سایت میلیتاری هم اگه درست یادم باشه یکی دوبار در مورد دیده شدن جنگنده از پایین صحبتهایی بود.

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
[quote]
از بالا ! از پشت و تا حدودي هم از طرفين ...به هر حال RCS به ظاهر هواپیما 30 درصد و به اندازه 10 درصد و به کیفیت ساخت 30 درصد سطوح و باقی به مواد رادار ابزورینگ ...
[/quote]

واریور جان یکمی دقیقتر توضیح بدی ممنون می شم. بخصوص اینکه این 10% و 30% از کجا اومدن (تقریبی اند یا با محاسبه به دست اومدن)

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
محاسبات خودم ! و نوشته هاي برخي كتب ! كه تقريبي اند ...

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
با سلام
من یه ایده ای دارم ببینین ما میایم از یه راداری که شما گفتین یا یه رادار زمینی با دقت و حساسیت بسیار بالا استفاده میکنیم و موشک هایی 2 حالته هستن از نظر هدایت یعنی
در صورتی که رادار بتونه موشکو هدایت کنن که هیچی ولی اگه نتونس موشکو توسط نفرات زمینی هدایت میکنیم با استفاده صفحه رادار . icon_wink

البته ببخشید اگه این حرفی ساده یا احمقانه هست

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
[quote]با سلام
من یه ایده ای دارم ببینین ما میایم از یه راداری که شما گفتین یا یه رادار زمینی با دقت و حساسیت بسیار بالا استفاده میکنیم و موشک هایی 2 حالته هستن از نظر هدایت یعنی
در صورتی که رادار بتونه موشکو هدایت کنن که هیچی ولی اگه نتونس موشکو توسط نفرات زمینی هدایت میکنیم با استفاده صفحه رادار . Embarassed

البته ببخشید اگه این حرفی ساده یا احمقانه هست
[/quote]

می بخشید دوست عزیز !! من یه خورده آی کیوم پایینه!! لطف کن بیشتر توضیح بده!! icon_wink

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
من فكر كنم كه قبلا بحث شده و حتي يك رادار ضد استلت هم واريور هم معرفي كرد.
اما من ميگم از يك پهباد كه هواپيما رو از روي امواج راداري و راديويي كه داره شناسايي كنه. اخه رادار ضد استلت وقتي كه دشمن رادار و بيسيم هاي خودشو خاموش مي كنه و نميشه از اون رو رهگيري كرد اما با اين پهباد ميشه انها رو قبل از اينكه دست به خاموش كردن رادارش بزنه گرفت.

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
منظورم این بودش که یا رادار رو به موشک لینک کنیم یا دوربین هایی نصب کنیم رو موشک که بشه با اونا اطرافو دید و برای نزدیک شدن موشک به هواگرد از رادار استفاده میکنیم

بازم میگم بم نخندین

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر
[quote]
منظورم این بودش که یا رادار رو به موشک لینک کنیم یا دوربین هایی نصب کنیم رو موشک که بشه با اونا اطرافو دید و برای نزدیک شدن موشک به هواگرد از رادار استفاده میکنیم

بازم میگم بم نخندین
[/quote]

مشکل اینه که هدایت چشمی و یا تلویزیونی موشکی که با چند برابر سرعت صوت حرکت می کنه سخته (اگر غیر ممکن نباشه). ضمنا خنده ای در کار نیست. هر ایده ای اولش مشکلاتی داره و جالبترین کارها از نامتعارفترین ایده ها سرچشمه می گیرن.

به اشتراک گذاشتن این پست

لینک به پست
اشتراک در سایت های دیگر

ایجاد یک حساب کاربری و یا به سیستم وارد شوید برای ارسال نظر

کاربر محترم برای ارسال نظر نیاز به یک حساب کاربری دارید.

ایجاد یک حساب کاربری

ثبت نام برای یک حساب کاربری جدید در انجمن ها بسیار ساده است!

ثبت نام کاربر جدید

ورود به حساب کاربری

در حال حاضر می خواهید به حساب کاربری خود وارد شوید؟ برای ورود کلیک کنید

ورود به سیستم

• مرور توسط کاربر    0 کاربر

هیچ کاربر عضوی،در حال مشاهده این صفحه نیست.